Yli 80 % eroista on naisten vaatimia

Anonyymi-ap

Joten noin 10 000 avioeroa vuodessa on naisten aiheuttamia. Tilastot osoittaa myös että avioero lyhentää miehen elinikää seitsemällä vuodella. Joten vuosittain Suomessa naiset vievät suomen miehiltä 70 000 elinvuotta. Että melkoisia teurastajia nuo naiset on, että pitääkö niitä naisten älyvapauksia nyt yhä lisätä?

14

755

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älkää menkö naimisiin. Problem solved.

      • Anonyymi

        Samaa ihmetellyt, monet menee naimisiin melko heppoisin perustein? Miksi näin? Huono peruste on, et niin kuuluu tehdä? Tai saa näin mieleisen naisen sidottua itselleen ainakin hetkeksi? Monet naiset ovat tunne ihmisiä ja siten eivät voi tunteilleen mitään, eletään hetkeä, kun se tuntuu hyvältä ja nostetaan kytkintä, kun tulee ne vastoinkäymiset eteen.


    • Anonyymi

      SE on tuo kuudenkympin villitys miehellä, kun silloin pitää todistella itselle, että vielä on haluttava. Kuusikymppiset pettää vaimojaan ahkerasti, ja jos sattuu vielä rakastumaan, niin siitäkös soppa vasta syntyykin.

      • Anonyymi

        Biologiset syyt, tuossa iässä nainen on jo hedelmätön mutta mies vielä hedelmällinen.


    • Anonyymi

      Ihan sukupuoleen katsomatta, naismaisten ratkaisuongelmaan on yleensä se unelmointi ja tulevaisuus, se että pyritään unohtamaan menneet ja vastuut, mielummin paetaan . Halutaan mielummin uusi kuin korjattaisiin vanhaa, sama näkyy kulutuksessa, halutaan koko ajan vaan lisää valintoja ja dopamiinia, joten tottakai maailma hukkuu harhaan ja paskaan.

      • Anonyymi

        Juuri näin meilläkin. Vaimo aloitti suhteen toiseen mieheen sen sijaan että olisi yrittänyt korjata meifän suhdettamme. Nyt kertoilee tuttaville että minä vain halusin matkustaa ja tehdä yksin ilman häntä. Kun todellisuudessa halusi minut pois kotoa niin että sai olla salarakkaan kanssa.


    • Ei sillä avioliitolla valitettavasti ole takuuta, vaikka alttarilla luvattiinkin rakastaa, kunnes kuolema meidät erottaa.

      Valitettavasti se rakkaus näyttää loppuvan kovin usein "ajattelun alkamiseen", "erilleen kasvamiseen" tai joissain tapauksissa jommankumman vihreämpään ruohoon jossain muualla.

      Jätetylle homma on aina raskas, toisesta en osaa sanoa.
      En yhtään ihmettele, etteivät nuoret enää solmi avioliittoja ja sitä myötä eivät tee lapsiakaan.

      Toisaalta, meitä on tällä pallolla aivan liikaa luonnon kantokykyyn verrattuna, joten kehitys on sikäli menossa oikeaan suuntaan - syntyvyyden romahdus puolestaan tarkoittaa 30 vuoden päästä paljon vähemmän särkyneitä liittoja ja sydämiä.

      Kaikella on puolensa.
      On raskasta tulla hylätyksi, siitä ei pääse mihinkään.
      Mutta lopulta jokainen vastaa itse omasta onnestaan ja omista orgasmeistaan.
      Niin kauan kuin se toinen ihminen on valmis jakamaan itsensä ja elämänsä toisen kanssa, liitto tai suhde voi jatkua.

      Mutta joskus tunteet ja/tai järki vievät voiton ja seurauksena voi olla ero - vaikka toisen osapuolen mielestä olisi kannattanut korjata tai ainakin yrittää korjata liitto.

      Toisella saattaa olla ns. "mitta niin täynnä" että kuvaannollisesti läpimädän auton ehjäksi hitsaamiseen ei enää ole halua eikä keinoja.

      Joku saattaa hyvinkin mielessään ajatella, että "mikä muu tahansa paitsi tämän jatkaminen" on parempi ratkaisu.
      Sitä jätetyn osapuolen voi olla vaikeaa ymmärtää, eikä välttämättä tarvitsekaan.

      Varmaa elämässä on vain verot ja kuolema. Edes läski ei ole ikuista, vaikka niin väitetään.
      Voin vain sanoa, että älä jää tuleen makaamaan.

      Erosta voi ja pitää päästä yli. Maailmassa on edelleen asioita, elämää ja vapaita naisia.
      Pahin virhe on jäädä paikalleen ja Suomi 24:n palstalle voivottelemaan vittumaista kohtaloaan.

      Uskokaa pois.
      Itse olen täällä roikkunut lähinnä ajanvietteeksi ja jakamassa ajatuksia muutaman vakiopalstalaisen kanssa, mikä onkin tuottanut muutamia mukavia keskusteluja.

      Mutta on kuitenkin niin, että todellisuus ja elämä ovat tuolla ulkona ja sinne sitä on mentävä.
      Näytöltä käsin ei kukaan tule tarttumaan käteesi tai suutelemaan sinua.
      Se kaikki tapahtuu oikeassa elämässä, ei verkossa.

      Moni liitto tai parisuhde kaatuu usein jossain naisen 45 ikävuoden kohdilla, uskoisin taustalla olevan menopaussin ja hormonaaliset muutokset yhdistettynä myös ajattelussa tapahtuviin muutoksiin.
      Yleensä tuossa iässä lapset on tehty ja biologinen tehtävä tavallaan täytetty - seksi lakkaa kiinnostamasta entiseen malliin ja mieleen saattaa tulla, että vielä pitäisi ehkä elääkin.

      Kun sitten vielä usein lapsuuden tai nuoruusiän traumat ja negatiiviset kokemukset pulpahtavat usein pintaan juuri tuohon ikään tullessa, aika moni liitto karahtaa kiville.
      Heti perään monelle miehelle iskee viidenkympin villitys ja se voi olla viimeistään se niitti liitolle.

      Mutta näin ei todellakaan tapahdu kaikissa liitoissa.
      Monessa kylläkin.

      En nyt sano enempää tai muuten alan selostaa tähän asioita, joita monet eivät pysty täysissä järjissään lukemaan....

      • Anonyymi

        Selosta nyt ihmeessä asiat joihin viittaat. Uskon kyllä että kestämme lukea ne ilman että menetämme järkemme :)


      • Anonyymi

        Kyllä ne ongelmat ovat liittyneet siihen ettei toinen puolisoista osaa kommunikoida, eikä näyttää tunteitaan ja lähes aina se on mies joka ei pysty noihin. Kun mennään nuorina naimisiin ihimiset muuttuvat ja kasvavat henkisesti. Avioliittoa pitää päivittää tietyin väliajoin, jotta suhde tuntuu toimivalta molempien mielestä. Mutta mitään ei voi tehdä, jos miehellä ei ole sitä kykyä että pystyisi keskustelemaan ja siksi heittäytyy mykäksi. Kun miehen mielestä kaikki on hyvin ja hän on ihmeissään, että mistä vaimo on tuollaisen ajatuksen saanut ettei kaikki olekaan enää hyvin. Pitäisi vain jatkaa entiseen tapaan. Siksi naiset eivät jaksa ja rakkaus kuolee ja on pakko erota, koska muuten oma henkinen jaksaminen on poissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne ongelmat ovat liittyneet siihen ettei toinen puolisoista osaa kommunikoida, eikä näyttää tunteitaan ja lähes aina se on mies joka ei pysty noihin. Kun mennään nuorina naimisiin ihimiset muuttuvat ja kasvavat henkisesti. Avioliittoa pitää päivittää tietyin väliajoin, jotta suhde tuntuu toimivalta molempien mielestä. Mutta mitään ei voi tehdä, jos miehellä ei ole sitä kykyä että pystyisi keskustelemaan ja siksi heittäytyy mykäksi. Kun miehen mielestä kaikki on hyvin ja hän on ihmeissään, että mistä vaimo on tuollaisen ajatuksen saanut ettei kaikki olekaan enää hyvin. Pitäisi vain jatkaa entiseen tapaan. Siksi naiset eivät jaksa ja rakkaus kuolee ja on pakko erota, koska muuten oma henkinen jaksaminen on poissa.

        En kyllä menisi väittämään että lähes aina olisi miehen "vika". Omalla kohdalla minä, mies, yritin puhua, mutta vaimo ei puhunut kun ei ollut mitään sanottavaa. No selvisi sitten että syy tähän puhumattomuuteen oli pettäminen jota jatkui vuodesta toiseen. Ei ollut tarvetta puhua aviomiehen kanssa kun puhui salarakkaan kanssa joka ikinen hetki kun olimme erillään.


    • Laitatko ne tilastot?

    • Anonyymi

      Iso osa naisista avioituu siksi,että voisi erota.Samoin kun yritysjohtajien ainoa haave on irtisanoa mahdollisimman paljon työntekijöitä.

    • Anonyymi

      Niin ja miesten aiheuttamia, ei nainen hae eroa, jos parisuhde on kunnossa.

    • Anonyymi

      Ihan on miesten syy, että naiset haluavat erota, niin minäkin ja olisi pitänyt erota jo muutama vuosi aiemmin, mutta luulin että hän olisi suostunut parisuhdeterapiaan, mutta niin ei käynyt, joten oma olo oli niin huono ettei siihen auttanut muu kuin eroaminen. Ei osannut keskustella mistään parisuhteeseen liittyvistä asioista, ei halannut, ihan kuin hänellä ei olisi ollut tunteita lainkaan! Ensimmäisen lapsen syntyessäkin oli jo kiire töihin puoli tuntia lapsen syntymisen jälkeen! Kuului mielestäni autismin kirjon ryhmään, täysin ns. perässä vedettävä. Mutta myös hänen kotikasvatuksellaan oli vaikutusta luonteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2457
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2334
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe