Tässä yksi vielä pesässä:
https://aijaa.com/t0bz5a
Tuossa pesässä oli vain tuo yksi ja ilmeisesti silläkin oli jotain vaikeuksia, sillä emo tarkkaili sitä usein huolestuneen näköisenä. Ehkä tuo noiden ensimmäinen pesintä ja ovat vielä hiukan epävarmoja toimissaan.
Kaksi muuta pesää ovat jo tyhjiä ja niissä molemmissa oli neljä poikasta ja sitten on vielä yksi pesä, jonka poikasia en ole laskenut, sillä se on lampun päällä siten, ettei sinne näe helposti. 4 tai 5 poikasta siinäkin ilmeisesti (sen perusteella miltä alapuolella oleva sanomalehti näyttää).
Pääskysten poikaset ovat kasvaneet
16
287
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kivaa. Mukava kuuĺlla elon jatkumisesta luontovihaajan hirviöhallituksesta huolimatta.
>simiti<Muista, että tässä maassa jokainen hallitus on aina ollut kaikkia aiempia hallituksia huonompi.
:)- Anonyymi
buddy-love kirjoitti:
Muista, että tässä maassa jokainen hallitus on aina ollut kaikkia aiempia hallituksia huonompi.
:)Toki. Mutta me emme suostu liikkumaan konjakki lasiemme äärestä.emmehän?
>simiti<
- Anonyymi
ja pöllötkin huhuilevat hurejia
Tuon pienen pitäisi jo lähteä lentotunneille. Jos sillä ei ole kaikki hyvin, se ei opi lentämään. Eikä löydä ruokaa itselleen. Voi poloista.
Sen emo on syystäkn huolissaan. Toivottavasti se ei hylkää pientä.Katsotaan miten käy ja ehkä joudun pitämään sille lentoharjoituksia.
(ja takaisin hommiin, sillä täällä on taas kiireitä)Ei tarvinnut ryhtyä lennonopettajaksi, sillä pesä on nyt tyhjä.
Ilmeisesti muissakin rakennuksissa olevat pesät ovat jo tyhjentyneet, mutta en ole edes varma miten monta niitä on.buddy-love kirjoitti:
Ei tarvinnut ryhtyä lennonopettajaksi, sillä pesä on nyt tyhjä.
Ilmeisesti muissakin rakennuksissa olevat pesät ovat jo tyhjentyneet, mutta en ole edes varma miten monta niitä on.Hyvä uutinen. Se pieni löysi vihdoinkin siivet alleen. Huojentavaa. Mukavaa, kun kerroit. :)
Kuulostaa siltä, että keskimäärin pesinnät olivat aika onnistuneita 🥳
Mullakin mökin lemmikkivarikset saivat taas ehjän kolmikon pesästä pihalle, tosin ilmeisesti yksi muksuista jäi haukan kynsiin aika nopeasti, mutta sellaista se on. Palokärjellä vaikutti olevan kaksi muksua lentoharjoittelussa pari viikkoa sitten, tosin hankala sanoa niitten kanssa, mutta aika kivasti meni sitten niilläkin, etenkin kun ottaa huomioon kaiken viimeisen vuoden aikana lähialueilta kaadetun vanhan metsän. Saattoi olla kärkien viimeinen pesintä näillä alueilla, kylläkin...Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).
- Anonyymi
buddy-love kirjoitti:
Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).
Kerran näin kun merikotka söi variksen se oli hurjan näköistä. Toki ihailin uljasta jättiläislintua.
>simiti< Anonyymi kirjoitti:
Kerran näin kun merikotka söi variksen se oli hurjan näköistä. Toki ihailin uljasta jättiläislintua.
>simiti<Teimme rannassa kerran laituria ja merikotka huitaisi ohi aivan veden pinnassa.
Siivet olivat kuin mattoja olisi puistellut.buddy-love kirjoitti:
Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).
Se on tossa naapurin tyhjän tontin vanhoissa haavoissa ennenkin majaillut, niin liekö ollut siellä pesä taas kerran. Isot kuuset ympärillä, aika hyvä suoja, ihan kelvollinen paikka.
- Anonyymi
Niin ovat. Voivat oikein lihavasti. Kuten tässä itse kukin.
- Anonyymi
Bikinit eivät menneet alhaalta eikä ylhäältä päälle.
- Anonyymi
Pitäisi laihduttaa. Tai sitten jotkut jatkonarut narubikineihin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834453Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243208Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392874Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162675Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172529Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432457- 132344
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132275MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142055Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717
