Metsästysseurani on muuttamassa sääntöjään niin, että jäsenellä on vastaisuudessa oltava vähintään 10 hehtaaria maata päästääkseen jäseneksi. Lisäksi sääntöehdotuksessa lukee, että jäsen voidaan erottaa, jos maaomistus (tai siis seuran käyttöön annettava maa) jää alle kyseisen 10 hehtaarin määrän.
Kysymys kuuluu, että onko tämä laillista. Tulevilta jäseniltä se tietysti voidaan vaatia, mutta miten on olemassa olevilta jäseniltä? Lisäksi sanamuoto on syrjivä. Eli jäsen viodaan erottaa, mutta jos on kiva kaveri, niin ehkää ei eroteta. Hankalat tyypit vissiin erotetaan.
Metsästysseurasta erottaminen seuran sääntöjen muuttuessa
9
781
Vastaukset
- Anonyymi
Seurahan voi muuttaa sääntöjään ja tietenkin myös erotettu maanomistaja voi vastavuoroisesti estää seuralta myös maansa käytön.
- Anonyymi
Ensin sinun kannattaa tutustua seuran nykyisiin sääntöihin ja mitä niiden muuttaminen vaatii. Ohessa pari linkkiä, jossa käsitellään asiaa lakiteknisesti.
https://wiki.hyy.fi/index.php/Yhdistyksen_sääntömuutos
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1989/19890503
Seuran hallituksen tulee ensin käsitellä muutos ja tuoda se jäsenistön kokoukseen äänestettäväksi. Tämän jälkeen päätös rekisteröidään. Päätöksestä voi myös valittaa. - Anonyymi
Tuolla tyylillä kyllä seura ukkoutuu.
No ehkä ne jonkun metsästävän nuoren misun hyväksyy seuran vaikka ei ole omistuksessa maata. Yksi kyntövako vain. - Anonyymi
Suomalaisilla on vain pieniä metsäpalstoja ,suurin osa näistä on kaupunkilaisten omistuksissa.Nämä eivä juurikaan saa minkäälaista vuokraa näistä 5-10ha alueistaan.
Joutuvat kylläkin makselemaan yksityistiemaksuja,metsästysseuran ajelujen takia,
vuosittain.Laki määrää ,teiden on oltava kunnossa,ulosoton uhalla.
Jos kävisi näin että kaikki nämä kaupunkilaisten omistajat irtisanoisivat vuokrasopimuksensa/alueille jäisi valtavasti suoja-alueita pienrisstalle kuin suurristalekin.10 ha alueet eivät saa edes korvausta MMM-ministeriöltä riistantekemiin metsävahinkoihin. Siitä vain irti sanomaan,taitaa olla maatomat vallaneet metsästysseurat.- Anonyymi
Aivan meidän seurassa hirviporukka ajoi tien järkyttävään kuntoon eivät korjanneet tai sanotaan näin ettei tarvinnut korjata kun hyvää pataa tien omistajan kanssa mutta jos linnustajat olisi rikkonut tien niin lasku olisi tullut
- Anonyymi
Otin pois maat metsästys seuralta koska se on kyttäys seura
- Anonyymi
Niin kyllä metsästys seurojen suurin ongelma on ukkoontuminen . vanhat jarrut riitelee ja vittuilee keskenään. Ei sinne uusia nuoria innokkaita harrastajia helposti saada .kun on tarjolla muitakin mielekkäitä harrastuksia. Kuka lähtee kuuntelee viikonloppuisin kaappi juoppojen eläkeläisten jupinoita.
- Anonyymi
Meillä hirviporukan keski-ikä on 63 vuotta. Itse olen 48 vuotias ja kovin montaa itseäni nuorempaa ei porukassa ole.
- Anonyymi
Tuo on ihan totta metsästys seurassa on aina niitä jotka haluavat olla pomoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022122Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121949Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821049Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734