Yhdysvallatko Suomen "kaveri"

Anonyymi-ap

Taisivat viedä sen ainoan mahdollisuuden mitalliin Olympialaisissa.

Yle uutisoi, että Suomi olisi tehnyt vastaprotestin juryn päätöksestä hylätä Veera Hokka ja Ronja Grönblom 49erFX-luokan yhdeksännessä lähdössä.

Purjehdusjoukkueen tiedottaja Johan Ekblom kertoo Iltalehdelle, että hänen tiedossaan ei ole, että virallista vastaprotestia olisi jätetty. Linkki juttuun.

Ekblom vahvisti aiemmin Iltalehdelle, että Yhdysvaltojen tekemä protesti meni läpi. Suomi putosi nelospaikalta sijalle 11.

11

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi ei väistänyt riittävästi (päästänyt edelleen), suuri maa saa aina protestin läpi.

    • Anonyymi

      Homma selvä! Jos ei kerran suomalainen väistä kun jenkki haluaa mennä niin sen saa tuntea nahoissaan.

      • Anonyymi

        Koskeeko yhdysvaltalaisia joukkoja Suomen tieliikennelaki, vai saavatko he tömäyttää oikealta kylkeen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koskeeko yhdysvaltalaisia joukkoja Suomen tieliikennelaki, vai saavatko he tömäyttää oikealta kylkeen?

        Ei koske, ne ajavat kännissä ilman korttia ja ilman seuraamuksia, näin on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koskeeko yhdysvaltalaisia joukkoja Suomen tieliikennelaki, vai saavatko he tömäyttää oikealta kylkeen?

        Tiukoissa DCA sopimusneuvotteluissa tuli voimaan Suomen jyrkkä vaatimus että Suomen lait eivät koske täällä olevia Yhdysvaltojen kansalaisia tai heidän viihdyttäjiään.
        Joten suomen tieliikennelaissa määrätty väistämisvelvollisuus ei koske Yhdysvaltojen kansalaisia tai heidän viihdyttäjiään tulkoot mistä suunnasta tahansa.
        Suomen velvollisuus on isäntämaana taata etuajo-oikeus vieraillemme.


    • Anonyymi

      Suunniteltu juttu, itse purjehdushetkellä tuota ei keksitty ja sitten muka protesti. Kyllä jos paikannintekniikka voi usalaisten kootut selitykset kumota niin tämä tekniikka on huomioitava. Kuka haluaa että palkintoja jaetaan valehtelijoille. Toivottavasti konkareiden vitutus tästä vaan kasvaa kun nuoret vaan pistää menemään kylmän viileästi.

    • Anonyymi

      Suomi on tehnyt vastaprotestin. Purjehdusjoukkueen tiedottaja Johan Ekblom sanoi aiemmin, että paikantimien perusteella tilanne näytti suomalais­vinkkelistä katsottuna hyvältä.

      Tuomaristo ei kuitenkaan purjehduksessa ota huomioon paikantimien dataa.

      – On harmi, että tekniikan suomia mahdollisuuksia ei hyödynnetä purjehduksessa – oikeusmurhia on olympia­purjehduksessa tapahtunut ennenkin, Lehtinen ärähtää.

      – Jos paikantimien perusteella yhdysvaltalaiset ovat ”jahdanneet” suomalaisia, se olisi hyvä kertoa.

    • Anonyymi

      Kun kuulin että uhanalaiset olivat kierroksen jäljessä tulee mieleen että heille on annettu tällainen tehtävä, mitäänmotiivia oman suorituksenvuoksi heillä ei tuossa kohtaa ollut. Jos paikannimet ei voi olla todiste niin miten sitten jonkun uhanalaisen kaksikon puheet. Onko mitalit jaettu etukäteen?

    • Anonyymi

      Uhanalaiset piti olla usalaiset.

    • Anonyymi

      Niin suunniteltu juttu sermien takana, jaossa kun on mainetta ja rahaa. Suomen joukkue ei tajunnut että peli muuttuu menestyksen myötä likaiseksi. Ehkä nyt tajuavat.

    • Anonyymi

      Pariisissa on muutakin kakkaa mitä se kelluva kakka Seinessä.
      Irvailevat suomenkielestä, idiootteja.

      "Metrotunnelissa Pariisissa piti hieraista pari kertaa silmiään, kun McDonald’sin hampurilaismainoksessa näkyi tekstiä yllättävän tutulla kielellä. Mainoksessa irvailtiin suomen kielelle, mutta ranskalaisilla oli livahtanut virhe sekaan. A juustohampurilainen ei taida olla aivan oikein".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      314
      7335
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5175
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4534
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      103
      4096
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      51
      3890
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3687
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      83
      3413
    Aihe