"Sdp:n kansanedustajista ainakin Nasima Razmyar, Timo Harakka ja Johan Kvarnström aikovat äänestää käännytyslakia vastaan eduskunnan suuressa salissa."
Nämä eivät äänestä käännytyslain puolesta
Anonyymi-ap
37245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Suomen kovimmat putinistit.
nyt taas demarit tiedä missä ryhmässä istuisi, kun omakin rajakin auki,
Menköön Kremliin istuskeleen. Tuomioja ja Halonen mukaan.
SDP:ssä ei määrätä kuten Venäjällä.
Harakkakin räkyttää kuin kaimansa.
Turhake oli liikenneministeri, jonka piti korjata tuho-Bernerin taksikatastrofi. Mitä sai aikaan? Ei niin mitään! Nyt haluaa, että itäraja alkaa vuotaa valepakoloisia. Putin tykkää Harakasta!
Ne ei ole edes tutustuneet siihen lakiin, periaatteesta vihaavat Persuja ja äänestävät kaikessa vastaan, ihmeellistä ainesta tonne valitaan.
Joku Persu sanonu pahasti nasimalle? ehkä nauranut nenälle 😁
Ehkä ihmetellyt Nasiman kommenttia: " Suomi ei kuulu suomalaisille". Olisi syytä selvittää, mitä hän tarkoitti.
"SDP:n kansanedustajat Nasima Razmyar ja Elisa Gebhard kertoivat jo viime viikolla, että aikovat äänestää lakia vastaan eduskunnan täysistuntosalissa.
Nyt myös Mäkyseltä, Kvarnströmiltä ja Harakalta on vahvistettu kanta siitä, että he aikovat äänestää lakia vastaan."
Voi näitä, tekevät juuri kuten Kreml haluaa. Pakko antaa tunnustusta niille demareille Lintti-Anttia myöten jotka ajattelevat Suomen parasta. Nämä saatetaan muistaa seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Huo kolme ovat epäisnmaallisia kusipäitä.
Haluavat tänne elättejä eivätkä ymmärrä sitä, että meillä veronmaksajilla on jo ihan riittävästi noita 40 000€/vuosi maksavia elättejä.
Yhteiskunnan eli meidän veronmaksajien maksaman asianajajan kanssa vuosikausia turvapaikkapäätöksistään valituksia tekeviä loisia.
Ottamatta kantaa itse lakiin (kun en sitä ole lukenut), niin kysyn taas kerran:
JOS uusi rajalaki oli hallituksen mielestä tärkeä ja KUN hallitus tiesi jo paljon ennen vuodenvaihdetta, että laki tulee vaatimaan 5/6 enemmistön, niin miksei käännytyslakia käsitelty parlamentaarisesti yhdessä opposition kanssa jo valmisteluvaiheessa, vaan parin persuministerin annettiin pusata ehdotusta kammioissaan 10 kuukautta ja sitten se läväytettiin pöytään perusteena lähinnä se, että "uskoona nyt, että tämä on paras mahdollinen rajalaki tähän tilanteeseen"?
Tällaisen lain tekeminen ei ole helppoa eikä laki ole ongelmaton, mutta se olisi varmasti helpompi hyväksyä jos tiedettäisiin, miksi valmistelussa on päädytty niihin muotoiluihin kuin on päädytty jne.
En tämän hallituksen ministereitä myyntimiehiksi tai muutosjohtajiksi palkkaisi. Eihän noin ketään sitouteta ratkaisuun, että kaikki pidetään ulkona sen valmistelusta.
Natsimalle ja Harakalle tai biudeelle ei kelpaisi minkäänlainen laki, vaikka koko hallituskausi väännettäisiin. Kepulle, kokoomukselle ja kd:lle vaikuttaisi kelpaavan ja rkpeellekin bidee pois lukien.
Kysymys oli, että miksei hallitus EDES YRITTÄNYT sitouttaa oppositiota lakiesitykseensä vaikka on tiennyt jo 10 kuukautta, että lain läpimenoon tarvitaan 5/6 enemmistö.
Se, että tekee oikein ja niin hyvin kuin mahdollista ei takaa onnistumista, mutta silloin kukaan ei voi sanoa, että ei yritetty. Tämä hallitus toimi tyhmästi ja taitamattomasti lain valmistelussa.
Koska Natsiman, Harakan, Bideen yms kanssa on näistä TURHAA neuvotella.
Sitä emme koskaan saa tietää kun HALLITUS EI VIITSINYT EDES YRITTÄÄ.
Orpon ja Purran hallitus toimi tässäkin yhteistyökyvyttömästi, taitamattomasti ja epäviisaasti. Jos halllitus ei saa tärkeäksi kokemaansa esityksen taakse riittävää enemmistöää se on ensisijassa hallituksen vika.
Persuministeri toimi tässä erinomaisesti kun keskittyi tekemään esityksen mahdollisimman nopeasti valmiiksi, eikä ottanut demareita jarruttamaan valmistelua. Antti ja Tyttikin jo tukevat sitä, eikä heidän tarvinut edes osallistua valmisteluun.
Asiahan ei minulle kuulu kun olen puolueeton. mutta minulla on sellainen tutina, että nämä kyseiset henkilöt, pistäisivät hanttiin kaikissa mitä persut esittää, ihan kaikissa. Lindtmannin porukan piti saada siihen muka jotakin kosmeettisia muutoksia, että voisi hyväksyä.
Mutta hyvä että eivät ihan kokonaan vesittäneet
Eihän hallituksen tavoite ollut saada aikaan ehdotus, vaan hyväksytty laki. Olisi pitänyt pitää katse palloss.
Mahdollisimman nopeasti eli kymmenessä kuukaudessa? Tuo valmisteluaika osoittaa, että harjoitus ei ollut ihan suoraviivainen, joten matkan varrella tehtii paljon valintoja ja muotoiluja. Nyt kukaan oppositiossa ei tiedä miksi juuri nämä muotoilut ja pykälät ovat parhaat.
No jos on tuollainen "tutina", niin eikö olisi pitänyt varmistaa, että heillä on mahdollisimman vähän asiallisia syitä vastustaa lakia? Nythän oppositiota ei edes yritetty sitouttaa tehtävään lakiesitykseen. Se oli yksikäsitteisen taitamatonta.
Hyväksyttyä lakia tässä ollaan tekemässä ja se on äänestämistä vailla valmis. Ja kymmenen kuukautta tarkoittaa todellakin tässä erityisen hankalassa tapauksessa mahdollisimman nopeasti. Natsiman ja Harakan "avulla" olisi hallituskausi kulunut loppuun.
Oppositiopuolueethan ovat irtisanoutuneet yhteistyöstä hallituksen kanssa. Miksi ottaa mukaan lakivalmisteluun oppositiota, joka olisi lähtökohtaisesti neliraajajarruttajan roolissa? Parempihan heille on lyödä nenän eteen mahdollisimman valmis lakiehdotus, jotta siitä löytysi mahdollisimman vähän realistista vastustettavaa. Ikävä kyllä siihen hallituksella ei löydy ratkaisuta, että oppositio vastustaisi lakiesitystä joka tapauksessa, koska hallitusvastaisuus on vahvana päämotiivina. Heille on yritetty puhua järkeä, miten poikkeustilanteessa laki toimisi, mutta oppositio torjuu kaiken. Ja kuten nähtiin, opposition vaatimukset johtaisi turhan lain säätämiseen, joka toimisi samalla tasolla kuin tämänhetkiset lait. Koska nykyiset lait, velvoitteet, EU-sopimukset yms. ei mahdollista välineellistetyn maahanmuuttoaseen torjumista, on väistämätöntä laatia laki, joka tilapäisesti yliajaisi nykyiset lakipykälät jne. Miksi oppositio ei suostu tähän, vaan haluaa pitää ovia auki Kremlin vihamielisille toimille?
No mitenkähän hallitus on pyrkinyt varmistamaan opposition tuen laille sinä 10 kuukauden aikana kun lakia valmisteltiin?
Oppositio ei voi irtisanoutua yhteistyöstä, jota hallitus ei ole suostunut tekemään.
Jos putinsossut kaatavat käännytyslain, niin seuraukset ovat karmivia!
Mistä tiedät että laki edes toimii?
Laista puhutaan, kuin se olisi joku "Venäjän hybridivaikuttamisen" kerralla pysäyttävä hopealuoti, mutta onko se edes sinne päin?
Sitten bideekin voi sitä äänestää jos kaikki rajalle tulevat kuitenkin päästetään vuosien turvapaikkaprosessiin.
NE vastustaa järjen käyttöä ja seurauksista välittämättä, kun kuulemma suomelta menee maine, jos järkeä käyttää.
Kuinkas ollakaan. Siis tosiaan nämä SDP-hemmot:
Timo Harakka
Matias Mäkynen
Johan Kvarnström
Kaikki nuo Putinin masinoiman rajapainostuksen edessä taipuvat demaripojat ovat siviilipalvelusmiehiä. Harakkaa ei ole oman maan ja oman perheen puolustaminen kiinnostanut koskaan, sen paremmin kuin naisten helmoissa viihtyvää viiksivallu Mäkystäkään.
Demareiden ryhmänjohtaja Tytti Tuppurainen on sellainen suomalaisen sotilaan reilun oloinen tyttöystävä. Sellainen joka pitää kotirintamaa pystyssä.
Tällaiselle Oulun alueen naiselle uskaltaa ,ies huoletta jättää aitan avaimet talteen ja piilukkopyssyn paukkuineen käteen, kun mies itse lähtee idän uhkaa torjumaan.
Käännytyslaki on perustuslain vastainen pellet! Sitä ei saa hyväksyä tai suomen uskottavuus on nolla ja meitä halveksutaan ja meille nauretaan maailmalla.
Yhden ainoakaan länsimaa ei tule arvostelemaan Suomea siitä, että Suomi laittoi kyseisen Käännytyslain voimaan.
Suomen omaa Perustuslakia tämä uusi laki ei riko millään lailla. Perustuslaissamme on säännös, että tällainen tilapäinen laki voidaan säätää eduskunnan 5/6 osan enemmistöllä pikaisena lakina.
Käännytyslaki ei ole pysyvä laki. Se on voimassa vain yhden (1) vuoden, ja sen jälkeen se raukeaa.
Rajalakia vastustavat ovat kansallisen turvallisuuden ja isänmaan vastaisia peIIejä! Sellaista ei saa hyväksyä tai Suomen uskottavuus on nolla ja meitä halveksutaan ja meille nauretaan maailmalla. Vai mitä luulet muiden ajattelevan, jos sallimme Puten vahingoittaa yhteiskuntaamme ilman, että teemme mitään?
Isänmaanpetturit. Maanpetokseen verrattavissa oleva teko. Tai sitten ei pelkästään verrattavissa.
Yllättävän paljon venäjämielisiä SDP:ssä.
Krista Kiuru on myöhäisheränneitä vastustaessaan käännytyslakia, jotta Suomi pysyisi oikeusvaltiona.
Ollessaan perheministeri hänen johdollaan STM kehitteli lakia, jolla voitaisiin ilman vahingonkorvausta purkaa tehdyt ulkoistussopumukset yksityisen kanssa ja ottaa liiketoiminta valtiolle ilmaiseksi eli yhteiskunnallistaa eli sosialisoida korvauksetta kuten Neuvostoliitossa.
Silloin Kristalla ei ollut mitään huolta oikeusvaltion säilymisestä.