Kolminaisuusoppi päätökseen

Anonyymi-ap

Jumala voi olla ihminen, mutta ihminen ei voi olla Jumala. Ihminen kristus Jeesus ei siis ole Jumala, mutta Jumalan Poika Jeesus on Jumala. Jumala ja ihminen yhdessä persoonassa. Eiku... :)

11

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kolminaisuusoppi on mysteeri, jota ei ole mahdollista ymmärtää, mutta se pitää uskoa tai joutuu helvettiin.

      Jos et usko kolmiyhteiseen Jumalaan, niin et ole kristitty etkä voi pelastua.

      Näin sanoo... kuka?

      • Anonyymi

        Usko Toivonen sanoo niin. Ja muut trinitaarit.


      • Anonyymi

        Kolmiyhteisen jumalan nimeen on murhattu kymmeniä miljoonia Jeesuksen omia: Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.


    • Anonyymi

      Eikö tätä asiaa ole puitu jo moneen kertaan taasko se alkaa ?

    • Anonyymi

      Kolminaisuusopissa toteutuu kiusaajan ja saatanan tavoite: kolme eri asteista jumalaa ja kolme tahtoa ja kolme eri persoonaa.

      • Anonyymi

        Väärin! Yksi Jumala, kolme persoonaa (olomuotoa), yksi TAHTO ja MIELI.
        Jeesus Nasaretilainen on yhtä aikaa tosi Jumala ja tosi Ihminen, vaikkakin synnitön Jumalan Poika ja Ihmisen Poika.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin! Yksi Jumala, kolme persoonaa (olomuotoa), yksi TAHTO ja MIELI.
        Jeesus Nasaretilainen on yhtä aikaa tosi Jumala ja tosi Ihminen, vaikkakin synnitön Jumalan Poika ja Ihmisen Poika.

        Typerää hokemista, mutta ei mitään ymmärrystä. Toistat vain muilta oppimiasi mantroja, mutta et mitään käsitä.

        Kristuksen kaksiluonto- ja kolminaisuusoppi on mysteeri, jota ei voida ymmärtää. Se pitää vain uskoa (pitää totena) tai muuten joutuu helvettiin. Käsittää sitä ei kukaan voi.

        Näin jo katoliset isät tunnustivat oppiaan ja uskoivat. Yhä vielä teologit nöyrästi tunnustavat sen olevan mysteeri, joka ei avaudu ihmisen ymmärrykselle edes uskon kautta. Se on vain pidettävä totena tai muuten joutuu helvettiin.

        Joutuu helvettiin.

        Joutuu helvettiin.

        Joutuu helvettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin! Yksi Jumala, kolme persoonaa (olomuotoa), yksi TAHTO ja MIELI.
        Jeesus Nasaretilainen on yhtä aikaa tosi Jumala ja tosi Ihminen, vaikkakin synnitön Jumalan Poika ja Ihmisen Poika.

        Hoet katolisen kirkon valhetta. Jeesus on Isän persoona ja Hänen olemuksensa kuva. Persoona tarkoittaa luonnetta ja tahtoa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hoet katolisen kirkon valhetta. Jeesus on Isän persoona ja Hänen olemuksensa kuva. Persoona tarkoittaa luonnetta ja tahtoa!

        Jeesus on Pyhä Henki.


    • Lisätään vettä myllyyn.Kukaan ihminen ei voi ymmärtää mitä Jumala on.
      Jumala on niinpaljon kaikkea ja sellaista, mitä meidän ajattelukyvyllä ei pysty ymmärtämään.
      Aika mm Jumalan seurassa on sellaista mitä ihminen normiolotilassaan ei voi ymmärtää.
      Jumala on tutkimaton. Ihmeellinen.Ällistyttävä.
      Luomakunta on Jumalan tekosia ja katsokaa luontoa ja ällistykää.

    • Anonyymi

      Jos irtaudut kristinuskosta, on mahdollista ottaa yhteys korkeimpaan itseen myös. Tilan (asunnon tai itsen, toisen, esineiden) puhdistuksessa voi olla korkean tason Jumala, Pyhä Henki ja valo vaikka auringon valon positiiviset puolet. Hyvyyden valo. Korkeilla tasoillakin voi olla Jumalan poika Jumalan apuna. Eli kolminaisuus täyttyy. Astraalien ulkopuolelta, korkeimmalta tasolta, ei archon (arki) systeemi. Se ei ole vain kristinuskon sisällä tai lahkoissa että voisi rukoilla tai puhdistaa tilaa. Mihinkään negatiiviseen reptiliaaniin tai paa.viin ei kannata ottaa vahingossa yhteyttä lahkojen kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      2980
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1616
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      127
      1454
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1286
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      80
      1196
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1099
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1018
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      961
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      230
      958
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      122
      925
    Aihe