Aikaisemmin oli enemmän värikkäitä persoonia tiedemaailmassa, joita ei nykyään juuri näe. En minä ole tästä Aapo Heikkilästä kuullut aikaisemmin, hän kuoli 90-luvun alussa. Hän on pitänyt yliopistoilla luentoja omasta keksimästään näennäistieteenalasta, ortotopologiasta, ja hän kutsui itseään dosentiksi. Hänellä ei ollut mitään yliopistokoulutusta, ja hän oli kehitysvammainen. Mutta varsinkin opiskelijat pitivät hänestä. Oulun yliopiston emeritusrehtori Lauri Lajunen tarjosi Aapo Heikkilälle professoriaikanaan mahdollisuuden dosenttiluennon pitämiseen kahdesti vuodessa, eli ennen joulua ja ennen vappua, jotka keräsivät paljon yleisöä.
"Ortotopologia oli samalla myös viihdettä ja huvia, joka kokosi yliopiston salit täyteen kuuntelijoita, jotka seurasivat hymyssä suin, kuinka ortotopologian dosentti selitti mitä kummallisimpia elämän ilmiöitä matemaattisten kaavojensa avulla."
"Itse keksimänsä tieteen dosentti mittasi tonttujen päitä yliopiston siivouskomerossa – nyt hänestä on tekeillä elokuva"
https://yle.fi/a/3-10161249
Tässä hänen pitämiään luentoja 80-luvulla:
https://m.youtube.com/watch?v=57woJ1akD8c
Hänestä on myös julkaistu vuonna 2012 elämäkerta, ja myöhemmin suunniteltiin että tehtäisiin elokuva hänestä, en tosin tiedä tuliko siitä mitään. Taitaa olla kuuluisampi Suomessa kuin monet tavalliset tutkijat, vaikka tieteellisiä ansioita ei hänellä ole. Persoona ratkaisee siis paljon.
Onhan niitä muitakin, esim. Kauko Nieminen, joka kirjoitti kirjoja mm. eetteripyörteistä, niitä näkyi joskus yliopistojen kirjakaupoissakin, teki kirjat itse, ja myi niitä.
Ortotopologia ja muita omituisuuksia
4
235
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.aapolopullisetalkeet.net/ kävin katsomassa tuon näytelmän. Mika Nuojua oli hyvä. Ja näytelmä olihyvä. Kävin toki aikoinaan ihan oikeillakin Aapon luennoilla. Oi niitä nuoruuden aikoja....
Niin, hänestä on näemmä tehty näytelmä, hauska se varmaan on, jos tuollainen huumori uppoaa.
Näin Niemisen usein Porthanian edessä ja kauppasi minullekin yhtä teostaan, mutta en ostanut.
Hehh, muistan nähneeni hänet myös joskus yhdessä kirjakaupassa Otaniemessä, muutama hänen kirjoistaan näkyi myös hyllyssä. Teekkarit naureskelivat hänen kirjoilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1444007Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3663084Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142018Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101715Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51148Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23861- 71839
- 44804
