Aikaisemmin oli enemmän värikkäitä persoonia tiedemaailmassa, joita ei nykyään juuri näe. En minä ole tästä Aapo Heikkilästä kuullut aikaisemmin, hän kuoli 90-luvun alussa. Hän on pitänyt yliopistoilla luentoja omasta keksimästään näennäistieteenalasta, ortotopologiasta, ja hän kutsui itseään dosentiksi. Hänellä ei ollut mitään yliopistokoulutusta, ja hän oli kehitysvammainen. Mutta varsinkin opiskelijat pitivät hänestä. Oulun yliopiston emeritusrehtori Lauri Lajunen tarjosi Aapo Heikkilälle professoriaikanaan mahdollisuuden dosenttiluennon pitämiseen kahdesti vuodessa, eli ennen joulua ja ennen vappua, jotka keräsivät paljon yleisöä.
"Ortotopologia oli samalla myös viihdettä ja huvia, joka kokosi yliopiston salit täyteen kuuntelijoita, jotka seurasivat hymyssä suin, kuinka ortotopologian dosentti selitti mitä kummallisimpia elämän ilmiöitä matemaattisten kaavojensa avulla."
"Itse keksimänsä tieteen dosentti mittasi tonttujen päitä yliopiston siivouskomerossa – nyt hänestä on tekeillä elokuva"
https://yle.fi/a/3-10161249
Tässä hänen pitämiään luentoja 80-luvulla:
https://m.youtube.com/watch?v=57woJ1akD8c
Hänestä on myös julkaistu vuonna 2012 elämäkerta, ja myöhemmin suunniteltiin että tehtäisiin elokuva hänestä, en tosin tiedä tuliko siitä mitään. Taitaa olla kuuluisampi Suomessa kuin monet tavalliset tutkijat, vaikka tieteellisiä ansioita ei hänellä ole. Persoona ratkaisee siis paljon.
Onhan niitä muitakin, esim. Kauko Nieminen, joka kirjoitti kirjoja mm. eetteripyörteistä, niitä näkyi joskus yliopistojen kirjakaupoissakin, teki kirjat itse, ja myi niitä.
Ortotopologia ja muita omituisuuksia
4
180
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.aapolopullisetalkeet.net/ kävin katsomassa tuon näytelmän. Mika Nuojua oli hyvä. Ja näytelmä olihyvä. Kävin toki aikoinaan ihan oikeillakin Aapon luennoilla. Oi niitä nuoruuden aikoja....
Niin, hänestä on näemmä tehty näytelmä, hauska se varmaan on, jos tuollainen huumori uppoaa.
Näin Niemisen usein Porthanian edessä ja kauppasi minullekin yhtä teostaan, mutta en ostanut.
Hehh, muistan nähneeni hänet myös joskus yhdessä kirjakaupassa Otaniemessä, muutama hänen kirjoistaan näkyi myös hyllyssä. Teekkarit naureskelivat hänen kirjoilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803