Vaikka ovat olleet mukana työelämässä, samaan aikaan. Saavatko tuomioita tai rangaistuksia, peritäänkö väärin perustein maksetut, vuosikymmenten ajan muhkea sopeutumiseläke rahat takaisin valtiolle ?
https://yle.fi/a/74-20103642
Ex-kansanedustajat nostaneet sopeutumiseläkettä vuosikymmenet
36
994
Vastaukset 36
- Anonyymi
Miksi kansanedustajat eivät ole normaalin työttömyysturvan piirissä?
- Anonyymi
Ei varmasti tarvitse sopeutumisrahan saajan raportoida työkkärille jokaisesta työhakemuksesta
- Anonyymi
Ei kukaan uskalla ottaa vastuuta heidän tekemisistään ennen eikä jälkeen Eduskunnan joten täytyyhän noilla raukoilla olla jotain turvaaa. 🤣🤣🤣🤣😈😈
- Anonyymi
Mistä teitä tyhmäpoikia tulee? Kansanedustajan tehtävä on luottamustoimi eikä virka- tai työtehtävä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan uskalla ottaa vastuuta heidän tekemisistään ennen eikä jälkeen Eduskunnan joten täytyyhän noilla raukoilla olla jotain turvaaa. 🤣🤣🤣🤣😈😈
Kansanedustajan poliittinen vastuu testataan VAALEISSA.
Jos kansanedustaja olennaisesti ja toistuvasti laiminlyö edustajantoimensa hoitamisen, eduskunta voi hankittuaan asiasta perustuslakivaliokunnan kannanoton erottaa hänet edustajantoimesta kokonaan tai määräajaksi. (perustuslaki)
Jos kansanedustajaksi valittu on tuomittu tahallisesta rikoksesta vankeuteen taikka vaaleihin kohdistuneesta rikoksesta rangaistukseen, eduskunta voi tutkia, sallitaanko hänen edelleen olla kansanedustajana. Jos rikos osoittaa, ettei tuomittu ansaitse edustajantoimen edellyttämää luottamusta ja kunnioitusta, eduskunta voi hankittuaan asiasta perustuslakivaliokunnan kannanoton julistaa hänen edustajantoimensa lakanneeksi, (perustuslaki) - Anonyymi
kysyit juuri oikean kysymyksen
kansanedustajat eivät ole köyhää kansaa
tekeekö kukaan kansanedustaja tälkle mitään
ei tee kun se on omista pois
korruptio suomi
ketään ei vastuuseen saa
maailman onnellisin kansa
no ketä on ja ketä ei
niskalaukaus ehkä olisi paikallaan suomen kansan edustajille - Anonyymi
Koska kansanedustaja ei ole työsuhteessa eivätkä saa palkkaa.
- Anonyymi
Eikös tuon sopeutumiseläkkeen poistaminen, ollut yksi PetosKokPersujen vaalilupaukaista, miten se vieläkin on, eikä ole poistettu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18234094/ruotsidemokraattien-jaljilta-suurtyottomyys-ruotsissa - Anonyymi
Suomen valtio rikkoo tässä kansanedustajien sopeutusrahassa tasa-arvo lakia räikeästi, lisäksi se on selkeästi syrjivää.Käsittämätöntä että on tälläinen yleensä edes olemassa maassa joka kehuskelee tasa-arvolla ja syrjäytymisen estämisellä.
- Anonyymi
-Älä höpise. Sopeutumisrahaa voi hakea kuka tahansa edustaja. Myönnetyn rahan määrä riippuu siitä siitä montako vuotta on toimittu kansanedustajana. Yhden kauden edustaja ei luonnollisesti saa yhtä paljon kuin 4 kauden edustaja. Sukupuoli ei liity asiaan mitenkään.
- Anonyymi
Kansanedustajat ovat yksi ryhmä jotka tätä maata tosissaan kuppaavat.
- Anonyymi
Todella kuppaavat.
Eduskunnassa säätävät lakeja joista on heille hyötyä kunhan äänestäjät heidät "unohtavat".
Aivan törkeää laatia lakeja jotka ajavat entisten kansanedustajien etuja .
Tavallinen työtön saa "kitua " miten lystää.. - Anonyymi
Todella suuri vääryys, että noille edustuksesta pudonneille maksetaan vuosikausia jonkinlaista korvausta! Menkööt täihin, kun putoavat eduskunnasta. Niin tavallistenkin ihmisten ptää etsiä uusia töitä, jos entisen menettää!!
Mitä ihmeen luusereita nuo pudokkaat ovat, kun viitsivät käyttää hyväkseen tuollaista apurahaa ja ovat täysin voimissaan olevia ihmisiä. Normaaleja ihmisiä patistetaan heti hakemaan töitä, kun entinen sakkaa!
Mielestäni kansanedustajat eivät ansaitse yhtään parempaa kohtelua kuin muutkaan työttömät! Eläkkeitä pienennetään ja nuo luuserit sen kun ottavat ilmaista rahaa eivätkä viitsi hankkia töitä! Siellä on sellaisia, suorastaan rikollisia, jotka hankkivat työssään suurta palkka ja sitten vielä ottavat tuon valtion "apurahan" vastaan! Kuinka ihmiset ovatkaan vastuuttomia!! - Anonyymi
Sinulla ei ole hajuakaan kansanedustajan työstä. 😂😂 Yllätyksenä työn vaativuus ja määrä tulee monelle uudelle edustajallekin. Vain kateellinen typerys väheksyy työtä, josta ei mitään edes tiedä.
- Anonyymi
Nämä samat lusmut ovat siis aikoinaan olleet lakeja säätämässä, moraalista ei enää aikoihin ole ollut tietoakaan. Ei ihme, että maa on ihan suorassa kun noin törkeää sakkia ollut päättämässä asioista.
- Anonyymi
Kateellisena valehtelijana en puhuisi moraalista.
- Anonyymi
Jos kerran kansalaisten asumistukia, yh-korotuksia sekä eläkkeitä ulkomaille leikataan, niin onhan se lakkautettava myös tämä ex-kansanedustajien turha tuki. Millä perusteella he ovat oikeutettuja tukeen, kun kaikilta muilta leikataan?
- Anonyymi
Onneksi Benkkua ei tulla näkemään. esim. Tokmannin kassalla.
- Anonyymi
Ei korppi korpin silmää noki. Kun on kaikenmaailman edut saatu vuosien saatossa suhmuroitua lakiin, niin eihän edustajat niistä luovu! Jos tähän(kään) epätasa-arvoiseen kohteluun tavalliseen kansalaiseen verrattuna ei pian puututa, niin perkule!
- Anonyymi
Onko Soinikin (ent. Persu) tuossa luusereitten joukossa?
- Anonyymi
Soini nostaa sekä sopurahoja että mahtavia juttupalkkioita yhtä aikaa eikö eduskunnan kuulu puuttua asiaan?
- Anonyymi
Paskamahaökyjä sopeutetaan isolla rahalla. Kuturahvasta kepillä ja karensseilla.
- Anonyymi
Sopeutumisrahan perusteet ja käytännöt kerrotaan - ylläri pylläri - eduskunnan sivuilla. Lukutaitoisena aloittajankaan ei tarvitsisi valehdella tai kysellä typeriä. Sopeutumisrahaa maksetaan 1–3 vuotta, riippuen edustajantoimen kestosta. Jos kansanedustaja on sopeutumisrahan päättyessä täyttänyt 59 vuotta, sopeutumisrahaa voidaan kuitenkin maksaa 65 vuoden ikään asti. Etuuden aikana saadut ansio- ja pääomatulot voivat pienentää sopeutumisrahan määrää, mutta eivät lopeta sitä.
- Anonyymi
Eli näitä vanhoja sopimuksia ei Suomen valtiota johtava eduskunta ja hallitus kykene lopettamaan mutta lakeja kuitenkin kykenee muuttamaan?
Mitä kusetusta hallituksesta toiseen. Kertoo vain siitä ettei kansa kiinnosta vaan oma napa.
- Anonyymi
Sopeutumisrahaa ei kai ole maksettu väärin perustein, vaan laki on aikoinaan tehty näin.
Lakia on perusteltu sillä, että kansanedustajuus lyö leiman henkilöön, eikä hän välttämättä saa koskaan sellaista työtä, joka turvaisi kohtuullisen toimeentulon.
Eduskuntatyö ei saa olla rangaistus.
Lakia pitää nyt tarkentaa ja laatia kohtuulliset säännöt.- Anonyymi
Fiksu ja hyväpalkkainen ei lähde politiikkaan, ellei hänellä ole jonkinlaista turvaa edustajakauden päättymisen jälkeen. Siitä seuraisi, että politiikkaan ajautuu vain keskinkertaisuuksia tai idiootteja.
- Anonyymi
jakakaa kansalle aseet
niin lähtee kuppa töölööstä - Anonyymi
Rahaa palaa savuna ilmaan.
- Anonyymi
Pitäisi riittää, että eduskunnasta pois jäänyt saa korkeintaan vuoden ajan sopeutumisrahaa. Kyllä siinä ajassa ehtii hyvin järjestellä omaa elämäänsä siihen kuntoon, että jatkossakin pärjää kohtuullisesti. Työnhaku ei niin vaikeaa voi olla, ettei sitä ex-kansanedustaja osaisi tehdä!
- Anonyymi
Rosvoja , kaikki.
- Anonyymi
Haluan saada sopeutumisrahaa koska työttömyys -statuksella on niin ikävän negatiivinen "stigma"...
- Anonyymi
Kerjuuttamisjonoissako sitä stigmaa ei sitten muka ole.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16694097/quothyvantekevaisyysquotvaltio-on-demokratian-ja-oikeusvaltion-vastakohta-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18583175/ovatko-poliisi-ja-oikeusvaltio-ulkoistaneet-syyttamiset-ja-rangaistukset-koklle-#comment-130613355
PetosKok pörssivarkaat välttyvät raiskaustuomioiltakin, perustamalla oman oikeusistuimen valtion virallisen oikeusistuimen lisäksi, oikeuslaitos valtion sisällä ? - Anonyymi
Myös Ruotsissa mielenosoituksia, äärioikeiston isoimpien talous-pörssirikollisten käytännön väkivaltajoukkojen, vihaväkivaltaa, mellakointia ja rasismia vastaan.
https://www.theguardian.com/world/article/2024/aug/11/sweden-snitch-law-immigration-plan-prompts-alarm-across-society - Anonyymi
Ruokamyrkytykset yleisempiä kerjuuttamisjonoissa, kun ek-mediat tietävätkään.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7b017fe8-4ad3-497f-b8ed-d7cdbf13acf0
Vakavista ruoka-ainerajoitteista kärsiville, kauppojen jätehuoltomaksujen kiertämiskassien sisältö, on varakkaille kelpaamatonta, lisäaineladattua mitä milloinkin sisältöä, joka pahentaa vakavia sairauksia, lisää tulehduksia, kipuja jne. Elikkäs sairastuttamalla sairastuttavat lisää "hyväntekeväisyysvaltiossa". - Anonyymi
Sote-ministerin tehtäviin pitäisi kuulua sote-yhtiöiden verotukseen ja aitoon yhteiskuntavastuuseen laittaminen, missä viipyy PetosKokKorruptioIkonen.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000010644738.html - Anonyymi
Vitun rosvot.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242513Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko871637- 1351033
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143773Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv100730Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80721- 54712
- 13697
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12638Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100637On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43632- 65571
- 142569
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44569- 47566
- 42540
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54528S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan14526Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36520Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516