Tulevaisuus ei ole ladattavissa sähköautoissa vaan vetyautoissa.
Myös lehdistö alkaa pikkuhiljaa tunnustamaan tämän tosiasian 👍
https://www.motor1.com/features/726497/ev-future-hydrogen-cars/
Myös lehdistö alkaa pikkuhiljaa tunnustamaan tämän tosiasian 👍
https://www.motor1.com/features/726497/ev-future-hydrogen-cars/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Myös Autoalan tiedotuskeskus on muuttanut mielipidettään ja pitääkin nyt tieliikenteen energiajärjestelmän lopullisena tavoitteena vetytaloutta.
https://www.aut.fi/tieliikenne/polttoaineet_ja_kayttovoimat/vety
Vetyautoja EI TULE KOSKAAN!.
Ladattavien sähköautojen kysynnän hiipumiseen on osattu varautua ja autoteollisuudella onkin suunnitelma B sen varalle ja se on vetyauto.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/2b-2023/autoteollisuuden-suunnitelma-b-vetyautojen-vuoro-tulee-viela/
Kuitenkin USAssa puretaan vetyasemia kun niille ei ole käyttäjiä ja ovat aina rikki.
Toyota on kusessa kun heidät on haastettu Mirain omistajien puolesta oikeuteen kun vetyä ei saa mistään. On se harmi, vai mitä vetypoika?
Näin ne vetyasiat etenevät 👍
Huikeaa!
Loistavaa!
Mahtavaa!
Erinomaista!
Jos ostan nyt vetyauton missä sen voi tankata? Onko pohjois-Suomessa jo tankkauspisteitä? Milloin Suomessa on koko maankattava vetytankkausverkosto samaan tapaan kuin nykyinen huoltoasemaverkosto?
Ennen kuin on vetytankkausverkosto kukaan ei osta vetyautoja ja koska kukaan ei osta vetyautoja, niin vetytankkausverkostoa ei kannata rakentaa eikä vetyautojen tuottamiseen kannata investoida laajassa mittakaavassa. Toivottavasti tähän vetytankkausverkostoon ei laiteta miljoonia ja miljardeja veronmaksajien rahaa. Näille rahoille on parempaakin käyttöä. Vetytankkausverkoston saavat maksaa vetyautoilijat markkinaehtoisesti.
Sähköautolla on jo koko maan kattava latausverkosto. Suomen sähköverkko on olemassa oleva toimiva korkeatasoinen infrastruktuuri, jonka rakentamiseen ei tarvitse investoida erikseen. Periaatteessa sähköautoa voi ladata jokaisesta Suomen pistorasiasta. Yksityisiä latauspisteitä asennetaan yhä enemmän ja julkisten latauspisteiden määrä on nopeassa kasvussa.
Enää puuttuu päteviä autoja, vihreää vetyä järkevään hintaa ja jakeluinfra. Kerään ei kiinnosta niiden rakentaminen.
Hevosmiesten tieto toimisto Mikon kadulla?😂