Tässä yksi vielä pesässä:
https://aijaa.com/t0bz5a
Tuossa pesässä oli vain tuo yksi ja ilmeisesti silläkin oli jotain vaikeuksia, sillä emo tarkkaili sitä usein huolestuneen näköisenä. Ehkä tuo noiden ensimmäinen pesintä ja ovat vielä hiukan epävarmoja toimissaan.
Kaksi muuta pesää ovat jo tyhjiä ja niissä molemmissa oli neljä poikasta ja sitten on vielä yksi pesä, jonka poikasia en ole laskenut, sillä se on lampun päällä siten, ettei sinne näe helposti. 4 tai 5 poikasta siinäkin ilmeisesti (sen perusteella miltä alapuolella oleva sanomalehti näyttää).
Pääskysten poikaset ovat kasvaneet
16
291
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kivaa. Mukava kuuĺlla elon jatkumisesta luontovihaajan hirviöhallituksesta huolimatta.
>simiti<Muista, että tässä maassa jokainen hallitus on aina ollut kaikkia aiempia hallituksia huonompi.
:)- Anonyymi
buddy-love kirjoitti:
Muista, että tässä maassa jokainen hallitus on aina ollut kaikkia aiempia hallituksia huonompi.
:)Toki. Mutta me emme suostu liikkumaan konjakki lasiemme äärestä.emmehän?
>simiti<
- Anonyymi
ja pöllötkin huhuilevat hurejia
Tuon pienen pitäisi jo lähteä lentotunneille. Jos sillä ei ole kaikki hyvin, se ei opi lentämään. Eikä löydä ruokaa itselleen. Voi poloista.
Sen emo on syystäkn huolissaan. Toivottavasti se ei hylkää pientä.Katsotaan miten käy ja ehkä joudun pitämään sille lentoharjoituksia.
(ja takaisin hommiin, sillä täällä on taas kiireitä)Ei tarvinnut ryhtyä lennonopettajaksi, sillä pesä on nyt tyhjä.
Ilmeisesti muissakin rakennuksissa olevat pesät ovat jo tyhjentyneet, mutta en ole edes varma miten monta niitä on.buddy-love kirjoitti:
Ei tarvinnut ryhtyä lennonopettajaksi, sillä pesä on nyt tyhjä.
Ilmeisesti muissakin rakennuksissa olevat pesät ovat jo tyhjentyneet, mutta en ole edes varma miten monta niitä on.Hyvä uutinen. Se pieni löysi vihdoinkin siivet alleen. Huojentavaa. Mukavaa, kun kerroit. :)
Kuulostaa siltä, että keskimäärin pesinnät olivat aika onnistuneita 🥳
Mullakin mökin lemmikkivarikset saivat taas ehjän kolmikon pesästä pihalle, tosin ilmeisesti yksi muksuista jäi haukan kynsiin aika nopeasti, mutta sellaista se on. Palokärjellä vaikutti olevan kaksi muksua lentoharjoittelussa pari viikkoa sitten, tosin hankala sanoa niitten kanssa, mutta aika kivasti meni sitten niilläkin, etenkin kun ottaa huomioon kaiken viimeisen vuoden aikana lähialueilta kaadetun vanhan metsän. Saattoi olla kärkien viimeinen pesintä näillä alueilla, kylläkin...Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).
- Anonyymi
buddy-love kirjoitti:
Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).
Kerran näin kun merikotka söi variksen se oli hurjan näköistä. Toki ihailin uljasta jättiläislintua.
>simiti< Anonyymi kirjoitti:
Kerran näin kun merikotka söi variksen se oli hurjan näköistä. Toki ihailin uljasta jättiläislintua.
>simiti<Teimme rannassa kerran laituria ja merikotka huitaisi ohi aivan veden pinnassa.
Siivet olivat kuin mattoja olisi puistellut.buddy-love kirjoitti:
Meillä on palokärki aika usein tuossa yhdessä ikivanhassa pihakoivussa ja korppeja ilmeisesti pesii tuossa lähimetsässä (tai ainakin ne viihtyvät siellä hyvin).
Se on tossa naapurin tyhjän tontin vanhoissa haavoissa ennenkin majaillut, niin liekö ollut siellä pesä taas kerran. Isot kuuset ympärillä, aika hyvä suoja, ihan kelvollinen paikka.
- Anonyymi
Niin ovat. Voivat oikein lihavasti. Kuten tässä itse kukin.
- Anonyymi
Bikinit eivät menneet alhaalta eikä ylhäältä päälle.
- Anonyymi
Pitäisi laihduttaa. Tai sitten jotkut jatkonarut narubikineihin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2306493Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r414552Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi924390Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli64196Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s383686Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173608Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683596Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233501SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713263Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532415
