Olen 34-vuotias sinkkumies

Ehkä tulen olemaan viimeinen elossa oleva palstalainen.
18225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Et tule olemaan. Itse olen jo ysäriltä asti chattaillut ja kirjoitellut. Toki nykyajan trollit ovat hetken ilmiö ja katoavat piakkoin.

Trollit kerjäävät vain huomiota idiotismilleen ja vihaamiselleen. Heitä ei tule kohdella ihmisinä. He ovat kaiken pilaavia vihapersujen nettisotilaita.

>simiti<

Äänestä

Tuskin. Hyvässä lykyssä päinvastoin.

Äänestä
  • Miten niin?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Miten niin?

    Olet palstan pahin riesa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Olet palstan pahin riesa.

    En ole mikään riesa ja minun kuolemaa ei toivota!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    En ole mikään riesa ja minun kuolemaa ei toivota!

    IP-bannia toivovat kaikki.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    En ole mikään riesa ja minun kuolemaa ei toivota!

    Ei kukaan oikeasti kuolemaasi toivo. Mutta voisitko vaihtaa jo puheenaihettasi?
    Kirjoita vaikka harrastuksistasi trollaamisen lisäksi.

    Toki voit jatkaa linjallasi ja täältä pohjanmaalta tulee joku juttuisiisi kyllästynyt repimään pääsi irti.

    Vuosia olen elänyt lain hyvällä puolella, mutta jankkaamisesi saa minut harkitsemaan muutakin.

    >simiti<

    Äänestä

Älä unta nää.

t. Äiti

Äänestä
  • Sä et oo mun äiti!

    Äänestä

Portugalilla kenties etu pilkuilla. Ranskan kaksi viimeistä arvokisaa on päättynyt tappioihin häviöön pilkuilla, kun taas Portugalilla on juuri todella vakuuttava pilkkuvoitto alla Sloveniasta, Costa torjui kaiken jne. Jännä nähdä, että selättääkö Ranska nyt vihdoin ja viimein tuon 'pilkkumörkönsä'. Se on viimeisen 10 vuoden aikana ollut liki se ainoa tapa kammeta Ranska kisoista ulos ja se on ollut se Ranskan ainoa heikkous.

Äänestä

Sen verran kiinnostaa tämä matsi, että olen viime minuutit pohtinut sitä kummalla jalalla Dembele laukoo pilkun. On vasenjalkainen, mutta antaa erikoistilanteita molemmilla jaloilla. Yleensä tainnut laukoa pilkut oikealla jalalla.

Äänestä

Siis Salminen puhui ihan totta että Copa Americassa mennään suoraan pilkuille? Kuulostaakin eteläamerikkalaisten touhuilta. Eikö sitä turnausta järjestetäkin joskus vuoden, joskus neljän vuoden välein?

Äänestä

Tämähän nyt on ihan selvä: kun on katsonut muutaman matsin EM-kisoja, niin on muuttunut viihtyjästä asiantuntijaksi. Tämä on ainut syy, jonka olen keksinyt so far.

Tai sitten tarkoituksena on kerjätä vain huomiota. Meininki ei ole muuttunut mihinkään pelikiellon jälkeen, joten saa nähdä ehtiikö korttitili täyttyä jo ennen finaalia.

Äänestä

Kaikista muista asioista täälläkin on puhuttu, muttei tietääkseni vielä verenluovutuksista. Eli aloitetaan...

Oletteko ahkeria verenluovuttajia? Itse käyn sen maksimin 6 kertaa vuodessa tyhjentämässä verivarastoani. Tällä hetkellä takana on 28 luovutuskertaa eli 12,6 litraa vertani on muiden kropassa.

Ja se veriryhmä on O+ (tuo O, jota SPR kovasti tällä hetkellä kaipaa). Harmi vaan että seuraavan kerran saa luovuttaa vasta 23.11.

Menkääs muuten kaikki kokeilemaan jos ette vielä ole. Luovutuksesta saa hyvän mielen. Ja veripalveluissa on yleensä (ainakin Turussa) hyvät tarjoilut.

Äänestä

Mikä järki Sabresin oli päästää Savoie pois noin halvalla vai onko tässä jotain mitä en ymmärrä?

Äänestä

yksi koko NHL:n kirkkaimmista lupauksista ja vaihdossa Tullio ja McLeod. Mitä en ymmärrä?

Äänestä

Juu, siis takerruin enemmän case Saliniin, minkä nostit esiin, eli jos seura ilmoittaa, ettei vastuuta ole tiedossa, niin eikö se ole aika luonnollista, että pelaaja haluaa tämän jälkeen siirtyä johonkin muualle missä vastuuta ja sitä kautta myös kehitystä on tiedossa. Aloite toki tässä tapauksessa tuli seuralta, mutta ei se tee virheelliseksi mitään narratiivia, koska tuo aloite on lähinnä tekijä, jonka johdosta pelaajan intresseissä on päästä pelaamaan muualle.

Yksittäisenä tapauksena ei Kaskimäen tapauksessa ole tietenkään mitään ihmeellistä, mutta kun tämä nuorten pelaajien poistuma, syystä tai toisesta, alkaa olla enemmän sääntö kuin poikkeus, niin luonnollisestikin keskustelua herää ja kritiikki kumuloituu mitä enemmän tapauksia ilmenee.

Mutta tämä tästä. Samaa mieltähän tässä ollaan, että asiat on tältä osin hoidettu anteeksiantamattoman huonosti.

Äänestä

Noh, oli ja ei. Ihan yhtä vahvoja mielipiteitä, esimerkiksi seksuaalisuudesta puhuttaessa vahvempiakin, vaikka silloin 80-luvulla oli. Tuolloin yhteiskunta vain oli paljon hierarkkisempi ja joka kylässä Tamin sanoin oikeat ja väärät. Teollisuuspaikoissa oli tehdas ja sen luottamusmiehet, keitä kuunneltiin. Kepukunnissa taas isäntäväki ja kirkko määräsivät tahdin. Käytännössä elettiin siis yhden totuuden aikaa niin alueellisesti kuin valtakunnallisestikin, esimerkiksi Tuure Junnila ja Georg C. Ehrnrooth leimattiin jotenkin hulluiksi (Junnila sitä toki osaltaan olikin muista syistä), koska uskalsivat olla Neuvostoliitosta rehellisiä. Olepa siinä sitten eri mieltä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ehkä tulen olemaan viimeinen elossa oleva palstalainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu