Ulkomaalainen oikikseen

Anonyymi-ap

Moikka! Kuinka voisitte päätellä otsikosta, suomi ei ole minun äidinkieli. Omasta mielestäni pärjään hyvin sen oppimiseen, mutta vähän pelkään ruotsia, koska en oikestaan opiskellut sitä koskaan (minulla oli suomenkielen tunnit ruotsin sijaan koulussa sekä lukiossa). Ja siis minä haluan kysyä, pitääkö osata ruotsia opetusta ja yliopiston jälkeisen työelämää varten? Vaikuttaako se ollenkaan?

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen kielen ainakin on oltava parempaa kuin aloituksessa nähty.
      Suomalaisten on osattava myös ruotsia, ulkomaalainen juristina Suomessa ei vakuuta. Juristille saattaa löytyä kyllä sellaistakin työtä, missä ruotsin osaaminen ei ole välttämätöntä, mutta ei oikeuslaitoksessa. Puutteellinen kielitaito on iso haitta juristille.

      Suosittelen opiskelemaan jotakin muuta kuin oikeustiedettä.

    • Eiköhän sitä pääse oikeustieteen maisteriksi, vaikka ei niin selkeätä suomea kirjoittaisikaan. Työllistyminen on sitten ihan eriasia, joskin nykyään on olemassa vaikka mitä kiintiöitä vaikka kelle, joten heikohko kirjallinen ilmaisu saattaa olla jopa etu työllistymisessä, ainakin ministeriöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2978
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2874
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2693
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2548
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2458
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2450
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2191
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2128
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2038
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2032
    Aihe