Näinhän tässäkin kävi

17230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

"Akun kesto 3-5h"

Ja talvella puolet tuosta. Eihän noilla mitään tee urakkahommissa.

Äänestä

Juu ei näin lyhyellä käyttöajalla tee mitään.

Äänestä

Vitsi olikin siinä, että kaivuri oli töissä. Harvinainen näky Helsingin työmailla.

Äänestä
  • Ei se ollut töissä, vaan julistamassa vihreyden ilosanomaa jonkun poliitikon toimesta.

    Äänestä

Kun tätä maailmaa nyt ennallistetaan ja esim. metsissä ja suoalueilla kaivetaan ja kuokitaan. Niin mistä sinne saadaan se 250 ampeerin pikalataus?

Äänestä

Polttöljykäyttöisellä agregaatilla/ generaattorilla.

Kettutyttöjen logiikka ei toimi, KOSKA SITÄ EI OLE OLEMASSAKAAN !

Äänestä

No ainakaan järeät siirtokuormaajat eivät ole sähköistyneet, eihän ;-)

Äänestä

Rakennuttajien vaatimus on kohta että pitää olla sähkötoimiset kaivurit eli halvemmat tarjoukset. Dieselit saa kaivaa enää ojia persu-kunnissa :-)

Äänestä

Kaupunkin hommissa on aikaa latailla akkuja, ihan koko päivä.

Äänestä

Kurakauha Petterit hermoilee 😂

Äänestä

Joo, Fossiili-Penalla housut tutisee kun rakas diesel on jäänyt lähes kokonaan pois. Ja kohta myös työkoneissa. Kauankohan sitä saa huoltoasemilta. 2 vuotta, 3 vuotta?

Äänestä
  • Luulisi kaivurin kuljettajalle olevan se ja sama saako tuntipalkkansa latausta odotellessa vai paskaa tonkiessa.

    Äänestä

  • Työkoneissa ei diesel jää koskaan pois. niiden pitää toimia koko työpäivän ilman mitään latailemisia.
    Mutta ei hätää.
    Esimerkiksi Agco Power kehittää puhtaita polttoaineita, jotka käyvät sellaisenaan nykyisiin dieselmoottoreihin, mutta eivät tuota haitallisia päästöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Työkoneissa ei diesel jää koskaan pois. niiden pitää toimia koko työpäivän ilman mitään latailemisia.
    Mutta ei hätää.
    Esimerkiksi Agco Power kehittää puhtaita polttoaineita, jotka käyvät sellaisenaan nykyisiin dieselmoottoreihin, mutta eivät tuota haitallisia päästöjä.

    Uskosi on vahva mutta kyllä polttoaineet poistuvat tarpeettomana ja liian kalleina.
    Sähköenergia ja digitalisaatio jyräävät.

    Äänestä

  • Ironisesti nämä koneet kaivavat kaivokset, joista ne saavat akkumateriaalinsa. Mihinkään muuhun kyseisistä kaivoksista ei sitten enää riitäkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja sähköistyminen etenee taas, polttohönöt kauhuissaan!

https://tekniikanmaailma.fi/lehti/13b-2024/tm-bongasi-volvon-tayssahkoisen-kaivurin-toissa-helsingissa-mista-on-kyse/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu