niin tuolla olisi nyt hieno näyttely:
https://www.centrepompidou.fr/en/program/calendar/event/9htHbj4
(Sarjakuva on aliarvostettu taidemuoto)
https://www.centrepompidou.fr/en/program/calendar/event/9htHbj4
(Sarjakuva on aliarvostettu taidemuoto)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Varmasti antaa aihetta monelle ihmettelylle.
Esimerkiksi miten ihmismieli voi tuottaa jonkun tarinakokonaisuuden ja saa sen toimimaan kuvallisessa muodossa.
Kirjallisesti lukija itse osin kuvittaa teosta lukiessaan, sarjakuvissa niin ei tapahdu.
Ihmettelen miten joku kirjailija voi tuottaa johonkin kirjasarjaan 20 000 sivua siten ettei lukija kyllästy. Yksi lasten suosikki on kirjailija Erin Hunter. Hänelle tuo kertomusten kirjoittaminen ei pysähdy tuohon 20 000 sivun vaan menee varmaan lähelle 30 000 kirjoitettua tekstimuotoista sivua ja luettavaa.
AV
https://fi.wikipedia.org/wiki/Erin_Hunter
Näköjään on useamman kirjailijan ryhmä.
Itse voisin toimia jossain ryhmässä juonenkäänteiden kehittäjänä, mutta dialogia en osaa kirjoittaa.
Mort Walker (Masi), oli sitä mieltä, että sarjakuva on vaikein taiteenlaji ja perusteli sitä sillä, että niin harvat ovat menestyneet sarjakuvan alueella.
Kun puhuivat tuosta pitkästä jännitysajata 100m juoksussa, entä jos laitetaan jo 27.5minuutin valmiusoloaika ennel lähtöä?
Olisipa kiva käydä.
Pikapuoliin?
Käyty on joskus silloin. Kuten Pompidou-keskus.
Minun suosikki sarjikseni on Kamala luonto.
Vilma
89 päivää aikaa käydä ja sitten tuo loppuu.
Kamalassa luonnossa on se yksi ruutu, jossa jänis on kutsunut kokoon valtavan jänislauman kertoakseen kaikille, että metsään on saapunut hirvittävä tauti.
:)
Mä en muista tota.
Olen jo investoinut kolmeen kirjaan.
Mutta ne puraistut jänikset....
Pöllö on kuin mikäkin oraakkeli.
Minua kiehtoo majava; yrittää olla sosiaalinen tarmokkaasti ja häipyy milloin mistäkin (teko)syystä omiin oloihinsa. Jotain samaa.
Vilma
Siinä on paljon loistavia hahmoja.
Varsinkin se kettu.
Olisi hienoa päästä katsomaan tuota näyttelyä, mutta ei tästä nyt mihinkään pääse, koska loma loppuu ja ensi viikolla on edessä paluu takaisin töihin.
Edessä on pakollinen ja pitempi palstatauko.
Tämä(kin) hauskanpito loppuu aikanaan. Harmi.