Pettämisen jälkeistä aikaa

Anonyymi-ap

Meillä on 40 vuotta avioliittoa takana. Avioiduimme hyvin nuorina ja lapset syntyivät ensimmäisten aviovuosien aikana. Mieheni on ollut hyvin aktiivinen seksissä. Ja tuntui, ettei hän muuta ajattelekaan. Jos laittauduin nätiksi, hän ymmärsi minun tekevän vain siksi, että hän kiihottuisi. Halaamiset ja koskettelut hän ymmärsi aina olevan esileikkiä ja johtavan seksiin. Minua alkoi jo kyllästyttää ja usein työpäivän ja kotitöiden jälkeen en jaksanutkaan aina sekstailla, kun hän ehdotteli. Sain myös tietää hänen olleen seksisuhteessa sisareni kanssa sillä aikaa, kun nukuin toisessa huoneessa.
Tämä pettäminen tuli esille vasta paljon myöhemmin. Hän sen ensin myönsi, mutta jo seuraavana päivänä kielsi eikä hän voi sietää, että siitä edes keskusteltaisiin. Olen yrittänyt unohtaa asian, mutta se ei onnistu. Seksi loppui välittömästi tämän suhteen paljastumisen jälkeen, ei vain kiinnosta. Tuntuu todella raskaalta jatkaa avioliittoa miehen kanssa, joka on täysin pettänyt luottamukseni. Ystäväni ovat lohduttaneet ja sanoneet, ettei kannata välittää noin vanhasta asiasta ja parempi vain unohtaa se. Helpommin sanottu kuin tehty vai mitä? Tuntuu myös rankalta ajatella elää suhteessa, jossa ei enää seksiä ole. Vaihtoehdot kovin vähissä, kun ikää on jo paljon. Harmittaa myös, että elimme ikäänkuin normaalia avioliittoa syrjähypyn ollessa kaiken aikaa välillämme..

18

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs pihtasit, kannattiko ?

    • Ei yhtään mitään uutta. Kun erotiikka, seksileikit ja seksi päättyy, mies joko järjestää eron tavalla tai toisella, tai vierailee toisissa naisissa joko salaa tai avoimesti, jolloin pidetään kulissia pystyssä.

      Kun munasarjakas jo on ollut naimisissa 40 vuotta, niin vaihdevuodet ovat jo päättyneet, seksuaalisuus päättyy kun vaihdevuodet alkavat tai jopa sitä ennen.

      "miehen kanssa, joka on täysin pettänyt luottamukseni"

      Sinä petit miehesi, täydellisesti, rumasti ja ilkeästi. Mies menee naimisiin SEKÄ suostuu isäksi, vain siksi että saa kumppanikseen munasarjakkaan jonka kanssa leikkiä ja puksutella. Munasarjakkaalla ei ole yhtään mitään arvoa miehelle mikäli erotiikka, seksileikit ja seksi sanellaan pois. Silloin munasarjakas on miehelle vain taloudellinen kuorma ja mielellinen riesa.

      • Anonyymi

        Just joo, tämä on tämä katkera munakas, joka kirjoittelee täälläskitsoja kirjoituksia


    • Anonyymi

      Niimpä, eipä niitä menneitä kannattaisi murehtia mutta kyllähän ne kuitenkin vaikuttavat ja myös kertovat ihmisestä millainen hän on. Mieheni on käyttäytynyt todella sikamaisesti ja ymmärrän jos ei enää seksi hänen kanssaan kiinnosta.

      Kysehän ei ole sinun käyttäytymisestä vaan miehesi.

      Minä olen luultavasti hyvin samanlaisessa avioliitossa ja niin paljon kuin mieheni minua, erityisesti nykyisin, rakastaa, on hänkin töppäilyt parisuhteemme alkuvuosina. Se on vaikuttanut siihen, etten oikeastaan koskaan ole voinut häntä arvostaa vaikka hän on monin mittarein mitattuna todella ihana mies, hyvä aviomies ja isä lapsillemme.

      Olen kuitenkin päättänyt, että tämän miehen kanssa aion vanhentua ja viettää loppuelämäni häne kanssaan joten keskitys tähän hetkeen ja siihen, että tiedän mtien hän ihailee, arvostaa ja rakastaa minua, huomattavasi enemmän kuin minä häntä. Hän on toimelias ja tekee paljon asioita avioliittomme eteen ja tosiaankin tuntuu, että hyvittelee nuoruuden töppäyksiään. Tykkään hänestä ja meillä on todella kivaa yhdessä.

      Nykyisin riittää tuo tykkääminen ja se, että me todellakin viihdymme toistemme seurassa. Olemme molemmat jo pitkälti yli 60-vuotiaita ja jo sinällään, että olemme olleen lähestulkoon koko elämämme yhdessä , on jo yksi elämän arvo minulle.

    • Yogamies

      Sinun on turha odottaa, että joku tulisi sinulle hyvittämään kärsimyksesi.

      Olet tähän asti kieltäytynyt otamaan vastuuta omasta onnellisuudestasi. Koita tehdä se edes viimeistään nyt vanhemmalla iälläsi, vai uskotko lauseeseen: kärsi kärsi, kauniimman kruunun saat?

    • Anonyymi

      Noh mutoin ok mutta ei syrjään hyppyä.

    • Anonyymi

      S3ksiä ollut ko sk aanjuurikaan ymmärrän naista

    • Anonyymi

      On varmasti Korkealla mieli...

    • Anonyymi

      Juuri näin.

    • Anonyymi

      Olisiko mahdollista että ottaisitte siskosi toiseksi vaimoksi ja hyvittäisitte näin aiheuttamasi kärsimyksen miehellesi?

    • Anonyymi

      minä en ole töppäillyt missään vaiheessa, on sen verran saanut älliä nuppiin että moisiin ei ol e tarvinnut ryhtyä.

      lupasin aikoinaan papin ja jumalan ynnä ihmisten että töppäilyille ei ole tilaa eikä rehellinen ihminen sellaista harrasta.

      roskaväki on erikseen.

      • Anonyymi

        Sinäpä olet sitten ainutlaatuinen jos et koskaan ole töppäillyt missään vaiheessa.


    • Anonyymi

      Olisiko ensimmäinen "asiallinen" vastaus.. Sinä päätät, voitko elää asian kanssa vaiko et. Ellet voi, niin hurmaa ja seksuaalista viehätystä on tarjolla meille kaikille iästä riippumatta. Voinet varmasti kokea olevasi "elossa" vielä avioliiton jälkeenkin ja voida hyvin ilman miestäsikin.
      Itse ajattelen niin, että jos se vieras tai tässä tapauksessa sisko on maistunut, ei hän varmasti ole ainoa petos suhteessanne. Vaatii erittäin suurta välinpitämättömyyttä sinua kohtaan että kaataa sänkyyn vaimon siskon. Kaikkien muiden naisten osin ei varmasti omatunto ole edes kolhua saanut.
      Sinullakin on vielä paljon nähtävää ja koettavaa, päätit mitä tahansa tee se itsekunnioitus säilyttäen.

      • Anonyymi

        "Vaatii erittäin suurta välinpitämättömyyttä sinua kohtaan että kaataa sänkyyn vaimon siskon"

        Sinä hölmö wanhusnainen et lainkaan tiedä kuinka mies suhtautuu näihin "kaato" asioihin. Kaakatat vain luulojasi sekä kristillistä paheksuntaasi.


    • Anonyymi

      Tilaisuus tekee varkaan sanotaan. Mikäli ajattelee vain itseään ja hakee seksuaaöista tyydytystään aina kun se on suinkin mahdollista, tekee kyllä väärin aviopuolisoaan kohtaan. Alkoholi vielä herättelee entisestään haluja ja jos seksiä harrastetaan salaa paljastumisen pelossa, voi se olla hyvinkin koukuttavaa ja tilanteeseen hakeudutaan aina uudelleen, kun se vain on mahdollista. Mukana on kyllä myös halu tietoisesti nöyryyttää vaimoa tämän selän takana, kun seksikaveriksi otetaan tämän sisar. Se satuttaa vielä enemmän. Se on ihan selvä, ettei mies tule ikinä tunnustamaan sinulle tekojaan. Huolimatta siitä, että sitä lähentelyä on tehty jo sinun silmiesi alla. Niin minäkin tekisin, että laittaisin kaikki muistamattomuuden piikkiin. Miten sen voi sitten muistaakin, että kieltää mitään tehneensä? Tässä otetaan oppia julkisista oikeudenkäynneistä, joissa syylliset eivät tunnusta mitään, vaikka syytteet puhuisivat syyllisyyden puolesta. Miten tällainen ihminen pystyy elämään omatuntonsa kanssa?

      • Anonyymi

        Liittyikö mieheni juuri tähän edellämainittuun tapaukseen ja miten, se olisi mukava kuulla tarkemmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liittyikö mieheni juuri tähän edellämainittuun tapaukseen ja miten, se olisi mukava kuulla tarkemmin.

        Ei liity, koska avioliittomme jatkuu yhä. Liian paljon yhteisiä asioita, jotka yhdistävät. Ja toisekseen, oli kulunut jo useampia vuosia ennenkuin mieheni seikkailut paljastuivat. Mieheni ei ole koskaan halunnutkaan erota, vaan leikkiä vain selkäni takana.


    • Petämisellä on monia seurauksia, hanka jos ei voi kummanin kassa edes keskustella, asioista mitkä painavat.Yleensä keskustu parantaan molemin puolinen anteeksi anto ja saanti ovat edellytyksien korajukaeen molemmin puolinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9945
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5674
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      165
      5250
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4891
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3063
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2459
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    8. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2190
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2032
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1728
    Aihe