Pettämisen jälkeistä aikaa

Anonyymi-ap

Meillä on 40 vuotta avioliittoa takana. Avioiduimme hyvin nuorina ja lapset syntyivät ensimmäisten aviovuosien aikana. Mieheni on ollut hyvin aktiivinen seksissä. Ja tuntui, ettei hän muuta ajattelekaan. Jos laittauduin nätiksi, hän ymmärsi minun tekevän vain siksi, että hän kiihottuisi. Halaamiset ja koskettelut hän ymmärsi aina olevan esileikkiä ja johtavan seksiin. Minua alkoi jo kyllästyttää ja usein työpäivän ja kotitöiden jälkeen en jaksanutkaan aina sekstailla, kun hän ehdotteli. Sain myös tietää hänen olleen seksisuhteessa sisareni kanssa sillä aikaa, kun nukuin toisessa huoneessa.
Tämä pettäminen tuli esille vasta paljon myöhemmin. Hän sen ensin myönsi, mutta jo seuraavana päivänä kielsi eikä hän voi sietää, että siitä edes keskusteltaisiin. Olen yrittänyt unohtaa asian, mutta se ei onnistu. Seksi loppui välittömästi tämän suhteen paljastumisen jälkeen, ei vain kiinnosta. Tuntuu todella raskaalta jatkaa avioliittoa miehen kanssa, joka on täysin pettänyt luottamukseni. Ystäväni ovat lohduttaneet ja sanoneet, ettei kannata välittää noin vanhasta asiasta ja parempi vain unohtaa se. Helpommin sanottu kuin tehty vai mitä? Tuntuu myös rankalta ajatella elää suhteessa, jossa ei enää seksiä ole. Vaihtoehdot kovin vähissä, kun ikää on jo paljon. Harmittaa myös, että elimme ikäänkuin normaalia avioliittoa syrjähypyn ollessa kaiken aikaa välillämme..

18

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs pihtasit, kannattiko ?

    • Ei yhtään mitään uutta. Kun erotiikka, seksileikit ja seksi päättyy, mies joko järjestää eron tavalla tai toisella, tai vierailee toisissa naisissa joko salaa tai avoimesti, jolloin pidetään kulissia pystyssä.

      Kun munasarjakas jo on ollut naimisissa 40 vuotta, niin vaihdevuodet ovat jo päättyneet, seksuaalisuus päättyy kun vaihdevuodet alkavat tai jopa sitä ennen.

      "miehen kanssa, joka on täysin pettänyt luottamukseni"

      Sinä petit miehesi, täydellisesti, rumasti ja ilkeästi. Mies menee naimisiin SEKÄ suostuu isäksi, vain siksi että saa kumppanikseen munasarjakkaan jonka kanssa leikkiä ja puksutella. Munasarjakkaalla ei ole yhtään mitään arvoa miehelle mikäli erotiikka, seksileikit ja seksi sanellaan pois. Silloin munasarjakas on miehelle vain taloudellinen kuorma ja mielellinen riesa.

      • Anonyymi

        Just joo, tämä on tämä katkera munakas, joka kirjoittelee täälläskitsoja kirjoituksia


    • Anonyymi

      Niimpä, eipä niitä menneitä kannattaisi murehtia mutta kyllähän ne kuitenkin vaikuttavat ja myös kertovat ihmisestä millainen hän on. Mieheni on käyttäytynyt todella sikamaisesti ja ymmärrän jos ei enää seksi hänen kanssaan kiinnosta.

      Kysehän ei ole sinun käyttäytymisestä vaan miehesi.

      Minä olen luultavasti hyvin samanlaisessa avioliitossa ja niin paljon kuin mieheni minua, erityisesti nykyisin, rakastaa, on hänkin töppäilyt parisuhteemme alkuvuosina. Se on vaikuttanut siihen, etten oikeastaan koskaan ole voinut häntä arvostaa vaikka hän on monin mittarein mitattuna todella ihana mies, hyvä aviomies ja isä lapsillemme.

      Olen kuitenkin päättänyt, että tämän miehen kanssa aion vanhentua ja viettää loppuelämäni häne kanssaan joten keskitys tähän hetkeen ja siihen, että tiedän mtien hän ihailee, arvostaa ja rakastaa minua, huomattavasi enemmän kuin minä häntä. Hän on toimelias ja tekee paljon asioita avioliittomme eteen ja tosiaankin tuntuu, että hyvittelee nuoruuden töppäyksiään. Tykkään hänestä ja meillä on todella kivaa yhdessä.

      Nykyisin riittää tuo tykkääminen ja se, että me todellakin viihdymme toistemme seurassa. Olemme molemmat jo pitkälti yli 60-vuotiaita ja jo sinällään, että olemme olleen lähestulkoon koko elämämme yhdessä , on jo yksi elämän arvo minulle.

    • Yogamies

      Sinun on turha odottaa, että joku tulisi sinulle hyvittämään kärsimyksesi.

      Olet tähän asti kieltäytynyt otamaan vastuuta omasta onnellisuudestasi. Koita tehdä se edes viimeistään nyt vanhemmalla iälläsi, vai uskotko lauseeseen: kärsi kärsi, kauniimman kruunun saat?

    • Anonyymi

      Noh mutoin ok mutta ei syrjään hyppyä.

    • Anonyymi

      S3ksiä ollut ko sk aanjuurikaan ymmärrän naista

    • Anonyymi

      On varmasti Korkealla mieli...

    • Anonyymi

      Juuri näin.

    • Anonyymi

      Olisiko mahdollista että ottaisitte siskosi toiseksi vaimoksi ja hyvittäisitte näin aiheuttamasi kärsimyksen miehellesi?

    • Anonyymi

      minä en ole töppäillyt missään vaiheessa, on sen verran saanut älliä nuppiin että moisiin ei ol e tarvinnut ryhtyä.

      lupasin aikoinaan papin ja jumalan ynnä ihmisten että töppäilyille ei ole tilaa eikä rehellinen ihminen sellaista harrasta.

      roskaväki on erikseen.

      • Anonyymi

        Sinäpä olet sitten ainutlaatuinen jos et koskaan ole töppäillyt missään vaiheessa.


    • Anonyymi

      Olisiko ensimmäinen "asiallinen" vastaus.. Sinä päätät, voitko elää asian kanssa vaiko et. Ellet voi, niin hurmaa ja seksuaalista viehätystä on tarjolla meille kaikille iästä riippumatta. Voinet varmasti kokea olevasi "elossa" vielä avioliiton jälkeenkin ja voida hyvin ilman miestäsikin.
      Itse ajattelen niin, että jos se vieras tai tässä tapauksessa sisko on maistunut, ei hän varmasti ole ainoa petos suhteessanne. Vaatii erittäin suurta välinpitämättömyyttä sinua kohtaan että kaataa sänkyyn vaimon siskon. Kaikkien muiden naisten osin ei varmasti omatunto ole edes kolhua saanut.
      Sinullakin on vielä paljon nähtävää ja koettavaa, päätit mitä tahansa tee se itsekunnioitus säilyttäen.

      • Anonyymi

        "Vaatii erittäin suurta välinpitämättömyyttä sinua kohtaan että kaataa sänkyyn vaimon siskon"

        Sinä hölmö wanhusnainen et lainkaan tiedä kuinka mies suhtautuu näihin "kaato" asioihin. Kaakatat vain luulojasi sekä kristillistä paheksuntaasi.


    • Anonyymi

      Tilaisuus tekee varkaan sanotaan. Mikäli ajattelee vain itseään ja hakee seksuaaöista tyydytystään aina kun se on suinkin mahdollista, tekee kyllä väärin aviopuolisoaan kohtaan. Alkoholi vielä herättelee entisestään haluja ja jos seksiä harrastetaan salaa paljastumisen pelossa, voi se olla hyvinkin koukuttavaa ja tilanteeseen hakeudutaan aina uudelleen, kun se vain on mahdollista. Mukana on kyllä myös halu tietoisesti nöyryyttää vaimoa tämän selän takana, kun seksikaveriksi otetaan tämän sisar. Se satuttaa vielä enemmän. Se on ihan selvä, ettei mies tule ikinä tunnustamaan sinulle tekojaan. Huolimatta siitä, että sitä lähentelyä on tehty jo sinun silmiesi alla. Niin minäkin tekisin, että laittaisin kaikki muistamattomuuden piikkiin. Miten sen voi sitten muistaakin, että kieltää mitään tehneensä? Tässä otetaan oppia julkisista oikeudenkäynneistä, joissa syylliset eivät tunnusta mitään, vaikka syytteet puhuisivat syyllisyyden puolesta. Miten tällainen ihminen pystyy elämään omatuntonsa kanssa?

      • Anonyymi

        Liittyikö mieheni juuri tähän edellämainittuun tapaukseen ja miten, se olisi mukava kuulla tarkemmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liittyikö mieheni juuri tähän edellämainittuun tapaukseen ja miten, se olisi mukava kuulla tarkemmin.

        Ei liity, koska avioliittomme jatkuu yhä. Liian paljon yhteisiä asioita, jotka yhdistävät. Ja toisekseen, oli kulunut jo useampia vuosia ennenkuin mieheni seikkailut paljastuivat. Mieheni ei ole koskaan halunnutkaan erota, vaan leikkiä vain selkäni takana.


    • Petämisellä on monia seurauksia, hanka jos ei voi kummanin kassa edes keskustella, asioista mitkä painavat.Yleensä keskustu parantaan molemin puolinen anteeksi anto ja saanti ovat edellytyksien korajukaeen molemmin puolinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2457
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2334
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe