Oletko koskaan ollut tai oletko suhteessa jossa joku exä kummittelee taustalla? Miten olet pärjännyt sen kanssa?
Exä kummittelee suhteessa
16
538
Vastaukset
- Anonyymi
Kukaan ei halua olla vaihtoehto B, se johon joudutaan tyytymään.
Kaikilla on kuitenkin tiettyyn ikään ehtiessä painolastia mukanaan, ja joskus edellisten suhteiden haamut kummittelevat uudessa suhteessa. Ahdistusta, surua ja jopa traumoja joutuu joskus käsittelemään pitkään suhteen päätyttyäkin, mutta se ei ole suoranainen este uudessa parisuhteessa olemiselle. Kysymys onkin mielestäni enemmän siitä, miten exä näkyy kumppanin käytöksessä ja elämässä.
Onko kyseessä normaalia tunteiden ja muistojen käsittelyä vai jotain muuta, esim vertaileeko hän sinua entiseensä, ja onko sävy negatiivinen sinua kohtaan? Haikaileeko hän exän perään? Vai yrittääkö kykyjensä mukaan "parantua" edellisen suhteen jäljiltä ja haluaa olla kanssasi, ei exän. - Anonyymi
Mä tapailin kerran jonkin aikaa yhtä naista jolla oli exä aina kuvioissa mukana, soittelivat ja tekstailivat vähän koko ajan, pari kertaa suostuin heidän mukaan baariin. Tuli ihan outo olo koko hommasta, että ketä tää nainen halusi tapailla. Seksiä kyllä oli mutta tunsin että olin kolmas pöyrä ja tää nainen oli jotenkin kiinni tässä ex- miesystävässä eikä osannut päästää irti siitä. Päästin sitten itse irti ja lopetin suhteen siihen, en halua olla suhteessa jossa on joku exä kuvioissa mukana.
- Anonyymi
No eihän sitä toivonut koskaan, että mies olisi ollut niin häikäilemätön kuten ex naisensa jonka kanssa viestitteli ja näki milloin missäkin ja tapaamiset painottui että harrastivat seksiä
- Anonyymi
Siiskö että nainen kävi harrastamassa sexiä exän kanssa?
- Anonyymi
Täälläkummittelee sitten eksä
- Anonyymi
Itse olen seurustellut reilun vuoden miehen kanssa, jolla ex:ät vahvasti edelleen arjessa mukana. Toisen kanssa hänellä aikuinen lapsi ja väittää minulle kun sanoin tiiviin yhteydenpidon häiritsevän, että vain lapsen asioita hoitavat. On kuitenkin kertonut että ovat hyviä ystäviä. Kyseinen ex halusi myös minut mukaan ex miehensä ja tyttärensä kanssa päivälliselle, ex:n nykyinen puoliso ei ollut mukana. Minulle ei tapaamisesta olisi todennäköisesti kerrottu ellei ex puoliso olisi halunnut minua mukaan. Asetelma oli kyllä ahdistava koska koin itseni todella ulkopuoliseksi. Puhelut ja viestittely on ex:n kanssa viikoittaista, siitä ei minulle mainita mutta tiedän sen ja naisen vaistoni varoittaa minua mutta voin olla toki vainoharhainenkin. Asiasta on puhuttu mutta silti se vaivaa minua.
- Anonyymi
Huonisti pärjännyt sen k anssa...
- Anonyymi
Kuuluu suureen kertomukseen meistä.
- Anonyymi
Kuinka teimme sen yhdessä
- Anonyymi
Lopetellaan nyt kummittelu ja ekksä haaveet eksä on kuollut.
- Anonyymi
Hukkunut painui järven pohjaan
No jos on yhteisiä lapsia, niin minusta on luonnollista, että lasten yhteisiä asioita joudutaan hoitamaan, mutta ei muuta. Kaikenlaiset yhteiset tapaamiset yms on syytä unohtaa, jos siirtyy uuteen suhteeseen.
- Anonyymi
Yhteisten lasten hoitamiseen liittyvä asiointi on ok, mutta jos lapsia ei ole niin silloin on epäasiallista pitää yhteyttä exiin uuden suhteen kustannuksella.
Anonyymi kirjoitti:
Yhteisten lasten hoitamiseen liittyvä asiointi on ok, mutta jos lapsia ei ole niin silloin on epäasiallista pitää yhteyttä exiin uuden suhteen kustannuksella.
Samaa mieltä. Silloin sen parisuhteen toisen osapuolen pitää avata suunsa ja kertoa, että se ei tunnu hänestä hyvältä ja haluaisi yhteydenpidon loppuvan.
Yogamies kirjoitti:
Samaa mieltä. Silloin sen parisuhteen toisen osapuolen pitää avata suunsa ja kertoa, että se ei tunnu hänestä hyvältä ja haluaisi yhteydenpidon loppuvan.
Turha ajatella toisen olevan ajatustenlukija. Toisille se voi oikeasti olla ihan normaalia, että jatketaan kavereina eron jälkeen.
- Anonyymi
On naitava lisää muitten kanssa. Ja paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243198Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392874Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172519Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432417- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142045Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717