Professori: suomalainen geeniperimä ei riitä

Suomen joukkueessa nähtiin vähänlaisesti maahanmuuttajataustaisia urheilijoita. Professori Karl-Erik Michelsen mielestä tässä annetaan tasoitusta muille.

– Jos menestystä halutaan, suomalainen geeniperimä ei riitä.
12256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Wannabe- Meriläisen lätinää.

Äänestä

Hyvin aikoinaan pärjäsi samoilla geeneillä muutkin. Syy on valmennusjohdossa.

Äänestä

Ehkä suurin syy on kuitenkin siinä, että ns. yksilölajit eivät enää vedä nuoria puoleensa. Pitää olla kavereiden kanssa kivaa ja yhteiset TikTok-videot.

Suomenmestaruus 10.000 metrin juoksussa voitettiin tänä vuonna 30 min. ajalla. Vielä 70- ja 80-luvulla mestarin aika alkoin yleensä 28min. ajalla. Juoksijoiden geeniperimä on edelleen sama, harrastajia ei vaan ole riittävästi, jotta joukosta seuloutuisi esiin jokunen huippuyksilö.

Tarttis tehdä jotakin. ;)

Äänestä
  • Jotku vain kirjoittaa läsöt

    Äänestä

olko se nesiri aitomassa ? riittikö ajat ???
suomessa on se ongelma että koulumatkat ei ole enää 6km mittaisia

Äänestä

se mikä ei tapa vahvistaa , tiettyyn rajaan asti
pitää olla isot keuhkot , vahva sydän , hyvä aineen vaihduta

Äänestä

Suomalainen geeniperimä tarkoittaa myös sitä, että täällä kaikki on vain kauppatavaraa, luonto, ystävät, kaikki. Ihmiset tyhmiä ja kovia.

Äänestä

banaaneja palkkana...

Äänestä

HUIPPU URHEILU ON YHTÄ TUHOISUUTTA IHMISELLE JOTTA SE SIITÄ KEHITYKSESTÄ

JÄRKEVÄ IHMINEN EI ROPPAANSA TUHOA KILPAILUVIETILLÄ

ELIKKÄ KAIKKI HUIPPU PITÄÄ MIELISTÄÄN POISTAA HURAISUUTTAAN

Äänestä
  • elävätkö huippu urheilijat lyhyemmän ajan , eli miten se vaikuttaa elinajanodotteeseen ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomen joukkueessa nähtiin vähänlaisesti maahanmuuttajataustaisia urheilijoita. Professori Karl-Erik Michelsen mielestä tässä annetaan tasoitusta muille.

– Jos menestystä halutaan, suomalainen geeniperimä ei riitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu