Ortotopologia ja muita omituisuuksia

Aikaisemmin oli enemmän värikkäitä persoonia tiedemaailmassa, joita ei nykyään juuri näe. En minä ole tästä Aapo Heikkilästä kuullut aikaisemmin, hän kuoli 90-luvun alussa. Hän on pitänyt yliopistoilla luentoja omasta keksimästään näennäistieteenalasta, ortotopologiasta, ja hän kutsui itseään dosentiksi. Hänellä ei ollut mitään yliopistokoulutusta, ja hän oli kehitysvammainen. Mutta varsinkin opiskelijat pitivät hänestä. Oulun yliopiston emeritusrehtori Lauri Lajunen tarjosi Aapo Heikkilälle professoriaikanaan mahdollisuuden dosenttiluennon pitämiseen kahdesti vuodessa, eli ennen joulua ja ennen vappua, jotka keräsivät paljon yleisöä.

"Ortotopologia oli samalla myös viihdettä ja huvia, joka kokosi yliopiston salit täyteen kuuntelijoita, jotka seurasivat hymyssä suin, kuinka ortotopologian dosentti selitti mitä kummallisimpia elämän ilmiöitä matemaattisten kaavojensa avulla."

"Itse keksimänsä tieteen dosentti mittasi tonttujen päitä yliopiston siivouskomerossa – nyt hänestä on tekeillä elokuva"
https://yle.fi/a/3-10161249

Tässä hänen pitämiään luentoja 80-luvulla:
https://m.youtube.com/watch?v=57woJ1akD8c

Hänestä on myös julkaistu vuonna 2012 elämäkerta, ja myöhemmin suunniteltiin että tehtäisiin elokuva hänestä, en tosin tiedä tuliko siitä mitään. Taitaa olla kuuluisampi Suomessa kuin monet tavalliset tutkijat, vaikka tieteellisiä ansioita ei hänellä ole. Persoona ratkaisee siis paljon.

Onhan niitä muitakin, esim. Kauko Nieminen, joka kirjoitti kirjoja mm. eetteripyörteistä, niitä näkyi joskus yliopistojen kirjakaupoissakin, teki kirjat itse, ja myi niitä.

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.aapolopullisetalkeet.net/ kävin katsomassa tuon näytelmän. Mika Nuojua oli hyvä. Ja näytelmä olihyvä. Kävin toki aikoinaan ihan oikeillakin Aapon luennoilla. Oi niitä nuoruuden aikoja....

      • Niin, hänestä on näemmä tehty näytelmä, hauska se varmaan on, jos tuollainen huumori uppoaa.


    • Näin Niemisen usein Porthanian edessä ja kauppasi minullekin yhtä teostaan, mutta en ostanut.

    • Hehh, muistan nähneeni hänet myös joskus yhdessä kirjakaupassa Otaniemessä, muutama hänen kirjoistaan näkyi myös hyllyssä. Teekkarit naureskelivat hänen kirjoilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      151
      1903
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1836
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      39
      1674
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      115
      1270
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1228
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      1227
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      414
      1119
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      889
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      841
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      836
    Aihe