Ortotopologia ja muita omituisuuksia

Aikaisemmin oli enemmän värikkäitä persoonia tiedemaailmassa, joita ei nykyään juuri näe. En minä ole tästä Aapo Heikkilästä kuullut aikaisemmin, hän kuoli 90-luvun alussa. Hän on pitänyt yliopistoilla luentoja omasta keksimästään näennäistieteenalasta, ortotopologiasta, ja hän kutsui itseään dosentiksi. Hänellä ei ollut mitään yliopistokoulutusta, ja hän oli kehitysvammainen. Mutta varsinkin opiskelijat pitivät hänestä. Oulun yliopiston emeritusrehtori Lauri Lajunen tarjosi Aapo Heikkilälle professoriaikanaan mahdollisuuden dosenttiluennon pitämiseen kahdesti vuodessa, eli ennen joulua ja ennen vappua, jotka keräsivät paljon yleisöä.

"Ortotopologia oli samalla myös viihdettä ja huvia, joka kokosi yliopiston salit täyteen kuuntelijoita, jotka seurasivat hymyssä suin, kuinka ortotopologian dosentti selitti mitä kummallisimpia elämän ilmiöitä matemaattisten kaavojensa avulla."

"Itse keksimänsä tieteen dosentti mittasi tonttujen päitä yliopiston siivouskomerossa – nyt hänestä on tekeillä elokuva"
https://yle.fi/a/3-10161249

Tässä hänen pitämiään luentoja 80-luvulla:
https://m.youtube.com/watch?v=57woJ1akD8c

Hänestä on myös julkaistu vuonna 2012 elämäkerta, ja myöhemmin suunniteltiin että tehtäisiin elokuva hänestä, en tosin tiedä tuliko siitä mitään. Taitaa olla kuuluisampi Suomessa kuin monet tavalliset tutkijat, vaikka tieteellisiä ansioita ei hänellä ole. Persoona ratkaisee siis paljon.

Onhan niitä muitakin, esim. Kauko Nieminen, joka kirjoitti kirjoja mm. eetteripyörteistä, niitä näkyi joskus yliopistojen kirjakaupoissakin, teki kirjat itse, ja myi niitä.

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.aapolopullisetalkeet.net/ kävin katsomassa tuon näytelmän. Mika Nuojua oli hyvä. Ja näytelmä olihyvä. Kävin toki aikoinaan ihan oikeillakin Aapon luennoilla. Oi niitä nuoruuden aikoja....

      • Niin, hänestä on näemmä tehty näytelmä, hauska se varmaan on, jos tuollainen huumori uppoaa.


    • Näin Niemisen usein Porthanian edessä ja kauppasi minullekin yhtä teostaan, mutta en ostanut.

    • Hehh, muistan nähneeni hänet myös joskus yhdessä kirjakaupassa Otaniemessä, muutama hänen kirjoistaan näkyi myös hyllyssä. Teekkarit naureskelivat hänen kirjoilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe