Seppo 49 tienaa poliisina 3 500 kk

Anonyymi-ap

Vanhempi konstaapeli Seppo Ijäs, 49, on työskennellyt 18 vuoden ajan Itä-Uudenmaan poliisilaitoksella Porvoon poliisiasemalla. Kenttätyön lisäksi hän on toiminut 13 vuoden ajan luottamushenkilönä sekä poliisin post-traumatyöpajan ohjaajana.

Palkka ja muut tulot
Bruttopalkka: 3 500 €/kk
Nettopalkka: 2 800 €/kk

Velat ja säästöt
Asuntolaina 150 000 €
Puskuri 2 000 €
Eläkesäästöt noin 20 000 €

Tyypilliset kuukausimenot
Lainanlyhennys 1 000 €
Muut asumiskulut (vastike, vakuutus, vesi, sähkö) 500 €
Ruoka ja ravintolat 600 €
Auto- ja venevakuutus noin 100 €
Auton polttoaine 100 €
Vaatteet ja muut kulutustuotteet 200 €
Eläkesäästäminen 100 €
Menot yhteensä 2 600 €/kk

Miten rahat riittävät? Haluaisitko lisää rahaa vai onko hyvä näin?
Saan lisätehtävieni takia valmistuvaan poliisin verrattuna kaksi luokkaa korkeampaa palkkaa. Bruttopalkkaani sisältyvät haittakorvaukset, vuorolisät sekä ikälisä, joka on minulla kahdeksan prosenttia. Nämä ovat yhteensä noin 30 prosenttia palkasta eli merkittävä osa. Ne myös vaihtelevat kuukausittain vuoroista riippuen. Siksi joudun suunnittelemaan talouttani joka kuukausi erikseen.

https://duunitori.fi/tyoelama/poliisin-palkka

3

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pieni on veroprosentti jos 3500€ palkasta jää noin paljon

    • Anonyymi

      Omistus asumiseen menee ihan liikaa. Vuokralle vaan niinkuin työtönkin.

    • Ai että miten rahat riittävät elämiseen? No, ihan mukavasti vaikuttavat riittävän. Pitää olla vähintään peliriippuvainen, jos ei kolmen ja puolen tonnin kuukausipalkalla kykene elämään.

      Jos asumiskulut (lainanlyhennys ja vastike) ovat 1500/kk jää siitä vielä 1300 muihin menoihin. Asumiskulujen jälkeen jäävällä osalla on katettu ruoka- ja ravintolat, auto- ja venevakuutus (ei taida soutuveneeseen tarvita vakuutusta), polttoaine, vaatteet ja eläkesäästäminen. Rahaa jää vielä 200. Mitä se eläminen tarkkaan ottaen on, mihin sitä rahaa pitäisi kaiken tämän jälkeen olla? Jos sen kaksisataa säästää joka kuukausi, kertyy siitä vuodessä 2400 euroa. Sillä matkailee jonkun verran, jos sellaista haluaa. Ja onkohan laskelmassa lomarahat mukana.

      150 000 euron lainaa tonnin kk-lyhennyksellä maksaa noin 15 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      118
      7415
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      658
      4857
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3174
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1327
    5. 50
      1315
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      93
      1194
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      140
      1113
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      55
      973
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      873
    10. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      864
    Aihe