Taloustieteen gurun Patrick Itäniemen mukaan maat, joissa tuloerot ovat suuremmat, kasvavat ja ihmiset niissä rikastuvat nopeammin. Niinpä siis on täysin selvää, että Venäjä ohittaa Suomen hyvinvoinnissa hyvin pian.
Laiskistavat tulonsiirrot johtavat korkeaan verotukseen, joka myös köyhdyttää. On siis selvää, että Venäjä ohittaa myös Tanskan hyvinvoinnissa aika pian.
Nämä ovat talouden kylmiä tosiasioita, jotka oikeisto on meille kertonut. Uskotko sinä mieluummin kommunisteja ja sosialisteja, noita maanpettureita ja Venäjän takapään nuolijoita?!
Laiskistavat tulonsiirrot johtavat korkeaan verotukseen, joka myös köyhdyttää. On siis selvää, että Venäjä ohittaa myös Tanskan hyvinvoinnissa aika pian.
Nämä ovat talouden kylmiä tosiasioita, jotka oikeisto on meille kertonut. Uskotko sinä mieluummin kommunisteja ja sosialisteja, noita maanpettureita ja Venäjän takapään nuolijoita?!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Venäjän BKT:n kasvu johtuu sotataloudesta, jossa voimavarat ovat valjastettu Putinin hyökkäyssotaan Ukrainassa.
Venäläinen T-90 maksaa noin viisi miljoonaa euroa ja tuo raha haihtuu savuna ilmaan, kun ukrainalainen 2000 euroa maksava drone pudottaa 50 euron arvoisen kranaatin luukusta sisälle.
Jotka on vähänkään enemmän viettänyt aikaa Venäjällä niin voi kyllä sanoa että mitään kasvua ja parempaa ei ole näköpiirissä.
Muutama oligarkki rikastuu, ja tavallinen kansa köyhtyy. Näinhän Suomessakin on tapahtumassa kun oikeistohallitus toimii käänteisen robinhoodin tapaan.
Venäjän systeemi on niin korruptoitunut ja mätä ettei mikään kasvu mene tavalliselle kansalle vaan Putlerille ja hänen perseen nuolijoilleen.
Hyvinvoinnissako Venäjä ohittaisi Suomen lähivuosina?
Venäjän hyvinvointinsa on vuosikymmeniä jäljessä Suomen tasosta. Ja nyt hyvinvointiVenäjällä on kääntynyt hyökkäyssodan vuoksi lähes syöksyyn. Ei aseiden tuottamisella ja hyökkäyssotimalla minkään maan hyvinvointi nouse. Ei. vaikka sotiminen ja aseiden järjetön tuotanto saattaakin nostaa bkt:ta.
Tuore uutinen ja venäjän keskuspankin ilmoitus
Venäjän keskuspankki ennustaa talouden pysähtymistä
Maan talous on ylikuumentunut pahiten 16 vuoteen. Voimavarat on käytännössä käytetty.
Kaupunkien ulkopuolista tiestöä, tuonne sitä uppoaisi ruplia jos saisivat jotain aikaiseksi.
https://youtu.be/d4U5ZmkaXcM?si=TOp5Vhsko3tesfr5
Talousguru Patrik Itäniemi?
Tarkoitatko sitä julkisuudessa ollutta 19-vuotiasta OP-pankin kesätyöntekijää, joka on pärjännyt hyvin jossain taloustietokilpailussa?
Kommunistit tulivat oikein joukolla väittämään, että tietäjä-Patrick olisi väärässä. Sehän nähdään!
Patrickin kanssa samaa mieltä on mm Martti Hetemäki, pitkän linjan Kokoomusvaikuttaja ja tunnetun puolueen puheenjohtajan poika. Turha on sosiaalituella loisivien vassujen tulla inttämään asiantuntijoita vastaan.
The Right is Might! The Right is right!
Heh..
No varmaan voit liitetään linkin, josta tuo Venäjän hyvinvoinnin vahva kasvu ja suomalaisen hyvinvointivaltion ohitus Hetemäen mukaan tapahtuu.
Kuukkelilla en sellaista löytänyt.
Jään odottelemaan…
Oletko löytänyt itsellesi Jeesuksia ja uskon kohteita Hetemäki ja sitten se pikkupoika 😁
Hauskoja nämä ruudinkeksijät jotka siteeraavat julkisuudessa olevia ihmisiä ja pitävät sitä jumalan sanana ....mistähän ne aivottomat itse henkisesti kyvyttömät jotka kiimassa huutavat jonkun muun ideologiaa tulevat ...et kai vaan edusta sellaisia 😁
Itäniemen opeilla maa ajautuu katastrofiin.
Venäjähän on raaka-aineresursseiltaan maailman varakkain valtio. Aina on ollut. Edellytykset tulla maailman suurimmaksi ja vahvimmaksi taloudeksi on maailman parhaat raaka-aineresurssien puolesta. Näin on ollut jo vähintään 100 vuotta.
Noilla edellytyksillä onkin jo suorastaan huikea ihmeteko, että maa on lähestulkoon kehitysmaa mitä tulee kaikkeen muuhun kuin aseiden ja erityisesti ydinaseiden ja niihin liittyvän tekniikan osalta. Niissäkään se ei ole maailman johtava maa muuta kuin määrän suhteen.
Mikähän nyt yhtäkkiä olisi Venäjällä muuttunut siten, että joku uskoo yhtäkkiseen kehitysluokan?
Maahan käy resursseja suunnattomasti kuluttavaa epätoivoista hyökkäyssota jo yhdettätoista vuotta Ukrainassa. Kaupankäyntikin on kovasti rajoittunuttaja maan riippuvuus Kiinasta sen suhteen alkaa jo olla kohtalokasta. Pohjois-Koreasta ja Iranista tarvitaan huomattavia määriä aseita ja ammuksia, kun oma tuotanto ei kykene riittävään tuotantoon hyökkäyssodan tarpeisiin.
En muista koskaan missään hyökkäyssotimisen parantaneen minkään maan kansalaisten hyvinvointia. Enkä usko Venäjänkään olevan tässä poikkeus, varsinkaan, kun se ei ole onnistunut ennen hyökkäyssotaseikkailujakaan.
Patrick Itäniemi ja Martti Hetemäki tietävät syyn: liian pienet tuloerot. Venäjällä on liian antelisa sosiaaliturva, joka laiskistaa venäläiset. Näin oli jo kommunismin aikana, kommunismihan oli inha vasemmistolainen sosialismin oppi. Venäläiset vain laiskottelivat ja vetivät lonkkaa työleireillä.
Tämän tiesi jo mitalin saanut korkea taloustieteen oppinut Kyösti Kakkanen, kyläkauppojen ammattitappaja, jolla jalo kilpa vatsanympäryksen kasvattamisessa Timo Soinin kanssa. Kumpi tarvitsee ensin utareliivit?
Suomi on itsekehussa maailman paras.
Tuntuuko tutulta.
Onnellisuus.
Tasa-arvo
Varallisuuden jakautuminen
Ihmiskaupan puuttuminen
Vaikka mediamme sanotaan olevan vapain ja uskottavin alkaa uskottavuutemme rakoilla, kun muutkin, kuin kumppanimaamme tuovat näkökulmansa esiin.
Kun emme oikein kehtaa enää hakea elämän sektoreita joissa väittäisimme olevamme maailman paras, täytyy hyökätä niitä maita vastaan jotka eivät Natoihanuuteen ole vajonneet.
Kyllä kieroilematon totuus on painettu nyt syvälle, mutta nousee.
Ja tämä liittyy Natoon, miten?
Eiköhän Venäjä olekin ohittanut Suomen talouskasvussa. Suomen taloushan ei juurikaan kasva.
Venäjä ohittaa Suomen paskan tuotannon taloudessa.
Kun rajat joskus avautuvat, niin ajelkaa Venäjän kylissä, maaseudulla, niin huomaatte ajan jota meillä vietettiin noin 50-vuotta sitten.
Pietari on vain kaupunki, johon on satsattu, ja toimii näyteikkunana. On kuitenkin kaukana venäläisestä todellisuudesta.
Viipurikin on venäläisen mittapuun mukaan erityiskaupunki, johon alettiin panostamaan jo 60-luvulla, raskasta teollisuutta tuomalla, tärkeyttä korostamalla rajakaupunkina, idän, ja lännen välillä.
Joku taloustutkija sanoi, että vuoteen 2060 mennessä 55% venäläisistä paskoo vesiklosettiin! Hurjaa kehitystä, eikös vaan!