Kauhea koulu

Kun muistelette aina kauhulla kouluaikoja. Niin tässä on teille aika kauhee koulu, jonka lapset on rikkoneet. Vaikka ei kaikesta voi lapsia syyttä, koska mitä isot edellä, sitä pienet perässä. Ei täällä mitään vanhaa arvosteta, eli ihan aikuisten vika on.

https://www.youtube.com/watch?v=wLj4fXOV1u4&t=60s

Ette kuitenkaan kokonaan jaksa kattella, tuli aika pitkä vaikka rajusti editoin. Niin muutamia kohtia: puukässä 5.30, sali 11.40, keittiö 12.30, luonnontiede 15.40, kuvis 17.30, kaikenlaista peliä 20.20. Koulut ja OPETUStekniikka mielenkiintoista. Ei sitten sijaintitietoja näihin, vaikka tietäisitte please. Tarkoituksella pidän vähän salassa, ettei loppujakin rikottas.

15

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Toi oli osuva kyllä tähän.


    • Anonyymi

      Harvalle lakkautetulle koululle löytyy pidempiaikaista käyttöä. Lämmityskustannukset ja käyttökustannukset ovat suuret normiasumiseen.

      Tuo koulu ei taida olla 5 vuotta kauempaan ollut käyttämättä?

      • Ei ollu tyhjänä kuin vuoden. Ei se kunta kuitenkaan ilma koulua jääny. Pistivät vaan ala ja ylä asteet yhteen. Eihän siinä mitään järkee oo pitää pikkukunnassa kahta koulua. Sehän on kansakoulu ja keskikoulu aikojen peruja että asteet on erikseen. Se ei oo pedagogisesti, eikä taloudellisesti mitenkään järkevää.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Ei ollu tyhjänä kuin vuoden. Ei se kunta kuitenkaan ilma koulua jääny. Pistivät vaan ala ja ylä asteet yhteen. Eihän siinä mitään järkee oo pitää pikkukunnassa kahta koulua. Sehän on kansakoulu ja keskikoulu aikojen peruja että asteet on erikseen. Se ei oo pedagogisesti, eikä taloudellisesti mitenkään järkevää.

        Niin, aika on muuttunut. Aikaisemmin ajateltiin myös pienten lasten hyvinvointia ja ala-asteita oli joka nurkalla. Jossain pienessäkin kunnassa niitä oli yli kymmenen. Ylä-asteita oli vain yksi. Isommat lapset jaksavat ja kestävät jo pitkiä koulukyydityksiä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin, aika on muuttunut. Aikaisemmin ajateltiin myös pienten lasten hyvinvointia ja ala-asteita oli joka nurkalla. Jossain pienessäkin kunnassa niitä oli yli kymmenen. Ylä-asteita oli vain yksi. Isommat lapset jaksavat ja kestävät jo pitkiä koulukyydityksiä.

        Toisaalta eikö yksi yhtenäiskoulu oo parempi kuin ei mitään. Lapsia kun on vaan tosi vähän. Meillä päin pikkukoulun tekohengittäminen on taas johtanut pidempiin koulumatkoihin, kun lapsia viedään kuntakeskuksen sijasta kyläkouluun, vaikka se on kauempana.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Toisaalta eikö yksi yhtenäiskoulu oo parempi kuin ei mitään. Lapsia kun on vaan tosi vähän. Meillä päin pikkukoulun tekohengittäminen on taas johtanut pidempiin koulumatkoihin, kun lapsia viedään kuntakeskuksen sijasta kyläkouluun, vaikka se on kauempana.

        Markkinataloudessa toimii kysynnän ja tarjonnan säännöt.
        Ne paikkakunnat joissa asumiseen tarkoitetut perheasunnot olisivat kaukana koulusta, ne tyhjenevät. Niin tuleekin tapahtua.
        Maaseudulla on kohta kymmeniä tuhansia pystyyn hapantuneita taloja, joista niiden rakentajat olivat ylpeitä.

        Periaatteessa suomalaisista saisi yhden suurkaupungin, pieni populaatio ja iso maa.
        Tuskin alle 3000 asukkaan taajamat tulevaisuudessa millään säilyvät asuinkelpoisina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, aika on muuttunut. Aikaisemmin ajateltiin myös pienten lasten hyvinvointia ja ala-asteita oli joka nurkalla. Jossain pienessäkin kunnassa niitä oli yli kymmenen. Ylä-asteita oli vain yksi. Isommat lapset jaksavat ja kestävät jo pitkiä koulukyydityksiä.

        Porvarit ja oikeisto haluaa persujen malliin tuhota SDP:n tekemään hyvinvoinnin.

        >simiti<


    • Anonyymi

      Yhteisön nimi: Duke, Havoc and associates...

    • Anonyymi

      Suomi autioituu vanhojen suurien ikäluokkien jättäessä maallisen taivalluksensa.
      Suomessa kansalaisia kuolee 20 000-30 000 enemmän mitä syntyy. Kouluja ei tarvita samaa määrää mitä aikaisemmin.

      Alkaako kierre, jossa pienet paikkakunnat autioituvat. Talot happanevat pystyyn.

    • Anonyymi
    • Näitä hylättyjä rakennuksia taitaa löytyä aika paljon Suomesta (esim. kouluja, vankiloita, sairaaloita, hotelleja, tehtaita, ja tavallisia autiotaloja), ja onhan se ihan mielenkiintoista katsella mitä kaikkea niiden sisältä löytyy. Youtubesta löytyy myös muita kanavia, jotka keskittyvät tähän aiheeseen, esim. Lonelyurbanex.

      • Toi on tosi hyvä Lonelyurbanexp ja sillä kohteita riittää vaikka moni muu on väsähtänyt. Siltä löytyy myös metallinetsintää ja sitten se hanipöön kanssa magneettikalastaa kaikkee romua. Muitakin kanavia esim. Urbex Arttu ja Hytönen79, jolla on paljon mm. Peltoautoja. Kerran törmättiin yhessä talossa. Aika hassua kun huomasin että talossa on joku muu, ja mä tietenkin suureen ääneen rupesin möliseen. Ja se hys hys ettei muut kuule. Ennen otin vaan valokuvia, tuli nää videot myöhemmin, paitsi jokusen vanhalla hi8 kameralla. Muista aikoinaan spiney pointin. Kaks jätkää oli kiertänyt vanhalla Talbotilla ainakin yli sata hylättyä sahaa ja tehdasta. Harmi vaan kun noiden alkuaikojen kuvaajien kuvat on kadonneet. Kävin kyllä itekin monessa kohteessa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miksi pitää rikkoa kaikki? Ei voi ymmärtää. Silti mukaansatempaava video, kiitos 🙋‍♀️

      - Sheena

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1250
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      951
    3. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      690
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      274
      683
    5. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      15
      620
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      597
    7. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      505
    8. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      59
      495
    9. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      36
      491
    10. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      190
      476
    Aihe