Mielestäni persut ovat vähintäänkin osittain vastuussa äärioikeistolaisen tekemästä lapsen puukotuksesta. Persujen vastuu johtuu kahdesta syystä.
1. Persut ovat osa ulkomaalaisvastaisuutta melko aggressiivisestikin julistavaa laitaoikeistolaista liikehdintää. He ovat olleet siis osittain villitsemässä tekijää tekoonsa.
2. Ennen kuin persut valtasivat sisäministeriön ja Supon johdon, Supo piti äärioikeistolaista terroria vakavimpana terroriuhkana isänmaallemme. Persujen valtausmanööverin jälkeen näin ei enää ole. Se on saattanut johtaa äärioikeistolaisen terrorin tutkinnan ja torjunnan alasajoon, mikä on ollut merkittävänä syynä siihen että lapsen puukotusta ei pystytty torjumaan ennakolta.
Persujen kannattaisi katsoa peiliin ja hävetä!
Olette te vaan haittaporukkaa.
1. Persut ovat osa ulkomaalaisvastaisuutta melko aggressiivisestikin julistavaa laitaoikeistolaista liikehdintää. He ovat olleet siis osittain villitsemässä tekijää tekoonsa.
2. Ennen kuin persut valtasivat sisäministeriön ja Supon johdon, Supo piti äärioikeistolaista terroria vakavimpana terroriuhkana isänmaallemme. Persujen valtausmanööverin jälkeen näin ei enää ole. Se on saattanut johtaa äärioikeistolaisen terrorin tutkinnan ja torjunnan alasajoon, mikä on ollut merkittävänä syynä siihen että lapsen puukotusta ei pystytty torjumaan ennakolta.
Persujen kannattaisi katsoa peiliin ja hävetä!
Olette te vaan haittaporukkaa.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Hyvä avaus. Jos jossakin persut ovat innokkaita niin ainakin vastuun pakoilussa. persujen ylös pumppaama vihapuhe on jotain aivan käsittämätöntä. Muistattako vielä miten sivistyneesti esim. nettikeskusteluissa toimittiin ennen persuilua? Harvoin näki mitään räkäoksennusta 20 vuotta sitten.
Kyllä muistetaan. Hallapersujen aikana kaikki Sivistys on kadonnut
Asioista voi olla eri mieltä mutta mitä nautintoa on haukkumisessa tai uhkailuissa myös meitä kohtaan jotka pidämme kaikkia ihmisenä
Useampi haukkumista ei ole tutustuneet yhteenkään
Hävetkää vasut+keput kun suomeen tuotte terroristeja laittomasti, ei yhtään palautusta sallita.
https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/2973588
Kehtaatkin tulla tähän ketjuun valheinesi. Häpeä
Tollo selittelee jotain mistä ei kukaan ota mitään selvää.
Etköhän sinä persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja ole ihan väärä ihminen muita syyttämään vihapuheesta? Sinun valjastaessa KAIKKI s24 palstat persujen maalittamiselle kirjoittaen tänäänkin valtavan määrän avauksia jotka edustaa vihapuhetta mitä sinä f hattu arvostelet syyllistyen siihen itse.
Toisen terroristi on toisen vapaustaistelija. Esim. kurdeilla on enimmäkseen suomalaisten myötätunto puolellaan, koska heillä on halu ja tahto irrottautua isäntämaista. Ja ovatkin ajoittain saaneet itselleen jonkinlaista itsehallintoa.
Sama asia, jos saamelaiset ottaisivat itsehallinnon pohjoismaissa.
Siinä meni aikansa kun nämä tyhmät oikeistolaiset oppivat käyttämään somea. Nytkin useimmat kirjoitukset ovat juuri sellaisia teinioksennuksia, joista ei kannata välittää.
Perussuomalaiset = haittasuomalaiset
En tarkoita tällä perussuomalaisten äänestäjiä, tuskin heitä äänestäneet ymmärtävät minkälaisen asian kanssa ovat tekemisissä. Hävettäisi olla puolueaktiivi tällä hetkellä, mutta harvoin häpeän tunne ylittää ylpeyden.
perussuomalaisuuden ongelma on se, että ollaan kuten vanhat korpikommunistit; luullaan tietävämme, mutta sivistys ei riitä edes yksinkertaisten asioiden hoitamiseen.
Näinkin voi olla. Mutta ei fiksu käytös mitään maksa.eikä toisaalta rahaa tule palkaksi haukkumisesta.
Näin se on. Kun arska sanoi noin niin kyllä se noin on. Ilman faktaa.
Älä nyt yritä tytkyttää vihervassareita tähän. Ne on kommunisteja ja natseja, heil!
No mistäpä luulet persujen puoluetoimiston työntekijöiden saavan palkkansa. Se porukka saa palkkaa haukkumisesta.
Supon riskianalyyseissä äärioikeiston uhka on huomioitu, mutta on eri asia mitä minusteri Rantanen on tehnyt asialle.
No tuskin mitään. Nytkin piilossa. Jolle asia kuuluu.
Supolla menee paljon aikaa, kun joutuu pitämään silmällä näitä Haaviston tänne haalimia isisterroristiämmiä. Onneksi Haavistosta ei tullu, eikä tule ikinä Suomen pressaa.
On piilossa toimittajia tapansa mukaisesti.
Hetkinen..eipäs unhoiteta että julkihomous siivitti tuon paskahousu somepoliitkon persujen ainoaksi mepiksi.
Julkisesti kiisti olevansa homo ja paskoi housuunsa mutta niin reteästi kun elelee parisuhteessa Afrikkalaisen homomiehen kanssa herääkin epäilykset että mitenhän mahtaa olla äärioikeistosuhteiden oikea tila?
Oulu on pieni kaupunki oikeistolaispiireissäkin
Persujen salaliittoteoriat väestönvaihdosta ruokkivat näitä hörhöjä, https://keskustelu.suomi24.fi/t/18515144/vaestonvaihto-ketka-persuista-kannattavat-ja-uskovat-vaeston-vaihdon-salaliittoteorioihinin
Aivan. Ja jatkuva vihapuhetta. Myös pomoista lähtien.
Ei se ole mikään teoria vaan tosiasia joka perustuu ihan matematiikkaan. Eli jos kantasuomalaiset naiset synnyttävät keskimäärin 1-2 lasta ja mamut 3-6.7.8 lasta. Osa kantasuomalaisista naisista ei halua lasta olenkaan, mamunaisissa lapsettomuus on vain sairaudesta johtuvaa ja sitää syystä harvinaista.
Ja toinen tosiasia on se, elleivät suomalaiset halua lisääntyä, on jostain saatava korvaavia työntekijöitä tilalle. Esim. tänään todettua kaksi bussikuskia mamuja, kiinteistötyöntekijä mamu, kaupan työntekijä mamu jne... ja muutama veltto pulska kantis lojumassa auringon lämmössä.
Milloin sinä ap poltat sinimustien jäsenkirjan ja hankit vassarien vastaavan tilalle kun päivittäin mamuja halailet?
Tilastollinen fakta väestöpohjan muutos. Esim edellisestä Ruotsin tuorein tilasto joka kertoo ettei se vedä enää mamuja puoleensa koska siellä on niin paljon mamuja 🤣
Sinun juttuja lukiessa on suorastaan toivottavaa ettei sinunkaltaiset jatka lisääntymistä sukulaistensa kanssa vieraan geeniperimän osuuden kasvu Suomessa ollessa yksiomaan hieno asia jopa toivottavaa?
Kaikki kunnia näille työelämässä oleville mamuille. Mutta suhteessa mamujen märään liian monta somalinuorta vain "notkuu" yhteiskunnan rahoittamana aurinkonlaskun jälkeen toreilla ja turuilla.
Supossa ja sisäministeriössä pitäisi nyt tehdä sisäinen tutkinta ja tarvittaessa heivata persut pois haittaamasta isänmaan turvallisuutta.
Totta.
Ai minkä takia, senkö että vartija seisoi niinkin kaukana kuin 5:n metrin päässä aatetoveristasi?
Persujen ideologinen eliitti on vuosikymmenet lietsonut vihansiementä itämään ja odottanut uutta breivikiä.
Niin on. Breikvik ihailee Hallaa ja päin vastoin. Voiko olla sairaampaa?
persut kommentoi usein törttöilyjään sanaparilla "vitsi vitsi". Onko kukaan kuullut, että mainittua selitystä olisi taas Oulun tapauksen suhteen käytetty?
Ottaapa se taas kuulapäätä seinien sisälle kun yhden omista poliisi taas keräsi talteen. Teidän natsien toiminnan juuri vaikeutuessa entisestään ja huomattavasti mistä mm persut pitää hyvän huolen. Asia mistä saat olla varma.
Turun islamitaustainen terroristipuukottaja on vihervasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan syytä!!!
Eiköhän tekijä selviä taas pienellä sakolla jos muistaa sanoa, että teki tekonsa kännissä ja läpällä?
Yksi mielenvikainen pakolaispuukottaja vs. kymmenet mielenvikaiset kantispuukottajat. Herää pahvi.
Aika vähän on noita kantasuomalaisipuukottajia esiin tullu yleisillä paikoilla tapahtuneissa puukotuksissa. En lasken romaneihin kuuluvia tai Suomen kansalaisuuden saaneita kantasuomalaisiin. Usein syyllinen on kunniansa ja sukunsa puolesta puukottava "karvaranne"... ja uhrina nainen... Lukisit enemmän niin tietäisit myös enemmän..
Purran ja Halla-ahon breivikmäiset kirjoittelut kertovat paljon siitä, millaista väkeä persujohdossa on.
Vihreä Tarja Gronberb on sokaistunut täysin Diktaattori Vladimir Putiniin. Oli tänä vuonnakin Venäjällä Putinia tukevassa kokouksessa. Siis vihreiden ex pj.
Valtamedia voi kertoa myös meille kansalaisille kuka oli väkivallan teon takana Meri-Toppilassa tapahtuneessa tapauksessa.Vai eikö kerrota sen takia ,koska tekijä oli ulkomaalaistaustainen mies.Mutta heti otetaan kyllä esille kuka hyökkäsi nuoren alaikäisen kimpuun.Ja tekijän kasvot ja koko nimi tuotiin kaikkien nähtäville saman tien.Ketä näissä ikävissä tapauksessa oikeasti suojellaan?Kun täällä Suomessa ulkomaalaistaustainen hlö raiskaa tai surmaa suomalaisen ihmisen.Niin niitä tekoja yleensä vain peitellään ja ”paapotaan.”Ja heitä suojellaan enemmän kuin oman maan kuten suomen kansalaisia.Jotka ovat syntyneet tässä maassa sekä maksaneet kiltisti veronsa.Ettei kukaan pääse nuhtelemaam sinua.Oikeudenmukaisuus tulee näkyä myös tässä maassa.Eli kohdellaan yhtä hyvin myös Suomessa asuvis suomalsisia ihmisiä.
Johtuneen siitä, että valtarakeinteissa on sinne paljon "pesiintyneitä" idealogiataustaltaan vihervasemmistolaisia suvakkeja. Sisäministeriön kansliapäällikkö on edellisen hallituksen viher. sisäministeri Ohisalon nimittämä ultra suvakki Pimiä..Myös Poliisihallituksessa painopiste on vihervasemmistolaisillla viranomaisilla. Koomisinta täällä Suomessa on oikeusvaltiosta ja arvopohjista hokeminen joka välissä kun se koskee kantasuomalaisten tekemisiä tai tekemättä jättämisiä...Suomen ns. viisaat oikeusoppineet tuomitsivat yksissätuumissa valmistuneen, mutta ei vielä hyväksyttyä rajalakia, missä rajaviranomaisilla olisi oikeus käännyttää laitomasti/ilman papereita Suomeen pyrkivät itärajalla. Orpa totesi fiksusti ettei näillä viisailla ollut kumminkaan tarjota minkäänlaista vaihto-ehtoa, vain Suomen turvallisuuden uhraaminen kv-sopimusten perusteella on heidän valintansa, todellisia "isänmaan" selkärankoja koko poppoo.
Pakko sanoa, että olet aika tyhmä tai yksinkertainen vihervassari...Sinun ajatusmallia mukaille miksi Turussa tapahtunutta islamitaustaisen terroristin puukotusta ei pystytty estämään? Varmaankin sisäministerin ja Supon johdon vika
Tyhmistä ja yksinkertaisista puhuttaessa, kuinka siellä persujen parissa sujuu ?
Persut istuu maan johdossa kuin tatti ja te sinimustat voitte unohtaa puolueenne rekisteröinnin mistä voitte kiittää puukon kanssa heilunutta aatetoverianne. Se oli siinä, kevyet mullat SML.
Aloittajalla viiraa, miksi esimerkiksi minun tulisi olla teosta vastuussa, yhtälailla voin väittää sinun tai mummosi olevan teosta vastuussa?
Aloituksessa perusteltiin aukottomasti miksi persut, myös sinä, olet vastuussa tästä karmeasta teosta. Kanna vastuusi ja Häpeä!
Persuille kova paikka olla vastuussa puukotuksesta? Persutyyliin eivät myönnä ja häpeä vaan hyökkäävät. Persupuolue pitäisi kieltää isänmaalle haitallisena organisaationa. Onhan heillä se Venäjämielisyyssyntikin taustallaan.
Ääriliikkeet olivat ensin ja sitten tulivat persut. Persut ovat selkeästi rauhoittaneet tilannetta. Kansan protesti massamaahanmuuttoa vastaan kanavoitui demokratian kautta. Tämäkin "äärioikeistolainen" puukkomies on vanhaa radikaalikantaa, poliisin vanha tuttu ja ollut varmaan supon seurannassa. Liberaalien älytön rajat apposen auki politiikka ne ääriliikkeet synnytti. Ns "liberaalit" ovat vastuussa niin "oikeistolaisista" kuin vasemmistolaisistakin ääriliikkeistä ja ylipäänsä demokratian kriisistä ja rappiosta. Trump on liberaalien aikaansaanos ja jopa Putin rohkaistui alottamaan sodan kun demokratia on "liberaalien" aiheuttamassa kriisissä ja hajaannustilassa. Euroopassa on nyt meneillään kansallismielisten puolueiden maltillistuminen, mille Suomen persut ovat olleet tiennäyttäjä. Monissa Euroopan maissa tilanne on kuitenkin päässyt pahemmaksi kuin mitä se on Suomessa, esimerkkeinä Saksa ja Ruotsi. Suomessa persuvastaiset vasemmistoliberaalit yrittävät nyt saada aikaan uutta potkua ääriliikkeisiin. Valitettavasti persut ovat tehneet virheitä, mikä on antanut aseita vasemmistoliberaaleille kansan hajotustyöhön, polarisaation kärjistämiseen ja vihan lietsomiseen.
eivät ole tehneet kuin pakollisia liikkeitä joille ei ollut vaihtoehtoa ainoat mokat idioottimainen saksikuva somelevityksineen ja tuo tyhmä mutta ymmärrettävä twiittaus jolla aikaansai itse paskasateen niskaansa. Natsiläpät loppuu nyt kuin seinään raja meni yli vaikka ko sekopää olisi natseista pihalle potkittu liian hulluna tapauksena? Mikä vie kannatusta persujen joutuessa lopettamaan leikin natsien kanssa äänien saamiseksi niiltä.
Purra meni luu kurkkuun kun puukottaja olikin Purran kannattajakuntaa. Rassukka ehti jo ilakoida mamujengeistä kunnes tosiasiat saivat hampaat kahta lujemmin yhteen.
Olikos se Oulussa käräjäoikeudessa toimittajan herjaamisesta ja videoinnista ollut tyyppi myös näitä äärilaitapersuja??
Sinä se jaksat ap natsikorttia persujen suuntaan heiluttaa kostona siitä, että ne potki teidät natsit vttuun puolueestaan.
Ei tarvitse Purran olla huolissaan kun lukee oikeuslaitoksen antamia tuomioita esim. raiskauksista, kunniapahoinpitelyistä ... aika usein tuomitun nimi viittaa lähi-itään tai afrikaan.
Aloittaja on radikaalin vihervasemmiston propagandisti.
1. Persut eivät julista ulkomaalaisvastaisuutta. Halla-aholaisten persujen puolueohjelman mukaan suomen kieltä puhuva somali, joka käy töissä, on yhtä aito suomalainen kuin hämäläismummo, jonka suku on asunut Hämeessä jo yli tuhat vuotta.
2. Supo ei pitänyt äärioikeistolaista terrorismia suurimpana terroriuhkana aiemminkaan. Sitä paitsi puukotuksesta ei tiedetä motiivia. Jos lapsi on soittanut suutaan ja saanut puukosta, niin kyseessä ei ole terrorismi.
Persu valehtelee taas. Epätoivoista.
Ai että kaipaan 90 luvun skinejä, silloin ei etnistaustaiset katujengit hilluneet tai ryöstelleet ja pahoinpidelleet kantasuomalaisia nuoria.
Persut kaipaavat Hitleriä ja hänen Hommaansa. Uskotaan.
missä euroopan maassa äärivassari woman voi säästyä linnareissulta mepiksi valituksi tullessaan? Minne oli mahd. joutumassa kun pisteli vasaralla natseja otsaan..
90-luvun skinit ovat nykyinen äärioikeisto hillumassa puukkojen kanssa.
Samalla lailla vastuussa on KAIKKI eduskuntapuolueet. Miksikö? Siksi, että ne, jotka lait laatii, istuu eduskunnassa eli KAIKKI puolueet.
Mutta sinä, joka et osaa ajatella asioita laajalla kantilla vaan elät siinä pienessä maailmassasi, et ymmärrä asiaa, joka on ollut kaikkien nähtävillä viimeiset 10 v. Sitä kutsutaan hienosti nimellä "työperäinen maahanmuutto" vaikka loisivat täällä veronmaksajien rahoilla, ei meininkiäkään tehdä töitä tai opetella kieltä. Lisäksi on yksi erittäin tärkeä asia: nämä eivät koskaan eikä ikinä sopeudu länsimaiseen elämän tapaan. Näillä on "suurempi voima", jota noudattavat.
Näkyy persuillakin olevan suuria vaikeuksia sopeutua länsimaiseen elämäntapaan. Persut ovat ilmiselvästi henkisesti valmiita sopeutumaan vain putinistiseen, venäläiseen elämäntapaan.
Pahuus eli etnofobinen viha on äärioikeiston "energia".
Vihapuhe ja yleistykset synnyttävät myös vihatekoja. Vähemmistöjä ja maahanmuuttajia halveksivaa teksti on tullut ja tulee perussuomalaisista Purrasta alkaen. Mulla ei ole tietoa, käyttääkö Purra "matu" ( maahantunkeutuja), joka on vakava termi. Tunkeutuja sisältää vihollisen leiman. Joku henkisesti heikoilla oleva ottaa sanan todesta kuten Oulun puukottaja ja iskee lapseen. Voi pimeydessään ajatella, että teollaan pelastaa Suomen eli on sankari.
Ns suomalaisella maalaisjärjellä ymmärrän ja näen, että perussuomalaiset kantavat suuren vastuun maahanmuuttaja/ etnisesti erottuviin lapsiin kohdistuvasta välivallasta.
Eikö ole kummallista, että kutsumassasi vähemmistössä tehdään enemmän seksuaalirikoksia kokoväestöön suhteututtuna! Myös tiedotusvälineiden uutisulut ja salailu kun rikoksesta epäillään muuta kuin kantasuomalaista on vihaa ruokkivaa ja epäoikeudenmukaista useimmista suomalaisista.
persut ovat Volgan mutkasta tullut vieraslaji, joka tulisi lähettää takaisin kotikonnuilleen.
Näitä saunassa syntyneitä kyttyräselkiä ei tule myöskään päästää takaisin maahamme; olkoot siellä maassa, jonka puolesta ovat aktiivisesti tällä vuosituhannella agitoineet. Tilalle mamuja Kongosta tms, paikasta. Saadaan uutta verta maahamme ja lujia työntekijöitä.