Yhdysvallatko Suomen "kaveri"

Taisivat viedä sen ainoan mahdollisuuden mitalliin Olympialaisissa.

Yle uutisoi, että Suomi olisi tehnyt vastaprotestin juryn päätöksestä hylätä Veera Hokka ja Ronja Grönblom 49erFX-luokan yhdeksännessä lähdössä.

Purjehdusjoukkueen tiedottaja Johan Ekblom kertoo Iltalehdelle, että hänen tiedossaan ei ole, että virallista vastaprotestia olisi jätetty. Linkki juttuun.

Ekblom vahvisti aiemmin Iltalehdelle, että Yhdysvaltojen tekemä protesti meni läpi. Suomi putosi nelospaikalta sijalle 11.
11297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suomi ei väistänyt riittävästi (päästänyt edelleen), suuri maa saa aina protestin läpi.

Äänestä

Homma selvä! Jos ei kerran suomalainen väistä kun jenkki haluaa mennä niin sen saa tuntea nahoissaan.

Äänestä
  • Koskeeko yhdysvaltalaisia joukkoja Suomen tieliikennelaki, vai saavatko he tömäyttää oikealta kylkeen?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Koskeeko yhdysvaltalaisia joukkoja Suomen tieliikennelaki, vai saavatko he tömäyttää oikealta kylkeen?

    Ei koske, ne ajavat kännissä ilman korttia ja ilman seuraamuksia, näin on.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Koskeeko yhdysvaltalaisia joukkoja Suomen tieliikennelaki, vai saavatko he tömäyttää oikealta kylkeen?

    Tiukoissa DCA sopimusneuvotteluissa tuli voimaan Suomen jyrkkä vaatimus että Suomen lait eivät koske täällä olevia Yhdysvaltojen kansalaisia tai heidän viihdyttäjiään.
    Joten suomen tieliikennelaissa määrätty väistämisvelvollisuus ei koske Yhdysvaltojen kansalaisia tai heidän viihdyttäjiään tulkoot mistä suunnasta tahansa.
    Suomen velvollisuus on isäntämaana taata etuajo-oikeus vieraillemme.

    Äänestä

Suunniteltu juttu, itse purjehdushetkellä tuota ei keksitty ja sitten muka protesti. Kyllä jos paikannintekniikka voi usalaisten kootut selitykset kumota niin tämä tekniikka on huomioitava. Kuka haluaa että palkintoja jaetaan valehtelijoille. Toivottavasti konkareiden vitutus tästä vaan kasvaa kun nuoret vaan pistää menemään kylmän viileästi.

Äänestä

Suomi on tehnyt vastaprotestin. Purjehdusjoukkueen tiedottaja Johan Ekblom sanoi aiemmin, että paikantimien perusteella tilanne näytti suomalais­vinkkelistä katsottuna hyvältä.

Tuomaristo ei kuitenkaan purjehduksessa ota huomioon paikantimien dataa.

– On harmi, että tekniikan suomia mahdollisuuksia ei hyödynnetä purjehduksessa – oikeusmurhia on olympia­purjehduksessa tapahtunut ennenkin, Lehtinen ärähtää.

– Jos paikantimien perusteella yhdysvaltalaiset ovat ”jahdanneet” suomalaisia, se olisi hyvä kertoa.

Äänestä

Kun kuulin että uhanalaiset olivat kierroksen jäljessä tulee mieleen että heille on annettu tällainen tehtävä, mitäänmotiivia oman suorituksenvuoksi heillä ei tuossa kohtaa ollut. Jos paikannimet ei voi olla todiste niin miten sitten jonkun uhanalaisen kaksikon puheet. Onko mitalit jaettu etukäteen?

Äänestä

Uhanalaiset piti olla usalaiset.

Äänestä

Niin suunniteltu juttu sermien takana, jaossa kun on mainetta ja rahaa. Suomen joukkue ei tajunnut että peli muuttuu menestyksen myötä likaiseksi. Ehkä nyt tajuavat.

Äänestä

Pariisissa on muutakin kakkaa mitä se kelluva kakka Seinessä.
Irvailevat suomenkielestä, idiootteja.

"Metrotunnelissa Pariisissa piti hieraista pari kertaa silmiään, kun McDonald’sin hampurilaismainoksessa näkyi tekstiä yllättävän tutulla kielellä. Mainoksessa irvailtiin suomen kielelle, mutta ranskalaisilla oli livahtanut virhe sekaan. A juustohampurilainen ei taida olla aivan oikein".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Taisivat viedä sen ainoan mahdollisuuden mitalliin Olympialaisissa.

Yle uutisoi, että Suomi olisi tehnyt vastaprotestin juryn päätöksestä hylätä Veera Hokka ja Ronja Grönblom 49erFX-luokan yhdeksännessä lähdössä.

Purjehdusjoukkueen tiedottaja Johan Ekblom kertoo Iltalehdelle, että hänen tiedossaan ei ole, että virallista vastaprotestia olisi jätetty. Linkki juttuun.

Ekblom vahvisti aiemmin Iltalehdelle, että Yhdysvaltojen tekemä protesti meni läpi. Suomi putosi nelospaikalta sijalle 11.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu