Kesäinen tervehdys kaikille palstalla liikkujille! :) Huomaan, että kesä näyttää hieman vähentäneen osallistumista näihin suomi24:n keskustelupalstoihin -myös astrologiapalstalla. Nyt kesänkin mittaan saamme epäilemättä kuitenkin aikaan mukavia keskusteluita ihmisiä kiinnostavista aiheista. Nyt kuitenkin hieman itsestäni:
Aikaisemmin olen osallistunut keskusteluihin nimimerkillä "Astron", joka siis on kreikkaa ja tarkoittaa tähteä. Jostain syystä yrittäessäni kyseisen nimimerkin rekisteröintiä järjestelmä ei kuitenkaan antanut sitä rekisteröidä (Mielenkiintoista sinänsä, koska sen käyttö onnistui viimeksi tänään). Aikani mietittyäni päädyin nimimerkkiin "Megastron". Sille käsittääkseni ei ole suoraa suomennosta.
Galleriasivultani voi lukea joitain tietojani, mutta noin yleensä pidän itseäni tavallisena suomalaisena. Melko levottomana ja seikkailunhaluisena tosin. Mieliasuni on perinteinen farkut-t-paitayhdistelmä enkä viihdy kovin hyvin "tärkkisasuissa".
Astrologiaan olen tutustunut teoriassa ja käytännössä viimeisten n. seitsemän vuoden ajan. Olen lukenut astrologian keskeistä kirjallisuutta (mm. Greene, Sasportas, Arroyo, Idemon), osallistunut kursseille ja tutkinut enemmän tai vähemmän tarkasti satoja syntymäkarttoja.
Katsonkin osaavani perusteet astrologiasta. Tällä hetkellä melko hepreaa, mutta joihin tutustun mielelläni tulevaisuudessa, ovat kuitenkin ainakin sellaiset aiheet kuin kompositiokartat, sideerinen astrologia ja syntymäkartan rektifiointi. Muutamia siis mainitakseni.
Vielä keskustelujen sisällöstä tällä palstalla: Kun olen nyt sheriffi niin tehtäväkseni siis on uskottu keskustelujen säätely palstalla. Minulla siis on mahdollisuus poistaa viestejä ja siirtää niitä toisille osastoille. Täällä palstalla on sana vapaa kaikessa astrologiaan liittyvässä kunhan keskustelu sujuu ylläpidon antamien keskusteluohjeiden mukaan. Poikkeuksiksi tuosta sananvapaudesta katson poikkeuksetta seuraavat tapaukset:
1. Plagiointi: Ylläpidon antama ohje kieltää nykyisin pitkien tekstipätkien kopioinnin sellaisenaan näihin keskusteluihin. Jos joku niitä tänne haluaa kopioida, niin varautukoon poistamiseen. Jos omaa näkemystä haluaa tukea toisten kirjoituksilla netissä, niin kannattaa mieluummin liittää linkkiin viesti kyseisille sivuille.
2. Kiinni henkilöön jutut: Keskustelun ohjeissa on, että toisista keskustelijoista ei saa esittää halventavia yms. huomautuksia. Se että on eri mieltä toisen kanssa ei tarkoita oikeutta ruveta halventamaan tätä erilaisen näkökulman takia. Selvät keskustelijaan henkilönä käyvät viestit poistuvat täältä armotta.
Tämä on mielestäni ollut varsin mukava keskustelupalsta, jossa ilmapiiri on pysynyt mukavana ja aion pitää sen sellaisena vastedeskin.
Poistan tietenkin myös viestejä, jotka muilta osin kuin kaksi edellä olevaa ovat ylläpidon keskusteluohjeiden vastaisia. Poistetut viestit eivät tule olemaan keskustelujen korkeinta tasoa. Lisäksi tietenkin poistan tai siirrän muualle viestit, jotka selvästi eivät mitenkään liity astrologiaan.
Tarkoitukseni kuitenkin on, että keskustelut sujuvat omalla painollaan ilman, että niistä pitäisi poistaa paljoa viestejä. Sana on vapaa! :)
Sheriffin terveiset
7
671
Vastaukset
- oinatar
Kiva että saatiin tännekkin shefu =) Aurinkoista kesää!
täällä ole ny kaks sheriffiä?terve tuloo joukkoon!
- *Valistunut*
Ei näillä palstoilla voi kahta sheriffiä olla. Jos tarkoitat tuolla "Oinatarta" ja "Megastronia", niin Oinatar on horoskooppipalstan ja Megastron tämän astrologiapalstan sheriffi.
Kaksi eri palstaa/keskusteluryhmää siis... :)
- Nimetön
Hei sinulle.Laske hyvä ystävä minulle jotain valoa elämään.Nyt tökkii ja pahasti,tai itseasiassa tökkinyt vuoden,rakkaudessa,työssä,kotona.Tuli tunne tässä kk sitten että nyt viedään ja lujaa pientä ihmistä,mutta kuitenkin uskon vieläkin että vaikeudet vahvistaa ja ihmistä valmistetaan loppuun asti.Olen synt.10.2.1956.Miltä näyttää tähdet omituisen ja oudon vesimiehen taivaalla.
- Kulkija*
Hienoa, tännekin saatiin sheriffi! :-) Vieläpä asiallinen ja astrologiasta tietävä sellainen. Onnea tehtävään ja hauskaa kesää myös!
- Triton
...minunkin puolestani. Kaikki kun eivät osaa olla menemättä henkilökohtaisuuksiin, ja jotkut olettavat että astrologiasta tietävät osaisivat vastailla ennustajalle selkeästi kuuluviin juttuihin... niin kyllä tänne jonkinlainen liikennepoliisi on ihan tarpeen!
Muikeaa mittumaaria sitten vain! - *Valistunut*
Tervetuloa uudelle sheriffille omastakin puolestani. :) Mukavaa saada sheriffi, joka ilmeisesti tietääkin jotain astrologiasta. Parempi kuin se, että olisi jokin skepe sheriffinä...
Mutta pidemmittä puheitta: Mukavaa sheriffiyttä! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1612893Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1122236Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.581900Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi451680Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n621587Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään311364Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe141331Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan661225Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.711210Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n8950