Meni kyllä ohikin nopeasti, kun kävelin. Se oli tuo sohvalta nousu?
Lääkäriin ei tohdi mennä, ellei ole ihan pakko. Laittavat pian siihen paukkuvaan tuubiin, missä ei saa liikkua.
>simiti<
Lääkäriin ei tohdi mennä, ellei ole ihan pakko. Laittavat pian siihen paukkuvaan tuubiin, missä ei saa liikkua.
>simiti<
Vastaukset 28
Vanhimmat
Totta on
Joillakin on isommat tuubit, mutta niihin vanhempiin saattaisi isompi mies vaikka juuttua 😃
Nooh. Sattuu sitä muillekin. Jos fyssari saa tämän selän kuntoon, niin kolme kuukautta lihaskuntoa pitäisi olla riittävä, mutta senkään jälkeen ei sovi sohvalla koko päiväänsä oleilla.
Totta turiset. Liikunnan merkitys kasvaa koko ajan ikää tullessa lisää.
>simiti<
Joskus vihlaisi kun olin dösässä kakarana. Selästä siis. Se kesti mikrosekunnin verran mutta kipu oli hyvinkin voimakas koska selkärangan kautta ne elimistön viestittelyt ja tuntemukset kulkeutuvat. Venyttelin niin kävi silleen. Housessa se House testasi kuolleella ruumiilla mitä tapahtuu jos ihmisen päässä on jokin metallikappale ja se pistetään magneettikuvaukseen. Taisi ampua aseella päähän sitä jo valmiiksi kuollutta ruumista. Luoti sitten reagoi siihen kun kone kytkettiin päälle. Liekö sama juttu irl 🤔?
Tässä todistuskappaleet ulosantini autenttisuudesta. https://www.youtube.com/watch?v=8kA3t6JU-9w. Kerran se vain kirpaisee 😅. Ylösnousemuskin tapahtui tuossa samalla. "Tieteen nimissä", joten noin oli pakko menetellä.
Auttako teillä selkäkipuun panadol tai burana?
Mulla on panacodia. Ei se kyllä ole selkäkipuun määrätty.
Silloin määrättiin kun hammaslääkäri nukutti ja otti puoli leukaakin pois.
Ehkä nyt liioittelin, mutta hän ei kyllä pihistellyt reseptien kanssa.
Mulla oli oikeesti kaupan muovipussillinen lääkkeitä. 🙃
>simiti<
Auttaako se?
No onhan se tavallaan huumetta. Kyllä sillä lähtee kivut.
>simiti<
10.krs ja auttaa kohta.
No en mä uskalla koittaa sitä. Meen taas päin seiniä ja asun kuitenki yksin. Syöpä se varmaan on tuolla alaselässä. Välillä painaa koko selkärankaa.
Varohan voi olla noidannuoli ,ei löysää kun kiropraktikon käsittelyssä .
Kerran töissä tuli noidan/velhonnuoli. Sain viikon saikkua.
>simiti<
Kiljupohjainen linimentti voi auttaa.
Siihen tottuu. 😂
3 kk ollu selkä kipeä herätessä ja vielä tunteja sen jälkeenkin. Pitää polvilleen tiputtautua sängystä ja hitaasti lähteä nousemaan selkää suoristaen jaloilleen sängynreunaan tukien käsillä. Eikä auta kipulääkkeet edes se Tramadoli. Ei auta nukkupaikan vaihtokaan. Välillä säkenöi jalkoihin ja lähtee puolet jalkavoimista, silleen että kävely on hataraa. Välillä puutuu haarut kuin istuisi satulan päällä mikä puuduttaa.
Kyllä se siitä sitten päivän mittaan tokenee. Ainakin vielä.
Kuullostaa tosi kenkulta.
Mutta lääkäriin pitäisi sinun mennä.
Sydänkin voi säteillä kummallisesti.
Vilma
Ne on nuo kulumat ja tyrät mitkä vaivaa. Alaselkä pahin ja kaularanka. Alaselässä on magneetilla nähty nikaman painuma sisään päin, ottaa osumaa välillä hermokimppuun. Siksi voi joskus jalasta lähteä kokonaan tuntokin. Nestetilan kai pitäisi olla O:n muotoinen, mulla se on D:n muotoinen. Ja kaularangassa on luupiikkiä, ahtaumaa, etenevä spondyloosi. S-skolioosi rangan mitan. Selkärankareumaakin on epäilty muttei viittitty tutkia. 😅
Fibromyalgia, sitten kaikki kivut resonoi välillä yhtenä kakofoniana kehossa vielä 3 päivän migreenin paukauttaen, niin selvä peli.
Vielä ärtyny suoli ja refluksi intoutuu samaan aikaan päälle, niin aika heikkoon kuntoon osaa välillä mennä. Silloin miettii, että kuolleena olis helpompaa ja sattus vähemmän.
No ei se sydän haaru väliin säteile =}
Kerta se olisi eka, mutta en pelleilisi toisen kipuilulla.
Vilma-tosikko
Kerran olin siinä putkessa ja selvisi syy motoriikkani heikentymiseen ja osittaiseen halvaukseen.
Lääkäri näytti niitä kuvia ja huusi: "kato nyt, voi hemmetti kato nyt!"
Toksisin siihen, etten näe siinä mitään.
Lekuri jatkoi huutamista, ettet varmasti nää, kun siinä ei enää ole mitään!.
>simiti<
Oletko saanut mitään kuntoutusta, fyssariapua?
Vilma
Ja mitä se ei-mitään-oleminen tarkoitti? Eihän nyt vaivat tyhjää voi olla.
(Pari kertaa minäkin siinä härvelissä)
Oli toki neurofysiologin kuntoutusta. Se aloitettiin siten, että ensin istuin tuolilla ja kaikin voimin ponnistin toiselle puolelle huonetta.
Nykyään tuntuu hassulta, mutta silloin ei kroppa toiminut.
Sitten neuropsygologi näytti kirahvin kuvaa ja kysyi, mikä eläin? Sanoin, että muuli teidän välinnehuollosta. 🤣
Vuoden verran kesti kuntoutus.
>simiti<
Rankaa ollut. Mutta jaksat tilittää silti huumoria. Kivut e i v ä t ole kivoja.
Vilma
Voi sä olet niin ihana höpsö!
No ei, se tulee tuosta hermokimpun ärsytyksestä. On sanottu, että jos menee jalat alta, tulee oudätysvaikeutta, ratsupaikka puutumista (mitä mullakin välullä on) pitäisi kipasta lääkäriin ja kenties leikata päivystysluontoisesti selkä. Vaan kun vielä kävelen ja vessaan ehdin hyvin, niin ja puutumiset menee ohi, samoin jalkoihin tunto palautuu niin en oo viittinyt mennä puukon alle. Siinäkin on riskinsä.
Pidätysvaikeutta, kirjoitusvaikeuksista ei ollu puhetta. 😂
Ilman huumoria ei mitenkään jaksaisi yksikään meistä moni vikaisista. 🙂
Eikä onneksi s-skolioosin yhteydestä savolaisuuteen. 😅