Minulla on sisar 7 vuotta nuorempi.
Eli oli 7 vuotias kun minä lähdin 14 vuotiaana piiaksi ja yhteinen aikamme loppui siihen...Emme edes oppineet tuntemaan toisiamme. Asuu kaukana minusta eikä enää osallistu minun elämääni eikä tiedä siitä mitään.
Nyt vanhana ja liikuntakyvyttömänä sain apuvälineeksi itselleni sähkömopon. (sairaanhoitopiiristä)
Kyseisestä apuvälinekeskuksesta otettiin yhteyttä ja kerrottiin sisareni ilmoittaneen etten tee kyseisellä mopolla mitään. Se pitää ottaa minulta pois.
Ottakaa vain ihan rauhassa kantaa....
Kunhan nyt lueskelen vastauksia jatkan sitten tarinaa ja kerron kuinka siinä kävi.
sisarenrakkautta
3
462
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmettelen, että mistä sisaresi on saanut tietoonsa koko mopon... Jos ette ole toisiinne yhteydessä ja käsittääkseni sairaanhoitopiirikään ei ilmoittele (tai ei varmaan ainakaan saisi ilmoittaa) kenenkään sukulaisille toisten apuvälineistä
- Anonyymi
Pojaltani joka on häneen yhteydessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pojaltani joka on häneen yhteydessä.
Itsekin tiedän jotain apuvälinejakelusta. Tiedän myös, että on olemassa asioita joiden perusteella jokin apu- tai tukiväline voidaan antaa tai olla antamatta.
Mielestäni lääkäri ja fysioterapautti esim. tekee arvioita ja niitä kirjoitetaan myös havaintoina tekstilomakkeisiin joita luodaan kohtaamisissa. Tiettyjen sairauksien pidetään olevan sellaisia ettei esim. tukijalkineita myönnetä sairauden perusteella.
En ota kantaa aloituksen sukulaisuussuhteeseen, mutta mielestäni juoruaminen ei ole hyvinvointialueelle mikään peruste kieltää asiaa jonka lääkärintodistus tai fysioterapia on katsonut tarpeelliseksi. Enkä oikeastaan ymmärrä miksi joku lähtisi soittelemaan ja satuilemaan juttuja toisen elämää haitatakseen. Eikä asioita päättävien pidä tehdä päätöksiä satujen perusteella.
Tottakai kaikki apuvälineitä tarvitsevat menisi kauppaan ja ostaisi kaiken itselleen omalla rahalla, mutta kun siinä ei mitään järkeä. Siinä ei ole yhtään enempää järkeä kuin toisten puheissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845107Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243456Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j342785Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581810- 471586
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2471370- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71005