Pääskysten poikaset ovat kasvaneet

Tässä yksi vielä pesässä:

https://aijaa.com/t0bz5a

Tuossa pesässä oli vain tuo yksi ja ilmeisesti silläkin oli jotain vaikeuksia, sillä emo tarkkaili sitä usein huolestuneen näköisenä. Ehkä tuo noiden ensimmäinen pesintä ja ovat vielä hiukan epävarmoja toimissaan.

Kaksi muuta pesää ovat jo tyhjiä ja niissä molemmissa oli neljä poikasta ja sitten on vielä yksi pesä, jonka poikasia en ole laskenut, sillä se on lampun päällä siten, ettei sinne näe helposti. 4 tai 5 poikasta siinäkin ilmeisesti (sen perusteella miltä alapuolella oleva sanomalehti näyttää).

16

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kivaa. Mukava kuuĺlla elon jatkumisesta luontovihaajan hirviöhallituksesta huolimatta.

      >simiti<

      • Muista, että tässä maassa jokainen hallitus on aina ollut kaikkia aiempia hallituksia huonompi.
        :)


      • Anonyymi
        buddy-love kirjoitti:

        Muista, että tässä maassa jokainen hallitus on aina ollut kaikkia aiempia hallituksia huonompi.
        :)

        Toki. Mutta me emme suostu liikkumaan konjakki lasiemme äärestä.emmehän?

        >simiti<


    • Anonyymi

      ja pöllötkin huhuilevat hurejia

    • Tuon pienen pitäisi jo lähteä lentotunneille. Jos sillä ei ole kaikki hyvin, se ei opi lentämään. Eikä löydä ruokaa itselleen. Voi poloista.

      Sen emo on syystäkn huolissaan. Toivottavasti se ei hylkää pientä.

      • Katsotaan miten käy ja ehkä joudun pitämään sille lentoharjoituksia.
        (ja takaisin hommiin, sillä täällä on taas kiireitä)


      • Ei tarvinnut ryhtyä lennonopettajaksi, sillä pesä on nyt tyhjä.
        Ilmeisesti muissakin rakennuksissa olevat pesät ovat jo tyhjentyneet, mutta en ole edes varma miten monta niitä on.


      • buddy-love kirjoitti:

        Ei tarvinnut ryhtyä lennonopettajaksi, sillä pesä on nyt tyhjä.
        Ilmeisesti muissakin rakennuksissa olevat pesät ovat jo tyhjentyneet, mutta en ole edes varma miten monta niitä on.

        Hyvä uutinen. Se pieni löysi vihdoinkin siivet alleen. Huojentavaa. Mukavaa, kun kerroit. :)


    • Kuulostaa siltä, että keskimäärin pesinnät olivat aika onnistuneita 🥳

      Mullakin mökin lemmikkivarikset saivat taas ehjän kolmikon pesästä pihalle, tosin ilmeisesti yksi muksuista jäi haukan kynsiin aika nopeasti, mutta sellaista se on. Palokärjellä vaikutti olevan kaksi muksua lentoharjoittelussa pari viikkoa sitten, tosin hankala sanoa niitten kanssa, mutta aika kivasti meni sitten niilläkin, etenkin kun ottaa huomioon kaiken viimeisen vuoden aikana lähialueilta kaadetun vanhan metsän. Saattoi olla kärkien viimeinen pesintä näillä alueilla, kylläkin...

      • Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).


      • Anonyymi
        buddy-love kirjoitti:

        Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).

        Kerran näin kun merikotka söi variksen se oli hurjan näköistä. Toki ihailin uljasta jättiläislintua.

        >simiti<


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kerran näin kun merikotka söi variksen se oli hurjan näköistä. Toki ihailin uljasta jättiläislintua.

        >simiti<

        Teimme rannassa kerran laituria ja merikotka huitaisi ohi aivan veden pinnassa.
        Siivet olivat kuin mattoja olisi puistellut.


      • buddy-love kirjoitti:

        Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).

        Se on tossa naapurin tyhjän tontin vanhoissa haavoissa ennenkin majaillut, niin liekö ollut siellä pesä taas kerran. Isot kuuset ympärillä, aika hyvä suoja, ihan kelvollinen paikka.


    • Anonyymi

      Niin ovat. Voivat oikein lihavasti. Kuten tässä itse kukin.

    • Anonyymi

      Bikinit eivät menneet alhaalta eikä ylhäältä päälle.

      • Anonyymi

        Pitäisi laihduttaa. Tai sitten jotkut jatkonarut narubikineihin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      272
      17624
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12522
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6242
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      39
      5236
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      84
      5083
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      69
      4032
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      104
      3726
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3179
    Aihe