Miksi ja miten Trumpin valitsemaan varapresidenttiehdokas on vaarallinen USA:lle, Suomelle maailmalle?
Tätä kysyy Ilkka Vakkuri. Katsokaa hänen ohjelma tubessa ennenkuin mahdollisesti haukutte.
Erinomainen puhe Vakkurilta.
Tätä kysyy Ilkka Vakkuri. Katsokaa hänen ohjelma tubessa ennenkuin mahdollisesti haukutte.
Erinomainen puhe Vakkurilta.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Näillä hakusanoilla siis löytyy tubesta:
Miksi ja miten Trumpin valitsema varapresidenttiehdokas on vaarallinen USA:lle, Suomelle maailmalle?
Erikoinen asenne että he lypsää rahat muista itselleen tähän NATO systeemiin ja sitten puolustavat itseään. Muiden rahoilla.
Maksaako Amerikka oikeasti sen 2 prosentin NATO maksun itse.Onko sekin Hollywood harhaa.
Korjaan aloituksen sanan. Siis valitseman on oikein.
Vance on ideologisena nationalistina vaarallinen oman maansa demokratialle, kv. lakiin perustuvalle maailmanjärjestykselle ja ennen pitkää myös maailmanrauhalle.
Kuka uskoo punaisten ihmisten puheisiin?
Punikeille kansallismielinen ihminen on kauhistus.
Sellainen ajattelee jopa maansa köyhiä eikä rikkaita kuten Bidenin puolue tekee.
Putin on naZi.
Olihan joskus muinoin jo ulkoministeri Cyrus Vance Amerikassa. Taisi Juice tai joku muu tehdä biisinkin siitä Sairas Vaans?
Toinen punikki.
Se oli tohtori Tornado.
https://youtu.be/HrD3aKi3rfM?si=OTWPJwT_Jn93qmOa
Niin maapallolla on eri kielisiä heimoja se pitää huomioida.
Näin.
Kuka ei eri heimoja huomioisi? Miten tämä liittyy kansallismielisyyteen?
Suomen sotien veteraanit olivat kansallismielisiä siinä mielessä että he puolusti omaa kansaa ja sen olemassaoloa. Natsismin kanssa tällä ei ole mitään tekemistä.
He olivat kansallismielisiä myös laajemmin. Suomi oli heidän ja on meidän ainoa paikka jossa voimme elää elämäämme eikä ole mitään muuta meille annettu.
https://www.youtube.com/watch?v=rcGYkGoywaY
Siinä vielä linkki Vakkurin ohjelmaan.
holtiton tuuliviiri tuo poika näyttää olevan.. voi voi
Punikeilla ei ole mitään vastaansanomista aiheessa. Jos olisi, eivät mölähtelisi mitä tahansa.
Punikeilla on valtava pelko että jos maalla alkaa mennä hyvin Trumpin aikana ja epädemokraattinen puolue jossa kolmasosa äärimmäisen vasemmistolaisia ihmisiä, että se kaatuu kokonaan.
Nähdään mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Se hetki on fantastinen jos Trump saa maan kukoistukseen ja epädemokraattinen puolue luhistuu. Tämä on peloista suurin punikeilla, niin suuri että he haukkoo henkeä ja nieleksii jo nyt.
Kuvitelkaa, tämä sama juttu leviää myös Eurooppaan kun kansat täällä näkee miten olematonta on ollut Bidenin huolehtiminen köyhistä sekä omasta kansasta.
Punikit ajaa kommunismin vallankumousta, mutta siinä heille varsinaista vallankumousta jossa kansojen etu laitetaan ykköseksi.
Siinä vallankumouksessa ei sodita ja kalistella aseita kuten punikit ovat tehneet.
Miehet kehuvat ja haukkuvat, ihailevat toisiaan aina kilvan, sellaista sovinistista sisäpiirikauhistelua, jota ei kannata todesta ottaa. Luultavasti AutokratiaUsan presidenttikisa ja sisällissota-ongelmat, tulevat ratkeamaan ihan itsestään, luonnollisen poistuman kautta.
https://www.zeit.de/politik/ausland/2024-04/laurence-tribe-donald-trump-former-president-election-fraud-crime-trial-english
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/898bcde9-66c1-40c5-85bf-510ec992e65a
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777833/suomen-kansaa-harhautetaan-maksamaan-aarioikeistotrumpistien-sotarikosbisneksia#comment-119664469
Sitä samaa oligarkkisakkia ovat nuo äärioikeiston vihalänkyttäjät, kuin Venäjälläkin, aivan vastaavasti ryöstivät Suomen valtion, eläkerahastot ym kansamme valtavat varallisuudet, eikä viranomaiset, oikeusministeriö, yksikään puolue tai kansanedustaja, omien ahneuksiensa ja pörssikeinottelujensa takia, mennyt väliin tai sanonut eriävää sanaa.
Ei ole mitään äärtä siinä että halutaan omalle kansalle hyvää. Mikä siinä on äärtä?
Siinä sensijaan on äärtä kun jätetään köyhät heitteille kuten nykyisen ukon aikana on käynyt.
Kysyn tätä jatkossakin. Ellette kerro, teidän väitteet äärioikeistosta joutaa hevon perseeseen.
Olenko minä ääri-ihminen kun haluan köyhälle ihmiselle parempaa elämää omassa maassa?
Vittu teitä sata miljoonaa ihmistä tappaneen aatteen ihmisiä.
Kuvittele millaista väitettä nuo punikit esittää.
Sellainen on punikin mielestä äärioikeistolainen joka haluaa että kaikkialla olisi töitä, köyhillä parempi elämä, maa olisi kukoistuksessa jne jne.
Ei mikään ihme sillä punikeille kansallisvaltiomalli on kauhistus. He haluavat kommunismin jossa kaikki palvelisi toisiaan, jakaisi omastaan jne. Tämä ei kuitenkaan milloinkaan ole toteutunut käytännössä koska eihän ihminen ala palvelemaan toista ihmistä varsinkaan ilman palkkaa. Eikä ihminen jaa omastaan millään ilveellä.
Jo Ivan Puopolo sanoi että kommunismi tarvitsee aina hirmuvallan toimiakseen (edes jotenkin). Sitten tulee ruumiita kun toisinajattelijoita tapetaan. Näitä esimerkkejä on vaikka millä mitalla.
Ainoa ryhmä joka maailmassa palvelee toista ihmistä ilman palkkaa ja pyyteettömästi ovat oikeat uskovaiset joita hihhuleiksi haukutaan. Siinä kommunismin ihanteet oikeasti osin jopa toteutuu. Mutta ne jotka sanovat olevansa vassuja ja ajavat kommunismia, eivät koskaan palvele muuta kuin itseään.
Tämä varapresidenttiehdokas on oikea uskovainen ja nyt nähdään että hänen sydämellä on maansa köyhät. Punikit atteina tietenkin rienaa tätä vastaan.
Näkee hän sen tälläkin palstalla. Heti ollaan haukkumassa tyyliin natsiksi sitä joka oikeasti tekee köyhien puolesta asioita kunhan pääsee virkaan. On ne punikit hävittömiä.
Punikit ei ikinä toteuta aatteensa prinsiippejä, mutta niitä jotka toteuttavat vaikka eivät ole kommuja, niitä punikit haukkuu natseiksi. Räävittömyydellä ei ole mitään rajaa.
En kuitenkaan käyttäisi sanaa - kommunismi puhuttaessa oikeista uskovaisista, sillä niin kauhea kaiku on tuolla sanalla. Siinä on hyviä periaatteita pari, en minä sitä sano, mutta kun ne eivät koskaan näy kommunistin elämässä hyvinä tekoina lähimmäisen hyväksi. Päinvastoin, kommu kiristää vaan lisää hilloa lakoilla itselleen. Hän on kateellinen omistavalle luokalle, kaunainen myös, katkera. Hän ei ajattele sitä että kukaan ei kiellä häneltä yrittäjyyttä ja työntekoa.
Hänellä on lupa nousta tuosta suosta jonka se aate aiheuttaa.
Noilla kahdella asialla (työnteko ja yrittäjyys) myös hän saisi ns. hilloa itselleen. Se olisi hänellekin tervehdyttävä asia kaikin puolin. Ei vaan kelpaa.
Tulisitte huomaamaan että silloin kateus katkeruus ja kauna ihmisiä kohtaan hälvenisi kun saisitte enemmän rahaa.
Onhan selvää että ihmisen luonne on sellainen että jos muilla on ja itsellä ei, se aiheuttaa ensimmäisenä kateuden. Vaikka mitä punaiset väittää että eivät ole kateellisia, tämä on täyttä puppua. Kateus kuuluu ihmisluontoon kuin nenä päähän.
Jopa minä vaikka en ole punainen, myönnän joutuneeni tänään viimeksi kateuden tunteen valtaan. Saati mitä punaiset sitten kokevat kun näkevät esimerkiksi Maseratin kuten minä näin tänään.
Korjaan, Maybacin
Maybachin siis
No niin vasurit aloittivat JO toisena päivänä. Otette te saatan typeriä ja katkeria, turpaan tulee vasureille, kansoille koittaa yhteiselon , hyvinvoinnin ja rauhanaika. Demokraatit hävetkää, olette noloja, voi jesus kun olette noloja.
Typeryyttä on äänestää Trumpia!! Hulluhan se on. Tuo ihmisten yllyttäminen Kongressitaloon oli juuri hulluuden merkki. En iki kuuna päivinä noin hullua presidenttiä toivoisi USA:lle.
En ymmärrä, kuinka ihmiset voivat luottaa Trumpiin?? Eihän se loppujen lopuksi ajattele muuta kuin itseään ja omaa valtaansa!!
Onneksi hän voittaa vaalit. Kansa saa työtä ja maailma rauhaa.
Vakkuri kysyy että mitä tehdään natolla Ukrainassa kun nato ei edes välitä aloittaa aseiden tuotantoa Euroopan maissa? Minä sanon että ellei nato välitä alkaa tekemään aseita käytännössä rajattomasti, ei se ansaitse koskemattomuutta ryssän taholta. Se vaan käyttää USAn rajallisia resursseja hyväksi niin kauan kuin riittää ja tämä on turmion tie.
Hänen mukaansa jenkeillä ei ole edes voimavaroja turvata yksin natomaiden turvallisuutta.
Minua ärsyttää suunnattomasti kuinka flegmaattinen on läntinen Eurooppa puolustuksen suhteen. Amerikkaa vaan odotellaan avuksi niin että täällä ei tarvittaisi itse kantaa vastuuta puolustuksesta. Trump kerran sanoi että sellainen maa joka ei itse välitä hoitaa puolustusya kuntoon, joutaakin Venäjän hyökkäyksen kohteeksi. Jotenkin näin hän sanoi.
Olen samaa mieltä. Suomi on hoitanut velvollisuutensa ainakin siten että se täyttää natojäsenyyden prosenttiehdon kun puhutaan puolustusmenoista. Toki meillä saisi olla sata kertaa enemmän aseita vähintään.
Luin että Venäjä ampuu yhdessä päivässä kymmenen tuhatta tykin ammusta. Onko Suomella edes niin paljon niitä yhteensä? Karmea tilanne kertakaikkiaan.
Onko Suomella vuosien sotaan tykin ammuksia riittävästi? Onko vai ei? En tiedä. Aloittaja
Laske kaasu huviksenne kuinka monta paukkua tykeillä pitää olla että ne riittää vaikkapa kahden vuoden sotaan kun kymmenen tuhatta ammusta menisi päivässä.
Minä laskin. Tulos on niinkin huimaava kuin 7300000 ammusta pelkästään tykkeihin.
Herranen aika. Terveisin aloittaja.
Paikallinen Persu/Vornanen, eli tyhmä kuin saapas, mutta röyhkeä ja härski pyrkyri. Trump näkee hänessä itsensä nuorena ja helposti yllytettävän ihan mihin vaan Trump haluaa.
Miksi Venäjän tsaaria leikkivä presidentti on vaarallinen koko maailmalle! Mietipä sitä!
Hän nauttii tästä sotatilanteesta koska hyötyy siitä henkilökohtaisesti. Mutta jos olisi rauha Ukrainassa, hänen suosio laskisi ja voisi tulla toinen hallinto.
Kuuntele mitä Vakkuri sanoo asiasta.
Miehillä varsinkin äärioikeiston misogynisteilla pörssirikollispsykoilla, on tapana suurennella ja liioitella toisissaan näkemiään ominaisuuksia, joten ei kannata kovin vakavasti ottaa, sellaista homofiilaamista, jonka tarkoitus on lähinnä, sulkea muut sukupuolet muka-asiallisen-keskustelun ulkopuolelle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17777833/suomen-kansaa-harhautetaan-maksamaan-aarioikeistotrumpistien-sotarikosbisneksia#comment-119664469
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
Luonnolliset tapahtumat tulevat ratkaisemaan AutokratiaUsan presidenttiongelmat. Ei taida ahneiden perintöpoikien temppu tulla onnistumaan, tarvitaan enää demokraateille pätevä naisehdokas ja peli on sillä selvä.
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/7/9/trump-is-just-a-con-man-from-new-york
Sinulla, varsinkin sinulla, on taipumus elää omassa luomassasi vihafantasiassa.
https://www.zeit.de/politik/ausland/2024-04/laurence-tribe-donald-trump-former-president-election-fraud-crime-trial-english
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tietovuotaja-edward-snowden-varoittaa-korona-poikkeusoloista-valtaa-pitavat-tottuvat-saamaansa-valtaan/3d1d2b6b-80c2-41bf-8060-e1fa026a5e06
Aika on demokratian puolella, vanhushan Trumpnarsistikin on, eli ei se kauaa heilu kunnes joku vie päätökseen sen, mikä edelliseltä epäonnistui. Luultavasti jotenkin noin se menee.
https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html
Miksi käytät termiä demokratia ihmisiä vastaan, jotka hekin kannattavat demokratiaa? Oletko ihan kujalla, riivattu venkula.
Miksi vasemmiston täytyy aina loata ja demonisoida kilpailijat valheilla, vääristelyillä, liioitteluilla yms. laitapuolen keinoilla?
Odotinkin, milloin vasemmisto iskee kiinni Trumpin varapresidenttiehdokkaaseen. Se ei yllättänyt, sillä tiesin sen tapahtuvan satavarmasti.
Meillä Suomessa on nämä omat äärioikeistolaiset persut, joista pitäisi olla huolestuneempi, kuin usan hulluista.
>>Luonnolliset tapahtumat tulevat ratkaisemaan AutokratiaUsan presidenttiongelmat. Ei taida ahneiden perintöpoikien temppu tulla onnistumaan, tarvitaan enää demokraateille pätevä naisehdokas ja peli on sillä selvä.>>
Laitatko sitten hänestä alastonkuvan vessan seinälle?
Mutta tällainen presidentti on trump, repikää siitä:
Ilm.13:3 Ja minä näin yhden sen päistä olevan ikäänkuin kuoliaaksi haavoitetun, mutta sen kuolinhaava parantui. Ja koko maa seurasi ihmetellen petoa.
Olet tässä asiassa pihalla kuin lumiukko.
Peto on eräs uskonto joka tappaa niitä jotka eivät kumarra petoa.
Trump ei ollut silloin edes olemassa kun peto sai kuvainnollisesti haavan päähänsä. Sitten haava parantui ja peto on noussut vihervassujen myötävaikutuksella maailmaan. Pedolla on oma ajanlasku, lepopäivä sekä lakinsa.
Trump ei tapa niitä jotka eivät kumarra häntä. Hänellä ei ole omaa ajanlaskua, lepopäivää eikä lakia.
Mutta pedolla on.
Trump ei toimi näin kuten Ilmestyskirja ennustaa.
13:15 Ja sille annettiin valta antaa pedon kuvalle henki, että pedon kuva puhuisikin ja saisi aikaan, että ketkä vain eivät kumartaneet pedon kuvaa, ne tapettaisiin.
Kaikkea ne vassut keksiikin.
Suomessa Turku on ennakkotapaus pedon toiminnasta.
Pedolla on oma lepopäivä, ajanlasku ja kuuluisa lakinsa.
Esimerkiksi nämä ehdot täytyy täyttyä että voidaan sanoa mikä on peto.
Kaikkiin eu maihin pitäisi saada kiireen vilkkaa yleinen asevelvollisuus. Emme pysty olemaan koko eu.n. armeija.
Miksi Biden on ollut koko ajan presidenttikautensa aikana vaarallinen maailmalle?
Siksi koska tuollainen seniili ei tee mitään päätöksiä, vaan häntä ohjaavat tahot joita kukaan ei tiedä eikä ole vaaleissa valinnut. Kukaan ei siis tiedä, että kuka tällä hetkellä päättää USAssa.
Trump on Euroopan pelastus koska pakottaa Euroopan huolehtimaan omasta puolustuksestaan. Yleinen asevelvollisuus joka maahan Israelin tapaan. Vain tämä takaa Euroopan koskemattomuuden.