Vähintäänkin erikoiselta vaikuttaa, tämä Tampereen kalliin turhakepormestarin varaturhakepormestarin virassa, seksuaalirikoksista syytteitä saaneen Kok-poliitikon Sasin syyttämättä ja rangaistuksessa jättäminen, joka ohitetaan tällaisella erikoisella, "oikeusvaltiolla oikeusvaltion sisällä"-tyyppisellä venkuloinnilla:
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000010610811.html
Ovatko poliisi ja oikeusvaltio ulkoistaneet syyttämiset ja rangaistukset Kok:lle ?
151
3105
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sillä etteikö olisi jo nähty lainvastainen ex-ex-äärioikeistohallitus, jota yksikään Suomen kansalainen, ei ollut missään demokraattisissa vaaleissa, koskaan äänestänyt ja sen tekemät "päätökset", joista ei kansalaisilta kysytty, myöskään missään edes virallisissa kansanäänestyksissä, joita en nyt lähde tässä sen enempää erittelemään, jotka jokainen lukija varmasti tietää, mutta tuollainen toiminta, johon liittyy myös verovaroistamme yksinvaltiaana ja diktaattorina päättäminen, jota tuossa turhakepormestarin virassa oleva PetosKok-Kummola, saa kaupunginhallituksen ilmeisesti suostumuksella myöskin, jakaa sidosryhmilleen, lähinnä ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-verovälttelijöille "köyhyyspaketin" valheellisella nimellä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17597698/pormestarien-kalliit-turhakevirat-hirvittavine-edustuskuluineen-lakkautettava
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18537538/oikeuskanslerin-vakavista-virheista-rajalaki-on-pienimmasta-paasta
Ihan näin taviskansalaisena tuollaisia, "me päätämme itse rangaistaanko meitä ja jos niin miten" -tyyppisiä tuomioistuimia, rötöksiin syyllistyneiden puolueiden ja poliitikkojen kesken, katsoo kyllä huuli pyöreänä, että hetkinen, missä kohtaa ne poliisit ja tuomioistuin, astuvat kehiin, entäs Tre:en kaupunginhallituksen muut puolueet ja päättäjät, ihanko aikaa tappamalla ja odottelemalla, että vettä Tammerkoskessa virtaa, ohitetaan seksuaalirikokset ja korruptio, Tampereen kaupungin järjettömän hintaisissa, ja ehdottoman epädemokraattisissa turhakeviroissa ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16336452/miksi-raiskauksien-uhrit-kantavat-hapean-raiskaajien-ja-siskojenhakkaajien-sijasta-#comment-118459131
Mitä jos köyhiksi tehdyt kansalaisetkin, alkaisivat toteuttaa tuollaista, omaa tuomioistuinta valtion ja yhteiskunnan sisällä, miltähän se mahtaisi näyttää ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18574390/naiset-kertokaa-julkisuuteen-seksistisista-kokemuksista-vallankayttajien-taholta
Kyllähän siinä viranomaiset ja oikeusoppineet, niin valtiolta, kuin Tre:en kaupungilta, katsovat nyt niin läpi sormien, ettei tuollaista toimintaa, pitäisi mitenkään normalisoida, että kun on verokeitaisiin kasattua massia ja valtaa, niin voi itse päättää tuleeko rangaistus ja jos niin minkälainen - ei hyvää iltaa.- Anonyymi
Syyttäminen Suomessa tarkoittaa oikeudenkäynnin aloittamista rikoksesta syyttäjän toimesta. Syyttäjä tekee syyteharkinnan poliisin esitutkinnan perusteella ja nostaa syytteen käräjäoikeuteen, jos on riittävästi näyttöä epäillyn syyllisyydestä. Jos näyttöä ei ole, syyttäjä voi jättää syytteen nostamatta. Uhrilla on oikeus saada päätös tiedoksi ja hän voi itse nostaa syytteen, jos syyttäjä niin päättää.
Syyteharkinta
Esitutkinta: Poliisi tekee esitutkinnan ja toimittaa tiedot syyttäjälle.
Syyteharkinta: Syyttäjä arvioi esitutkinnan perusteella, onko rikoksesta epäilty syyllinen.
Päätös: Syyttäjä päättää syytteen nostamisesta. Jos näyttöä on riittävästi, syyte on yleensä nostettava.
Syyten nostaminen tai jättäminen nostamatta
Syyteen nostaminen: Jos syyttäjä päättää nostaa syytteen, hän toimittaa haastehakemuksen käräjäoikeuteen.
Syyteen nostamatta jättäminen: Syyttäjä jättää syytteen nostamatta, jos:
Rikoksesta ei ole riittävästi näyttöä.
Rikos on vähäinen.
Asiassa on tehty sovinto.
Uhrin rooli
Tiedonsaanti: Uhrilla on oikeus saada tieto syyttäjän päätöksestä olla nostamatta syytettä.
Asianomistajan syyte: Jos syyttäjä jättää syytteen nostamatta, asianomistajalla (uhrilla) on oikeus itse nostaa syyte ja viedä asia tuomioistuimeen.
Oikeudenkäynti
Käsittely käräjäoikeudessa: Syyte käsitellään käräjäoikeudessa.
Syyllisyys ja rangaistus: Tuomioistuin selvittää, onko epäilty syyllinen. Jos syyllisyys todetaan, tuomioistuin määrää samalla rangaistuksen.
Vahingonkorvaukset: Oikeudenkäynnissä voidaan käsitellä myös uhrin vaatimukset vahingonkorvauksista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syyttäminen Suomessa tarkoittaa oikeudenkäynnin aloittamista rikoksesta syyttäjän toimesta. Syyttäjä tekee syyteharkinnan poliisin esitutkinnan perusteella ja nostaa syytteen käräjäoikeuteen, jos on riittävästi näyttöä epäillyn syyllisyydestä. Jos näyttöä ei ole, syyttäjä voi jättää syytteen nostamatta. Uhrilla on oikeus saada päätös tiedoksi ja hän voi itse nostaa syytteen, jos syyttäjä niin päättää.
Syyteharkinta
Esitutkinta: Poliisi tekee esitutkinnan ja toimittaa tiedot syyttäjälle.
Syyteharkinta: Syyttäjä arvioi esitutkinnan perusteella, onko rikoksesta epäilty syyllinen.
Päätös: Syyttäjä päättää syytteen nostamisesta. Jos näyttöä on riittävästi, syyte on yleensä nostettava.
Syyten nostaminen tai jättäminen nostamatta
Syyteen nostaminen: Jos syyttäjä päättää nostaa syytteen, hän toimittaa haastehakemuksen käräjäoikeuteen.
Syyteen nostamatta jättäminen: Syyttäjä jättää syytteen nostamatta, jos:
Rikoksesta ei ole riittävästi näyttöä.
Rikos on vähäinen.
Asiassa on tehty sovinto.
Uhrin rooli
Tiedonsaanti: Uhrilla on oikeus saada tieto syyttäjän päätöksestä olla nostamatta syytettä.
Asianomistajan syyte: Jos syyttäjä jättää syytteen nostamatta, asianomistajalla (uhrilla) on oikeus itse nostaa syyte ja viedä asia tuomioistuimeen.
Oikeudenkäynti
Käsittely käräjäoikeudessa: Syyte käsitellään käräjäoikeudessa.
Syyllisyys ja rangaistus: Tuomioistuin selvittää, onko epäilty syyllinen. Jos syyllisyys todetaan, tuomioistuin määrää samalla rangaistuksen.
Vahingonkorvaukset: Oikeudenkäynnissä voidaan käsitellä myös uhrin vaatimukset vahingonkorvauksista.Korkeimman oikeuden päätehtävä on toimia Suomen yhtenä ylimpänä tuomioistuimena, joka käyttää ylintä tuomiovaltaa riita- ja rikosasioissa. Se antaa ennakkopäätöksiä eli prejudikaatteja ja ohjaa näin laintulkintaa ja varmistaa yhtenäisen oikeuskäytännön eri tuomioistuimissa. Korkeimpaan oikeuteen voi valittaa hovioikeuden päätöksistä edellyttäen, että oikeus myöntää valitusluvan, joka myönnetään yleensä vain, jos asialla on ennakkopäätösarvoa.
Korkeimman oikeuden tehtävät pähkinänkuoressa:
Ylin tuomiovalta: Korkein oikeus ratkaisee lopullisesti riita- ja rikosasioita, joissa on kyse yhtenäisen laintulkinnan ja oikeuskäytännön varmistamisesta.
Ennakkopäätökset: Oikeuden keskeisin tehtävä on antaa ennakkopäätöksiä eli prejudikaatteja lain epäselvissä kohdissa. Nämä oikeusohjeet ohjaavat tulevia samankaltaisia tapauksia ja varmistavat, että tuomioistuimet eri puolilla Suomea tulkitsevat lakia samalla tavalla.
Muutoksenhaku: Korkein oikeus käsittelee muutoksenhakuja hovioikeuden ratkaisuista ja tietyistä muista tuomioistuinpäätöksistä. Valituslupa on useimmiten edellytyksenä, ja se myönnetään pääasiassa ennakkotapausarvoa omaaviin asioihin, jotka keskittyvät oikeuskysymyksiin.
Lainkäytön valvonta: Korkein oikeus valvoo lainkäyttöä omalla toimialallaan.
Lainsäädäntöneuvonta: Korkein oikeus antaa tarvittaessa lausuntoja lainsäädäntökysymyksistä ja voi tehdä ehdotuksia lainsäädäntötoimiin.
- Anonyymi
Tässä vielä siitä "köyhyyspaketin" nimellä, tuosta noin vain 150 000€, verovälttely-säätiöille-yhdistyksille-järjestöille, niiden omistajien ja johdon verojenkiertoon ja kenties rahanpesuun.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18128483/perintorikkaiden-viihdepaketteja-kaupunki-jakaa-quotkoyhyyspakettinaquot-treella#comment-124496207 - Anonyymi
Olisi ek-medioittenkin pitänyt jo reagoida ja oikeusoppineiden, vaan eipä tässä valtiossa varakkaat veroparatiisirikolliset, joudu vastuuseen mistään, näköjään eri laita kuin muille kansalaisille, kun vain "valiokunnan" perustaa, niin sillä pääsee pälkähästä, vai löytyisikö vallan vahtikoiria vielä Suomesta ?
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/ - Anonyymi
Kyllähän tuo on raiskauksien ja /tai seksuaalirikosten kohteeksi joutuneille naisille, järkyttävää lisäväkivaltaa, tuollainen hallinnan viranomaisilta ja syyttäjiltä, oikeuslaitokselta, raiskaajan ja seksuaalirikollisten perustamalle "valiokunnalle" luovuttaminen, mikä oikeusvaltio tämä muka on ?
Köyhyyteen ilman aitoa taloudellista oikeusturvaa pakottaminen, ALTISTAA raiskauksille, ym seksuaaliselle, taloudelliselle, fyysiselle ja henkiselle väkivallalle.
Onko oikeusvaltio turta, zombietilassa, vai miksi eivät reagoi, oikeusistuimen perustamiseen oikeusvaltion sisälle, virallisen oikeusistuimen tilalle ? - Anonyymi
Onko tuo pörssivarkaiden äärioikeiston oma "tilapäinen valiokunta"-menettely, ollut sovellettuna ja murhatapauksiin ja tappoihin Suomessa ? Kansanmurhaankinko kätevä instrumentti ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17907665/epaluottamuslause-ei-riita--laittomuudet-perusoikeuksia-vastaan-tutkittava- - Anonyymi
Isoimpia talous-pörssivarkauksia- ja rikoksia, eivät korruptoituneet viranomaiset, ole tutkineet enää vuosikymmeniin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17988758/viron-kokoomus-pm-kallas-narahtanut-venaja-bisneksista-eroa-vaaditaan-isosti - Anonyymi
PetosKok-KorruptioNiinistöOligarkin, raiskaamosaarella käynneistä, kerrotaan vain julkkisjuoruja Suomessa, ei huumattujen ala-ikäisten kohtaloista, heistä jotka katosivat Karibian mereen ikuisiksi ajoiksi.
https://www.cbc.ca/news/canada/manitoba/peter-nygard-toronto-sentencing-1.7282733 - Anonyymi
EK-medioissa ei haluta nähdä, kuinka oikeusvaltiota murennetaan savuaviksi raunioiksi.
- Anonyymi
Tuo koskee myös Liipoa ! Suomen Potilasvahinkokeskusta . Vaikka kuinka törkeä hoitovirhe . Mikään ei ole muka väärin lääkäreiltä tehty ! Varsinainen roistojen pesä .
- Anonyymi
Aivan varmasti, harva väärin hoidettu potilas, enää kykenee edes selviämään raskaista valitusprosesseista, joten pelkkää silmänlumetta ovat nuo valitusmahdollisuudet.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16960037/korruptio-perustuslaki-valiokunnan-laiton-veroparatiisi-sote-lausunto-on-rikos-
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
Suomessa kansalaiset eivät ymmärrä olla, riittävän huolissaan, että saisivat edes joitakin vallassa olevia ja oikeuslaitoksen porukkaa aktivoitua, liian korkeakoulutettuja ja liian hyväosaisia, yhdistää verovälttely ja muut edut.- Anonyymi
Esim. Maiju Welling oli nykyisen Liipon potilasvahinkolääkäri . Hän podcastissaan kertoi oikein että potilasvahinko on sellainen että terveydenhoidon oikein toimien potilasvahinko olisi ollut estettävissä ! ! Mutta ikäviä valehtelevia eläke mökkiläislekureita nyt ehkä käyttävät ? Maiju oli ehkä liian rehellinen Liipon raatiin ? Kun käsitykseni on että hän pätevänä ylilääkärinä ei ole enään tuossa lääkäreistä valehteluraadissa ?
- Anonyymi
Poliisin pitäisi rikostutkia, tuollaisia äärioikeisto-organisaatioiden perustamisia, samoin oikeusoppineiden, että miten voi jatkaa raiskatun pahoinpitelyä, siirtämällä oikeuskäsittelyäkin, perustamalla "oman oikeuslaitoksen" valtion sisälle, ei pitäisi olla mahdollista, vaan juuri noin mm. perustuslaki-valiokuntakin perustettiin, joka päätti veroparatiisi-sote-tulojensiirroista pörssivarkaille, sotabisneksistä AutokratiaUsan kansalaisiksi, kansalaisuuden vaihtaneille, Suomen kansan ryöstäjille.
- Anonyymi
Poliisit ovat laiskoja fasisteja, kyttiin on turha ikinä luottaa
- Anonyymi
Sekoomuksen natseilla ei ole lakeja.
- Anonyymi
Samaa laitonta sapluunaa, ovat soveltaneet, niin täysin lainvastaiseen ex-ex-äärioikeistohallitukseen, sen hyökkäysliittoon pakkoliittämiseen, AutokratiaUsan kansalaisiksia, kansalaisuuden vaihtaneiden PetosKok-juristi-insinööri-ym suursijoittaja-pörssivarkaiden, hävittäjä-sota-sote-ym bisneksien, maksattamiseksi Suomen kansalla, kansaamme äärimmäiseen köyhyyteen pahoinpitelemällä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18383695/suomen-valtionjohdossa-jarjestaytynytta-porssirikollisuutta#comment-128051669
Vakavia ongelmia valtion ja oikeuslaitoksen sisällä, siitähän nuo kertovat.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16928807/8400-suomalaista-laakaria-sai-v--2016-lahjuksia-laakeyhtioilta-85-milj--euroa-#comment-107984430
Myötätuntoa raiskauksien ym seksuaalisen väkivallan uhreille, joiden kokeman tuskan jatkamista tuollaiset "tilapäiset valiokunnat" lisäävät, sitähän nuo ovat väkivaltaa, laittomuuksien normalisointia sitä Suomen valtionjohdossa ja oikeuslaitoksessa katsotaan läpi sormien, ei pitäisi hetkeäkään. - Anonyymi
Onko EK-Ylen jättibujdetti, siis tuon yksityistetyn, verovaroilla ostettujen rakennusten, maiden, tekniikkojen ym ilmaiseksi saaneen antitiedostuvälineen, junailtu tuollaisilla, laittomilla lisä-oikeusistuimilla valtion virallisen oikeuslaitoksen ylitse tai lisäksi ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17833541/petoskokpersujen-piti-lakkauttaa-ek-yleisradio-ja-poistaa-jattirahoitus - Anonyymi
Siksi EK-Yle mainostelee äärioikeiston käytännön väkivaltajoukkoja, että huomio siirrettäisiin isoista veroparatiisivarkaista pienempiin tekijöihin.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/suomen-sisun-kokoomuslainen-tiedottaja-tiedan-useita-jotka-ovat-kokoomuksessa-mukana/
Populistinen uuden ajan sosiaaliporno, menee isoimpien talous-pörssirikosten, korruption ja muun suuremman järjestäytyneen rikollisuuden, uutisoimisen edelle, kuten menee tutkintojenkin edelle viranomaistahoissa. - Anonyymi
Suojavörilliset ovat aina lakien yläpuolella
- Anonyymi
samoin muutkin vasemmiston lemmikit esim. antifa ja elokapina saavat touhuta aivan vapaasti
- Anonyymi
Jos tietäisit vähänkin oikeudesta niin poliisi ei missään sivistyneessä valtiossa langeta rangaistuksia. Poliisi ei syytä eikä rankaise vaan se tapahtuu oikeudessa.
- Anonyymi
Poliisin tehtävä olisi varmistaa, että rikoksista, tuossa tapauksessa vakavista raiskaus- ja seksuaalirikossyytteissä oleva, joutuu suorinta tietä vastuuseen oikeudessa, eikä pysty venkoilemaan ja aikaa tappamaan, uhrin kärsimysten kustannuksella, jossain pörssivarkaiden perustamassa "valiokunnassa" ja vieläpä kansan rahoilla.
https://yle.fi/a/3-11892227
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18001123/miksi-supon-pelttaria-ei-ole-erotettu-porssirikollisuuden-suojelemisen-takia-
https://www.cbc.ca/news/canada/manitoba/peter-nygard-toronto-sentencing-1.7282733
https://www.cbc.ca/news/canada/london/report-details-systemic-racism-within-london-police-service-1.7287837 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliisin tehtävä olisi varmistaa, että rikoksista, tuossa tapauksessa vakavista raiskaus- ja seksuaalirikossyytteissä oleva, joutuu suorinta tietä vastuuseen oikeudessa, eikä pysty venkoilemaan ja aikaa tappamaan, uhrin kärsimysten kustannuksella, jossain pörssivarkaiden perustamassa "valiokunnassa" ja vieläpä kansan rahoilla.
https://yle.fi/a/3-11892227
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18001123/miksi-supon-pelttaria-ei-ole-erotettu-porssirikollisuuden-suojelemisen-takia-
https://www.cbc.ca/news/canada/manitoba/peter-nygard-toronto-sentencing-1.7282733
https://www.cbc.ca/news/canada/london/report-details-systemic-racism-within-london-police-service-1.7287837Toimivin ratkaisu olisi määrätä poliisit teloittamaan kaikki rikolliset, sääli ettei tämä Suomessa ole ma
- Anonyymi
Rasismikortilla tuodaan ennätysmäärät, ulkomaista halpatyövoimaa, myös veroparatiisi-strippiklubeille.
https://yle.fi/a/74-20096178
EK-medioitten uutisointi pinnallistuu, sosiaalipornoistuu, ja sillä on tarkoitus, suojella niitä todellisia isoimpia talous-pörssirikollisia, vallan törkeästi väärinkäyttäjiä, jotka suojellakseen itseään rikossyytteiltä- ja tuomioilta, perustavat verovaroillamme, laittomia "valiokunniksi" nimittämiään, oikeusvaltion ulkopuolisia vallan väärinkäytön yhteenliittymiä, ja kansa maksaa nekin.
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000010610811.html
Luulisi oikeusvaltiossa valiokunta-nimen olevan suojeltu, ettei sitä voisi käyttää isoimpaan talous-pörssirikollisuuteen ja siihen liittyvään muuhun vihaväkivalta, seksuaalirikos-huumerikollisuuteen ym, vaan näköjään ei, ja on tosiaan nähty jo lainvastainen ex-ex-äärioikeistohallitus laittomine päätöksineen, olisi korkea aika aloittaa laajat rikosselvitykset valtiolla, eduskunnassa, ministeriöissä, kunnilla jne. - Anonyymi
Kannattaa mennä vankilaan niin kaikki on hyvin:
-Herkkusafkat hintaan 0e
-kanttiinista extra herkut päälle (karkit, suklaat, leivonnaiset jne)
-pleikkarin, xboxin, nintendon, gameboyn pelaamista gta san andreasia, crash team racingia, gran turismoa, ratchet&clankkia jne
-leffojen ja sarjojen kattomista (omat lempparit saa tuoda mukaan bluraylla ja uusia voi tilata)
-selleissä on nykyään läppärit joilla voit pelata Heroes3/Warcraft3 jne
-salilla käyntiä ja saunottelua
-voi vaihtaa juridisen sukupuolen netissä ennen rikosta ja suorittaa tuomion naisten vankilassa:
pimppipanoa, suikkaria, handjobbia, blowjobbia, titjobbia aamusta iltaan
-ei mitään velvotteita ja voi vaan ottaa rennosti
-viikonloput lomilla siviilissä voi käydä kebulla/pizzalla herkuttelemassa
-pääsee kuntoon kun sali samassa talossa/hyvät lenkkeily mahikset pihalla
-jos VHL yrittää pakkovapauttaa 14v jälkeen nii teurastat vaan jonkun pedarin kongilla että saat jatkaa luksus lomaa
-jos halautkin vapautua nii vapaudut automaattisilla eläkepapereilla ja voit muuttaa vaikka pattayalle- Anonyymi
Rehellisesti parempaa kuin elämä vuokrayksiössä
- Anonyymi
https://menu.leijonacatering.fi/AromieMenus/FI/Default/Leijona/RISEKylmakoski/Restaurant.aspx
Hyvät safkat linnassa, veronmaksajien laskuun tietysti
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18585596/eiko-nailla-ole-mitaan-moraalia-maksaa-matkansa-itse#comment-130649057
Tuskin kannattaa, köyhyysongelma johtuu veroparatiisirikollisuudesta, isoimmasta talous-pörssivarkaudesta, äärioikeiston järjestätyneestä vallan väärinkäyttämisestä, poliitikoiden korruptiosta ja niiden isoimpien talous-pörssiririkosten täysin tutkimatta jättämisistä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18001123/miksi-supon-pelttaria-ei-ole-erotettu-porssirikollisuuden-suojelemisen-takia-- Anonyymi
Niin, kannattavampaa on jatkaa tyhjää paska jauhamista täällä. Saman voisi tehdä mukavasta vankilasellistä käsin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, kannattavampaa on jatkaa tyhjää paska jauhamista täällä. Saman voisi tehdä mukavasta vankilasellistä käsin
Vassareista ei ikinä ole muuhun kuin tyhjään paskanpuhumiseen
- Anonyymi
Omakohtaisen elämänlaadun parantaminen kannattaa aina, veronmaksajien laskuun tietysti
- Anonyymi
no sitten hommaat itsesi vankilaan murhaamalla veroparatiisirikollisia ja teet maailmasta paremman paikan kaikille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, kannattavampaa on jatkaa tyhjää paska jauhamista täällä. Saman voisi tehdä mukavasta vankilasellistä käsin
Vassarien touhu ei ikinä ole hirveän loogista. Kaikki ovat natseja ja fasisteja, ongelma ratkaistaan tekemällä virallinen valitus toisille fasisteille
- Anonyymi00192
Anonyymi kirjoitti:
Vassareista ei ikinä ole muuhun kuin tyhjään paskanpuhumiseen
Tuohon yhdyn täydellisesti!! Turhaan kirjoittelen, koska näköjään ei mene läpi ollenkaan jostain syystä!!! Onko tämä koko systeemi kommunistien hallinnassa!! Alkaa tuntua siltä!
Typerää pitää tällaista yleensä, jos kiroitukset eivät mene läpi!!
TOSI TYPERÄÄ!!
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18386139/dreamhack-pelialan-tapahtumien-rahoitus-venalaisyhtioilta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
PetosKok-Kummola, mikä lie veroparatiisikeinottelija, on päästetty yksinvaltiaana Tre:ella, tekemään kaupungin budjetin, josta junailee verojenmaksajien / kaupunkilaisten varoja, pörssirikollisille sidosryhmilleen veroparatiisi"yrittäjille".
Kaupungissa kilometrien pituiset kerjuuttamisjonot, vakava köyhyysongelma, eläkeläisköyhyys hätätila, ja eikun lippuja jääkiekkomatseihin, jaelleet nälkäisille ihmisille, joilla hoitamattomia sairauksia, kun korruptiosta vähän yli jäänyt, ja perintö- ja verosuunnittelijoiden veroparatiisi-säätiöt-yhdistykset-järjestöt, esittävät hyväntekijää. Törkeistä törkeintä köyhiksi tehtyjen ihmisten syvää halveksuntaa ja pahoinpitelyä, nimittää tuota pörssivarkaiden viihdepakettia "köyhyyspaketiksi". Likaista inhottavaa, vastenmielistä, kuin raiskaaminen ja seksuaalinen väkivalta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16694097/quothyvantekevaisyysquotvaltio-on-demokratian-ja-oikeusvaltion-vastakohta- - Anonyymi
Ruoka-ainerajoitteisille sopimatonta, usein pilaantunutta einestä, kauppojen jätehuoltomaksujen kiertämis-"lahjoituksia" kerjuuttamisjonoissa, sairastuttamassa lisää ja aiheuttamassa ruokamyrkytyksiä, vakavista ruoka-ainerajoitteista jo sairauksien takia kärsiville vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7b017fe8-4ad3-497f-b8ed-d7cdbf13acf0- Anonyymi
Homeinen hiilaripaska on myrkkyä kaikille.
- Anonyymi
kemikaaliteollisuusteurasjätemoskaa syö vain suomalainen turaani
- Anonyymi
Puolueiden sisäisiä "valiokuntia", junailemassa raiskaus- ym syytteistä rimpuilua, uhrien kärsimyksien pitkittämiseksi, erikoisia toimintamalleja ja oikeusoppineet katsovat läpi sormien, oikeuslaitos oikeuslaitoksen lisäksi, montako puoluetta on, jos jokaisella on oma "valiokunta", niin mitä se tekee ? Pyramidihuijaus-tyyppisen antioikeusvaltion, jossa lait eivät ole enää kenenkään hallussa, diktatuureiksi niitä maailmalla nimittävät.
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/7/9/trump-is-just-a-con-man-from-new-york - Anonyymi
Vähintäänkin erikoista, oikeuslaitoksia puolueiden sisällä, rikossyytteistä irti venkoilemiseksi.
- Anonyymi
Neuvostoliittoa tai natsisaksan kuria haikailee vain vasemmisto, joka viime hallituksessa näytti todellisen luonteensa koronapasseilla, pien yritysten kaatamisella, laikkoilun kieltämisellä vankilan uhalla, eristämisellä, poliittisten vihollisten tuomitsemisella ja hiljentämisellä.
- Anonyymi
"Valiokunta", jonka tarkoitus on vältellä rikossyytteen tuomion täytäntöönpanoa ja täysimittaisesti syytteisiin ajoissa vastaamista, ei ole oikeusvaltion toimintaa.
https://www.france24.com/en/live-news/20240815-indian-protests-over-doctor-s-murder-grow-as-women-demand-justice
Lopettakaa raiskaajien suojeleminen - lukee kylteissä, Intian naisten suurmielenosoituksissa seksuaaliterrorismia vastaan.- Anonyymi
Rikollisten suojeleminen on poliisin tärkein tehtävä niin Intiassa kuin Suomessakin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikollisten suojeleminen on poliisin tärkein tehtävä niin Intiassa kuin Suomessakin
pedofiilit suojelevat aina toisiaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pedofiilit suojelevat aina toisiaan
Tekevät vaan työtään ja suojelee kansalaisia ahdasmlelisiltä homofobeilta.
Saisivat käyttää kovempia otteita teitä kusipäitä vastaan
- Anonyymi
ACAP maailma ilman sikoja olisi paljon parempi
- Anonyymi
Hurjinkin sika vinkuu kun sen porsaan kurkku leikataan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hurjinkin sika vinkuu kun sen porsaan kurkku leikataan
Jokainen sikojen kanssa tekemisissä oleva ansaitsee kuolemantuomionsa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen sikojen kanssa tekemisissä oleva ansaitsee kuolemantuomionsa
Sellaiset voimafantasiat vasemmiston liimanhaistelialla
- Anonyymi
Rangaistukset ovat Suomessa aivan liian lieviä ja vankilaolot liian hyviä.
Kuolemantuomiot käyttöön ja elinkautisesta kirjaimellisesti loppuiäksi vankilaan - Anonyymi
Maahanmuutto eli väestönvaihto tuhoaa Suomen.
SDP + Kokoomus = Islam- Anonyymi
Suomen kokoomus on maailman mittakaavassa vasemmistoa. Jenkkinäkökulmasta katsottuna suorastaan kommunisteja.
- Anonyymi
kohtelu mitä Suomessa saa kytiltä on suoraan verrannollista omaan käytökseen. Toki jos on täydellisen sokea omalle käytökselleen niin kohtaa jatkuvaa epäreiluutta ja vääryyttä aivan kaikkialla.
- Anonyymi
Tuohan on sitä perussuomslaisen Purran linjausta, että ihmisiä kohdellaan pärstäkertoimen mukaan. Purran luvalla ps ministeri Rydman saa juottaa alaikäisiä tyttöjä humalaan ja kähmiä päälle päätteeksi.
- Anonyymi
Aja ylinopeutta ja vittuile pysäyttävälle käytölle, varmasti saat huonoa kohtelua.
Valkoisen roskasakin tapa rikollinen tietysti syyttää kaikkia muita kuin itseään - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aja ylinopeutta ja vittuile pysäyttävälle käytölle, varmasti saat huonoa kohtelua.
Valkoisen roskasakin tapa rikollinen tietysti syyttää kaikkia muita kuin itseäänEi pidä pysähtyä, eikä antautua fasistille. 12 kaliberinen nuppiin tiputtaa vittumaisimmankin sian
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pidä pysähtyä, eikä antautua fasistille. 12 kaliberinen nuppiin tiputtaa vittumaisimmankin sian
ACAP
fasistihallinnon univormupukuisille kuolemanpartioille ei saa antautua - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pidä pysähtyä, eikä antautua fasistille. 12 kaliberinen nuppiin tiputtaa vittumaisimmankin sian
Tee kaikille palvelus ja aja vastaantulevan rekan keulaan
- Anonyymi
Taitaa vanha ja katkera feministi olla kateellinen.
Vituttaahan se kun ikäloppu munahaukka ei kelpaa enää kenenkään
- Anonyymi
Miettiiköhän poliisit koskaan kenen puolella he ovat? Lapsikin tajuaa että palvelevat molochia ja juutalaisia, mutta ovatko he itse niin tyhmiä että eivät tajua olevansa sodassa omaa kansaansa vastaan vai ovatko he vain niin sairaita ja pahoja omaa kansaa vihaavia sosiopaatteja, että nauttivat siitä vallasta? Supon possut ehkä kaikkein sairaimpia täällä Suomessa. Maanpetturuudestahan nämä pitäisi kaikki tuomita ja suoraan uuniin. Vitun kansanviholliset.
- Anonyymi
Suomessa ”poliisin tehtävänä on oikeus- ja yhteiskuntajärjestyksen turvaaminen, yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitäminen sekä rikosten ennalta estäminen, paljastaminen, selvittäminen ja syyteharkintaan saattaminen”
Poliisin tehtävä ei ole olla hyvä tyyppi, sinun kaveri tai mitenkään moraalinen. Jos säädetään laki, että sinut pitää pidättää ajatusrikoksista, niin ne tulevat ja pidättävät sinut ja mahdollisesti vielä erittäin väkivaltaisesti. - Anonyymi
Tyypillinen asetelma kun sodasta on pitkä aika ja eliitti haluaa suojata omaa asemaansa ja haluaa sortaa muita. Näin on käynyt aina ja näin on aina käyvä.
- Anonyymi
Pedofiili poliisi on Suomessa jokaisen syntyperäinen valkoisen kansalaisen vihollinen
- Anonyymi
Naapurissa asuu kyttä, aina ohi kulkiessa tyhjennän koiranpaskapussin ja biojätteet fasistin postilaatikkoon
- Anonyymi
Naapurissa asuu kyttä, aina ohi kulkiessa tyhjennän koiranpaskapussin
- Anonyymi
jos huumerikolliset vain teloitettaisiin, yhteiskunnassa olisi valtavan paljon vähemmän ongelmia.
Joissain maissa huumehommista lähtee henki. Niissä maissa ei ole myöskään katujengejä.- Anonyymi
Tai sit eteläamerikkalainen malli: narkkarit ja jengit saavat riehua slummeissaan rauhassa kunhan pysyvät pois normaali ihmisten kulmilta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sit eteläamerikkalainen malli: narkkarit ja jengit saavat riehua slummeissaan rauhassa kunhan pysyvät pois normaali ihmisten kulmilta
Tähän ollaan menossa täälläkin: valkoinen roskasakki saa örveltää mamulähiöissä ja kunnon ihmiset asuvat muualla
- Anonyymi
Suomen mädätetty vihapuhepoliisi on kansan #1 vihollinen. Samalla kun yksi pedofiilipoliisi raiskaa lapsia, toinen tuo huumeita maahan, kolmas pidättää vihapuhujan ja neljäs vahtii ettei kirjastossa pelata afrikan tähteä. Jokainen Suomen poliisi pitäisi julkisesti teloittaa maanpetoksesta.
- Anonyymi
Murhaajia vapautunu tänäkin vuonna aika mukavasti. Pippeliä jossain runkkailevat onnellisena
- Anonyymi00187
Luulisi murhaajien miettivän muutakin.
- Anonyymi00190
Anonyymi00187 kirjoitti:
Luulisi murhaajien miettivän muutakin.
Murhaajat ja rikolliset yleensäkin ovat liian tyhmiä ajattelemaan muuta
- Anonyymi
Suomen mädätetty vihapuhepoliisi on kansan #1 vihollinen. Samalla kun yksi pedofiilipoliisi raiskaa lapsia, toinen tuo huumeita maahan, kolmas pidättää vihapuhujan ja neljäs vahtii ettei kirjastossa pelata afrikan tähteä. Jokainen Suomen poliisi pitäisi julkisesti teloittaa maanpetoksesta.
- Anonyymi
Oikeudessa ne riidat ratkaistaan. Syyttäjät ja poliisit on pelkkiä paskahousuja.
- Anonyymi
En sano kumpi on väärässä, ilmestyskirja vai näkökyky. Velvollisuudentunto ja nuoruuden into vie harhaan kuitenkin https://www.hs.fi/suomi/art-2000011663755.html
Synti on kenraalikunnille häpeäksi. - Anonyymi
miksi valtio aktiivisesti suojelee viranomais pedofiilirinkejä Suomessa? Onko Suomessa olemassa toimijoita jotka yrittävät metsästää näitä petoja ja tuoda heidät oikeuden eteen ja julkisuuteen
- Anonyymi
Oikeusto on omasta mielestään aina oikeassa.
- Anonyymi
Samoin vasemmiston lapsenraiskaajat
- Anonyymi
Siitähän se nimikin tulee: oikeisto on oikeassa ja vassarit väärässä
- Anonyymi00188
yoier hhwerlw w,kwejöwet öwoetw
- Anonyymi00191
Anonyymi00188 kirjoitti:
yoier hhwerlw w,kwejöwet öwoetw
Neekerinpentu hiljaa!
- Anonyymi00199
Anonyymi00188 kirjoitti:
yoier hhwerlw w,kwejöwet öwoetw
Maxaa fuck ah? Xidhiidhka 5 sano wuxuu ku dhamaanayaa sida gidaarka oo kale, DAMN. Maxaa fuck dhacay? Hadda i caawi, habaar
- Anonyymi
Väittäisin tilanteen riippuvan enemmän Venäjän kehityksestä. Jos Putinin jälkeinen hajaannuksen aika pitkittyy ja palkanmaksu sakkaa kuten ysärillä, niin rajavalvonnasta vastaavan FSB:n työntekijätkin voivat joutua turvautumaan yhä enempi lahjuksiin henkensä pitimiksi. Tällöin ihmissalakuljettajat alkavat varmasti käyttämään tilannetta hyväksi Suomen itärajalla eikä Suomen tämänhetkinen linja, jossa kaikki rajan ylittäjät imuroidaan meidän puolelle auta yhtään asiaa.
Venäjällä on jo valmiiksi ns. helvetin paljon ihmisiä Afrikan, Lähi-idän ja Keski-Aasian paskamaista sekä suoria yhteyksiä joihinkin näistä maista, jolloin Suomi olisi rajan vuotaessa käytännössä samassa asemassa kuin Kreikka vuoden 2015 siirtolaiskriisin aikana. Aika kylmäävää ajatella, miten 1 300 kilometrin mittainen raja tilkittäisiin tehokkaasti, jos Venäjän puolella ei olisi kykyä tai tahtoa valvoa rajaa heidän puolellaan, ja sikäläiset rajaviranomaiset päinvastoin auttaisivat ihmisiä ylittämään rajan. - Anonyymi
Jossain vaiheessa sateenkaarihommat lähti täällä aivan käsistä. Enää ei vaadittu perusteltuja ihmisoikeuksia seksuaalivähemmistöille, vaan alettiin mainostamaan lapsille vaihtoehtoisia elämäntapoja joihin kuuluu sukupuolikäsitysten ja seksuaalikäsitysten sekoittaminen eli gaslightaus. Pikkuhiljaa LGBT-ihmisistä tuli aivan kuin jonkun uskonnon tuputtajia, jotka groomaavat lapsista sotureita oman kulttinsa jäseniksi. Ja hyvin on toiminut. 16% tytöistä ilmoittaa olevansa osa LGBT:tä, kun luku oli ennen muutaman prosentin luokkaa. Vasemmisto virnistää ja sanoo, että tämä johtuu vain siitä että "he saavat nyt olla omia itsejään". Kaikki kuitenkin tietävät, etteivät he voi myöntää aivopesun toimineen.
Väitän ihan kiven kovaa, että sateenkaarikultti on siinä pisteessä, että heidän toimintansa on pedofiliaan rinnastettavaa lasten hyväksikäyttöä.
En ymmärrä, minkä takia tämän tajuamisessa on mennyt näin kauan.
Kun näet jossain sateenkaarilipun, niin muista, että se on lasten hyväksikäytön lippu. - Anonyymi
Hurraa "vapaan demokraattisen maan" virkamiestyrannialle.
onneksi meillä on iloiset veronmaksajat jotka mielellään rahoittaa näitä virkamiehiä jotka väkivallalla uhaten tulevat toteuttamaan itseään
Muistakaa että veronkierto tai omaisuuden piilottaminen veroparatiisiin on vakava rikos - Anonyymi
ei muualla maailmassa tällaista harrasteta mutta suomen hölmöläiset jostain syystä juhlii aina kun valtion hallinta elämästään kiristyy. maailman onnellisin maa tosiaan, varmaan koska virkamies käski sanomaan niin tai tulee poliisit hakkaamaan
Maailman onnellisin orja kansa - Anonyymi
jostain syystä Suomessa halutaan tulkita lakia ja sopimuksia aina kantaväestön haitaksi.
- Anonyymi
Kouluttautuneet naiset käyttävät korkeaa asemaansa hyväksi miesvihan toteutuksessa. Käytännössä ajavat mahdollisimman kovia tuomioita miehille mitättömistä rikoksista. Kuten minulle: minut ollaan tuomitsemassa ehdottomaan vankeuteen nettirasismista. Syyttäjä Emmi Muotio ajaa minulle 3 kuukauden ehdotonta vankeutta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
- Anonyymi
Yleensä syyttäjät tosiaan on rumia naisia. Jokin heitä syyttelyssä kovasti kiehtoo. Tässä ei siis ole mitään tasa-arvo probleemaa vaan naiset haluaa syyttäjiksi kun mies ei yleensä halua.
- Anonyymi
Kouluttautuneet naiset käyttävät korkeaa asemaansa hyväksi miesvihan toteutuksessa. Käytännössä ajavat mahdollisimman kovia tuomioita miehille mitättömistä rikoksista
- Anonyymi
Miksei Suomen mädätetty vihapuhepoliisi kyennyt selvittämään Vantaan postinjakajan murhaa? oliko heillä kiire valvoa neekeri sanan käyttöä netissä vai oliko resurssit sidottuna kenties pride paraatin turvaamiseen?
- Anonyymi00126
Paljon relevantimpi kysymys olisi: kuka ja miksi tappaa planeetan lehmiä saadakseen tuotettua torakkamaitoa tilalle? Ja vielä parempi kysymys:kuka ja miksi myrkytti myös suomalaiset niin henkisesti kuin fyysisesti ettei heitä edes kiinnosta? Tai vielä parhain kysymys: miksi suomalaiset luopuivat Kristuksesta niin että Saatana pääsi maahan sisälle?
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/13262db8-36e0-4358-92d7-0622beaedaf7 - Anonyymi00127
nuorille sekä lapsille suljettu kemiallisen lobotomian vankilaitos
"Rikosylitarkastaja haluaa hankalimmat rikollisnuoret suljettuun laitokseen ... 14–18-vuotiaita...
Heille suljettu laitos, missä pääsee tarvittavien päihde- ja mielenterveyspalvelujen piiriin."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rikosylitarkastaja-haluaa-hankalimmat-rikollisnuoret-suljettuun-laitokseen/9271738
Kummallista miten Suomen lain mukaan lapsi alle 15 vuotias onkin "nuori" tarvittaessa. Miksi pedofiilipoliisilla on tarve saada oireilevat lapset suljettuihin laitoksiin joissa väkivallalla uhaten heitä huumataan eläinrääkkäys apteekki uskonnon huumepillereillä? Miksi pedofiilipoliisi valehtelee että lapset ovat nuorisoa? Poliittisessa pakkohoidossa: jos et suostu nielemään lobotomiapillereitä, pedofiilisysteemin väkivaltatyöntekijät eli vartijat auttaa hoitajia niin että ne injektoidaan väkisin piikitettynä.
Sellaista taas Suomi. Ongelmienne "ratkaisuja". Tehän olette kuin Amerikka steroideissa. - Anonyymi00128
Poliisi tutki Heli Korhosen mysteerikuoleman uudelleen luettuaan MTV:n jutun – mitä naiselle tapahtui?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poliisi-tutki-heli-korhosen-mysteerikuoleman-uudelleen-luettuaan-mtv-n-jutun-mita-naiselle-tapahtui/9274352
Onko tietoa oliko somessa hybridivaltion vastaisia juttuja?- Anonyymi00154
turbovassari mamuttaja ja ansaitsee kyllä kaiken paskan
- Anonyymi00129
Paljon relevantimpi kysymys olisi: kuka ja miksi tappaa planeetan lehmiä saadakseen tuotettua torakkamaitoa tilalle? Ja vielä parempi kysymys:kuka ja miksi myrkytti myös suomalaiset niin henkisesti kuin fyysisesti ettei heitä edes kiinnosta? Tai vielä parhain kysymys: miksi suomalaiset luopuivat Kristuksesta niin että Saatana pääsi maahan sisälle?
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/13262db8-36e0-4358-92d7-0622beaedaf7 - Anonyymi00130
Allaoleva tietopyyntö lähti äsken STUK kirjaamoon:
""radiomastosta Tampereen Teiskossa 20. joulukuuta kuolemaansa pudonnut ihminen"
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000011719841.html
Onko mastoon kiivettäessä mahdollisuuus menettää tajuntansa sen vuoksi että säteilytasot ovat niin korkeat? "
Valtion on pakko lain mukaan vastata tai antaa kirjallinen päätös ja selvitys, miksi eivät vastaa. Esim. STUK on aikaisemmin kieltäytynyt toimittamasta tietoa vedoten valtionsalaisuuteen. Miksi hybridivaltiolla ylipäätään on salaisia säteilytys tietoja? Olisiko rehellisempi nimi: säteilyturvakeskus = säteilyttämisenturvaamiskeskus.
Yksi vastaamaton tietopyyntö, pitääkin STUK taas huomauttaa että Suomessa noudatetaan Suomen lakia. Tietopyyntö siis asiasta kun käsitykseni mukaan STUK väite ettei kännykkäsäteily ole haitallista aivoille perustuu siihen että täyttivät ihmisen pään kokoisen astian suolavedellä ja sittem sanoivat että joska se ei kuumentunut niin turvallista on. Hermosto toimii n. 0.07 voltilla kun taas kaukosäätimen paristokin on 1.5 volttia joten sähkösäteilyn määrä eibtaevitsw olla iso että se aiheuttaisi mm. stressiä hermostoon ja jopa punasolujen ennenaikaista kuolemista. Kuitenkin biologian tieteen valossa ihmisen aivot ovat huomattavasti monimutkaisempi organismi, kuin suolavesi joten tällaiset "vertaisarvioidut tutkimukset" ovat pikemminkin rehellisesti sanottuna korruptiota.
"Onko totta että ette ole koskaan tutkineet indusoituuko hermosoluihin ja/tai veren punasoluihin sähköä kännykkäsäteilystä?" - Anonyymi00131
Tästä saa vasemmiston äänestäjät syyttää itseään. Persujen tuki olisi ollut tarpeen Kokoomuksen "yhteiskunnan muuttaminen etupiirien rahantekokoneeksi" projektin torppaamisessa. Persut oli kuitenkin joitakin aikoja sitten melko vasemmistolainen puolue.
- Anonyymi00132
Suhtaudun näkyään erittäin varauksella kaikkiin seksuaalirikossyytteisiin. Näitä tehtaillaan nykyään vallanhalun, koston, rahan tai holtittoman humalakäyttäytymisen peittelyn takia. Vaikka Sasi kokoomuslaisena edustaa isoa ongelmaa veronmaksajalle, pidän selvänä, että syy syytteeseen löytyy edellämainituista. Sinänsä sääli oikean pilluvarkauden kohteeksi joutuneille, että omat romuttavat uskottavuutta.
- Anonyymi00174
Ainahan pedareita täytyy suojella, raiskutuista kakaroista ei niin väliä
- Anonyymi00175
Anonyymi00174 kirjoitti:
Ainahan pedareita täytyy suojella, raiskutuista kakaroista ei niin väliä
Kaikki kanssasi erimieltä olevat ovat pedofiileja?
- Anonyymi00178
Ellei halua olla seksiobjekti niin laittaa vaikka muslimi-kaavun päälle.
Mutta kuten naiset yleensä suorastaan kerjää tulla raiskatuksi
Tyhmät huorat saavat minkä ansaitsevat, jokainen raiskausmurha on iloinen asia
- Anonyymi00133
Päätoimittaja Aleksi Keränen on kuollut tasoristeysturmassa
Parikkalan-Rautjärven Sanomien päätoimittaja on kuollut traagisesti.
Parikkala on noin 4 200 asukkaan kunta Etelä-Karjalan pohjoisosassa. Kuvituskuva. Solmu Salminen
Tekijän kuva
Riku Isokoski
Tänään klo 11:15 (päivitetty klo 11:34)
Parikkalan-Rautjärven Sanomien päätoimittaja Aleksi ”Allu” Keränen on kuollut, lehti kertoo.
Parikkalan-Rautjärven Sanomien mukaan 33-vuotias Keränen kuoli tiistaina Parikkalassa tapahtuneessa raideliikenneonnettomuudessa.
Poliisi tiedotti tiistaina iltapäivällä, että jalankulkija jäi junan alle tasoristeyksessä ja kuoli. Tapaukseen liittyen ei epäillä rikosta.
Keränen toimi paikallislehden päätoimittajana kaksi vuotta. Lehden mukaan Keränen oli näkyvä hahmo Parikkalassa ja Rautjärvellä ja ilahdutti monia musiikillaan.
Keränen asui vaimonsa kanssa Parikkalassa, Parikkalan-Rautjärven Sanomat kertoo.
--
Kysymys, miten voi jalankulkija vaan kuolla junan alle spontaanisti? Oliko sillä hybridivaltion vastaisia juttuja sallinut lehteensä että se piti kuolettaa pois? - Anonyymi00134
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/merioikeuden-professori-suomenlahden-kaapelivauriosta-hyvin-mielenkiintoista/9276582
"Suomen talousvyöhyke on kansainvälistä vettä, joten on varsin merkittävää, mikäli alukseen on noustu viranomaisten toimesta jo siinä kohtaa. "
Voi ei Suomi.. Olette kyllä pöljiä. Alukselta ei löydy mitään mutta saatte taas syytteen että harjoitatte merirosvousta kansainvälisillä vesillä jos keikkaatte laivan omaan satamaanne. Vedenalainen drone on sitäpaitsi paljon kätevämpi tai jopa että sukellusvene vetää ankkurin kaltaista objektia.
Toisaalta epäilen että itse hybridivaltio katkoo kaapeleita jotta korjatessaan ne asettaa väliin minidatakeskukset joilla voidaan manipuloida tiedonsiirtoa tekoälypohjaisesti ja tarvittaessa sulkea koko Suomi muun maailman netistä. - Anonyymi00135
hybridivaltion vapaamuurarikerhot (nykyään illuminati koska vapaamuurarikerhot paljastuivat niin ne hylättiin) voivat luoda itselleen vaikka valtioita tyhjästä mitä ei ole edes olemassa sen lisäksi että ne Suomessakin ovat todellinen vallanpitäjä siis eliitin salaseurat.
"Tiesitkö: Maailmassa on 912 v vanha itsenäinen valtio, jolla on 3 kansalaista ja pinta-alaa 0 m² – Maailman harvinaisin passi, rahayksikkö, paikka YK:ssa ja 40 000 työntekijää"
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/cb79eda7-6f61-4b06-b89c-c84a42903c29 - Anonyymi00136
Kokoomus on Venäjä pienoiskoossa.
- Anonyymi00137
venäjä on puolustamisen arvoinen paratiisi, toisinkuin suomi missä vaan verotetaan ja kadehditaan
- Anonyymi00149
Paskapuhetta, ei kokoomus niin hyvä puolue ole
- Anonyymi00160
Totta, hyvä puolue normaalille työssäkäyvälle
Sossun tuella elävät transut tietysti äänestävät vasemmistoa
- Anonyymi00138
Yhteys Bovaerin ja tanskalaisten lehmien joukkosairastumisien välillä ehkä löytymässä
Tanskassa maidontuottajat ovat raportoineet lehmien huonovointisuudesta ja jopa kuolemista sen jälkeen, kun niille on annettu metaanipäästöjä vähentävää Bovaer-rehulisäainetta.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/10000c4a-dd04-4627-914f-c96d61f5926f
myrkytä lehmiä liskojen nano lipidi tuotteella
>ylläty kun lehmät kuolevat
Mitäs seuraavaksi Suomi keksitte typeryyksiä tehdä ja itsenne myös käärme öljy myyjien tuotteilla myrkyttää? Kandeis nopee ymmärtää ettei se apteekin logon käärme mikä tarjoaa sitä graalin maljaa mikä parantaa: oikeasti paranna vaan käärme sinut myrkyttää koska itse olet käärmeen valheen uskonut ja Jumalan luomakunnan hylännyt. kuoleman kulttiin olette Suomi liittyneet - Anonyymi00139
"MIT:n plasmafysiikan professori löydettiin kuolleena kotoaan"
https://www.stara.fi/2025/12/28/mitn-plasmafysiikan-professori-loydettiin-kuolleena-kotoaan/
Ja seuraavaksi kin hybridibotit ilveilee "stara-lehti" niin tosiaan, miksi ei muut lehdet kerro asiasta?
Minuakin on yrittänyt murhailla hybridivaltio monta kertaa, tosin Jumala suojellut niin vielä elossa ja muuttanut n 30 kertaa elämässä. Toivottavasti Jumala pian rankaisee tätä käärmevaltiota - sekä kansaa joka on Saatanan isäkseen ottanut. Siiheksi asti mielelläni kärsin kun taas valheveljet maailmaa rakastaen: heillä asiat on normaalisti ja hyvin.
Mahtoikohan plasmatutkija julkaista samanlaisia edistyksiä fuusioissa kuin me, luultavasti muutkin on ratkaissut ehkä eri tavalla fuusiovoiman mutta tekevät sen virheen että yrittävät patentoida jolloin kukaan ei tiedä asiasta ja motiivi salamurhalle ei ole näkyvissä.
https://elaraawaken.wordpress.com/2024/09/06/update-6-9-2024-the-fusion-power-solved/ - Anonyymi00140
36-vuotiaan tähden äkillinen kuolema järkytti syvästi – nämä tunnetut suomalaiset kuolivat tänä vuonna
... kuoli 44 vuoden iässä sunnuntaina 21. syyskuuta. Hän kuoli äkilliseen sairauskohtaukseen
... kuoli kesällä 33-vuotiaana. Lähipiiri kertoi, että kyseessä oli äkillinen sairauskohtaus.
... kuoli huhtikuussa 47-vuotiaana. Lämsän ystävä ja kollega Olli Kärki kertoi, että Lämsä menehtyi äkillisesti
... Rap-artisti Ex Tuuttiz, oikealta nimeltään Aaro Teikari, kuoli 36-vuotiaana
Muualla on kuitenkin uutinen että myös "yllättävä" kuolema
... Rap-artisti Ex Tuuttiz eli Aaro Teikari on kuollut yllättäen
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/52464412-8924-4edb-b5a2-7f1958549257
Alkuperäisen uutisen lähde:
https://www.is.fi/viihde/art-2000011601543.html
On selvää että hybridivaltio salamurhaa ihmisiä Suomessa. Sen ne voivat tehdä "laillisesti" tai vaikkapa salakuljettaa lapsia ulkomaille.
Suomeen perustettu osaamiskeskus torjuu hybridiuhkia – mutta miksi ihmeessä se on suojassa lain kouralta?
Hybridiuhkakeskus nauttii kansainvälisten järjestöjen tapaan lainkäytöllisestä koskemattomuudesta.
https://yle.fi/a/3-9853804
Eikun töihin ja suihkuun tukemaan tätä laittomuutta? Koiran palkanko vuoksi myisin Suomen ja Suomen lapset? Ehei. - Anonyymi00152
minä elän omillani vaikka maailma loppuisi huomenna. sinä valtion tissistä roikkuva loinen kuolet viikossa ellei joku sossutoimisto sinusta huolehdi
- Anonyymi00153
Alkaa näyttään kuvat hybridivaltakunnan presidentillä about samalta aikoina ku Marinilla meni _vauhdilla_ työt. Virkamiehille pakolliseksi huume ja apteekki pilleri testit. Jos vetelee huumeita, ei voi toimia virassa. Jos vetelee apteekin myrkky "lääkkeitä" , ei voi toimia virassa.
Kuvan lähde: https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/7aef8c83-ed50-49e3-92a8-eb2395f545e5 - Anonyymi00156
Hybridivaltio on aloittanut wifi verkkojesi skannauksen sekä kykenee näkemään kotisi sisälle vakoilu lennokeillaan
https://reservilainen.fi/droonivalvontaa-ilman-lennattajaa-imatralla/
"Tutkijat näkevät WiFin avulla ihmiset seinien läpi – nyt tekniikka on entistäkin toimivampaa"
https://muropaketti.com/tietotekniikka/tietotekniikkauutiset/tutkijat-nakevat-wifin-avulla-ihmiset-seinien-lapi-nyt-tekniikka-on-entistakin-toimivampaa/
hybridivaltio on kieltämässä ns. jammerit jotka sallisivat sun olla vakoilun ulottumattomissa. Vaikka olisi pienitehoinen laite joka kattaisi vain sun kotirauhan piirin et saa estää hybridivaltion vakoilua: se tulee olemaan siis laitonta että sinulla saisi olla Suomen lakien mukainen kotirauha
" Radiohäirintään tarkoitettujen laitteiden hallussapito halutaan kieltää yksityishenkilöiltä"
https://demokraatti.fi/radiohairintaan-tarkoitettujen-laitteiden-hallussapito-halutaan-kieltaa-yksityishenkiloilta - Anonyymi00157
Hyvävelimafia kuuluu narun jatkoksi.
- Anonyymi00159
Poliisit ihan ensimmäiseksi
ACAP, siat on teurastettava - Anonyymi00165
Samoin kaltaisesi pedarit
- Anonyymi00161
hybridipedofiilivaltio tehnyt Suomessa vallankaappauksen
varastelee lapsia sinun pedofiilikenneleihin
jotkut vanhemmat hakee lapsensa takaisin pedofiileilta
vanhemmat vankilaan
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011060605.html
Kysymykseni on Suomi: oletteko niin pelkureita soija akka cuckeja että teistä ei ole mihinkään vai oletteko kanssa pääosin pedofiileja niin siksi asiantilat on ihan OK teille - Anonyymi00163
Onkohan Tampereen pormestari lapsukainen ? Paljasvarpain ainakin tykkää esiintyä .
- Anonyymi00169
Tykkää selvästi lapsista ja haluaa samaistua.
Monet poliitikot ovat lapsenrakastajia (tai lapsenraiskaajia) - Anonyymi00184
Anonyymi00169 kirjoitti:
Tykkää selvästi lapsista ja haluaa samaistua.
Monet poliitikot ovat lapsenrakastajia (tai lapsenraiskaajia)Nuoremmista tykkääminen on ihan luonnollista. Ainoastaan vanhat feministimummot valittavat pedofiileista
- Anonyymi00217
Tykkää selvästi lapsista, oli varmaan Epsteinin kavereita
- Anonyymi00164
Suomen pedofiili poliiseille on kiire etsiä lapsia raiskattaviksi ja tietysti estää "vihapuhetta" (=rajoittaa sananvapautta)
- Anonyymi00168
Poliisilaitoksen voisi lakkauttaa kokonaan, ei kytistä normaali kansalaiselle ikinä ole mitään hyötyä
- Anonyymi00171
Kotirauhan heikennyksellä pohjustetaan uusia valtuuksia poliisille
Pääkirjoitus|Perustuslain pykälää ollaan päivittämässä, jotta poliisille ja tiedusteluviranomaisille voitaisiin antaa lisää oikeuksia. Nyt pitääkin keskustella siitä, mitä uudet oikeudet olisivat ja miten niiden käyttöä valvottaisiin uskottavasti.
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011657868.html - Anonyymi00172
hybridivaltio on jo antanut itselleen luvan vaikka salamurhata ihmisiä "laillisesti" Suomessa tai vaikkapa salakuljettaa lapsia ulkomaille liskopomojensa viihdehuviloihin. Ja tätä laittomuuden kasaa pitäisi kutsua "oikeusvaltioksi"?
Suomeen perustettu osaamiskeskus torjuu hybridiuhkia – mutta miksi ihmeessä se on suojassa lain kouralta?
Hybridiuhkakeskus nauttii kansainvälisten järjestöjen tapaan lainkäytöllisestä koskemattomuudesta.
https://yle.fi/a/3-9853804 - Anonyymi00176
Poliisit eivät syytä tai päätä rangaistuksista, vaan syyttäjät jotka tosiaan on rumia naisia. Jokin heitä syyttelyssä kovasti kiehtoo. Tässä ei siis ole mitään tasa-arvo probleemaa vaan naiset haluaa syyttäjiksi kun mies ei yleensä halua.
- Anonyymi00180
Irtoseksi wolt kuskien kanssa
Helsinkiläinen Jenni, 27, on jo useamman vuoden harrastanut satunnaista irtoseksiä ruokalähettien kanssa.
”Ruokaa toimitettaessa olen mennyt avaamaan oven vähäiset vaatteet päällä ja pyytänyt miehen luokseni. Yleensä ei ole tarvinnut kahta kertaa kysyä. Erityisesti sunnuntaisin pienessä krapulassa tullut tätä tehtyä, jos ei ole baarista lähtenyt mitään kunnollista matkaan”
Miehet ovat olleet erittäin ystävällisiä, ja seksiä on harrastettu usein ilman suojausta koska Jennillä on käytössä e-pillerit.
”Ei siinä halujen myräkässä kerkeä kondomeja kyselemään”
Jennin mukaan kyse on ”vapauttavasta ja raikkaasta, spontaanista yhdessäolosta”
https://www.hs.fi/suomi/art-2000003629169.html
Ei nykyään tarvi raiskata, alkaa wolt-kuskisk niin saa pillua - Anonyymi00181
Miksi on salaista? Oliko joku hyvävelikerhon jäsen? Tietopyyntö: Liittyen: “33-vuotiasta miestä syytetään karmeista lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa. Asia on käsitelty nyt kokonaan yleisön läsnäolematta” https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2d3c9ee6-c86b-4138-a2c4-fd7245f37e62 Mikä oli miehen ammatti ja oliko hänellä yhteyksiä politiikkaan, poliisiin tai seurakuntatoimintaan?
- Anonyymi00182
hybridi valtion kiinni itse teosta. Syytteet mm. orjatyövoiman käyttö, törkeä ympäristörikos poliisi ei ole suostunut edes vastaanottamaan ilmoituksia mikä on rikos Suomessa poliisilta. Asia eteni poliisirikosyksikölle joka vetoaa että heidän järjestelmä ei toimi joten lähetä tiedostot muistitikulla. Pelaavat aikaa koska olen ison jäljillä ja järjestävät operaatiota sillä aikaa jolla minut viimein tapetaan. Cannonballs jäämistöä käyttää poliisi nyt pimeisiin operaatioihin
- Anonyymi00189
Suomessa tai kun Suomessa katoaa poliisilta kiristelemäni tietopyynnön mukaan n. 2 lasta vuosittain: mihin ne katoaa? Salakuljetetaanko ne tämän hybridivaltion laittomuuslaitoksen kautta ulkomaille? Annetaanko ne pedofiili pormestarille?
- Anonyymi00198
"WSJ: Trumpin kartanosta lähetetty teinityttöjä Epsteinille"
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8a3a079e-13ab-4be1-8734-39b412b9d889
eliitin pedofiilirinkejä on joka puolella, Tampereen pormestarilla on varmasti jäsen - Anonyymi00214
Anonyymi00198 kirjoitti:
"WSJ: Trumpin kartanosta lähetetty teinityttöjä Epsteinille"
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8a3a079e-13ab-4be1-8734-39b412b9d889
eliitin pedofiilirinkejä on joka puolella, Tampereen pormestarilla on varmasti jäsenLasten paneskelu on status symboli eliitille, kaikki poliitikot ovat pedareita
- Anonyymi00193
"Persut pettää aina!"
Tämä vanha suomalainen sanonta alkaa olla ajankohtaisempi kuin koskaan!- Anonyymi00194
"Vasemmistolainen on aina toisen taskulla"
äänestän jatkossakin kokoomusta, toivottavasti sossun eläteille saadaan vieläkin kylmempää kyytiä - Anonyymi00203
Anonyymi00194 kirjoitti:
"Vasemmistolainen on aina toisen taskulla"
äänestän jatkossakin kokoomusta, toivottavasti sossun eläteille saadaan vieläkin kylmempää kyytiä"oma kansa ensin ajattelu on vahingollista"
Vihervassarit ovat aina globalistien asialla, omasta maasta tai kansasta ei niin väliä - Anonyymi00207
Anonyymi00203 kirjoitti:
"oma kansa ensin ajattelu on vahingollista"
Vihervassarit ovat aina globalistien asialla, omasta maasta tai kansasta ei niin väliäOlen täysin valmis siihen, että joka ikinen somali kuljetetaan Suomeen. Sen jälkeen muutan kyllä itse vapaaksi jääneelle alueelle, kuten tekee ehkä moni muukin. Se maa kyllä tyhjennetään sitten kokonaan ensin, eikä sallita entisten asukkaiden palata. Saavat puolestani vapaasti elää täällä miten parhaiten lystäävät.
- Anonyymi00209
Anonyymi00203 kirjoitti:
"oma kansa ensin ajattelu on vahingollista"
Vihervassarit ovat aina globalistien asialla, omasta maasta tai kansasta ei niin väliänoh ehkä se sosialismi vielä alkaa toimimaan kun tarpeeksi pakottaa.
Kovilla veroilla ainakin voidaan huolehtia siitä että kaikki ovat yhtä köyhiä - Anonyymi00213
Anonyymi00203 kirjoitti:
"oma kansa ensin ajattelu on vahingollista"
Vihervassarit ovat aina globalistien asialla, omasta maasta tai kansasta ei niin väliäBBC PERUSJUUTALAINEN EPÄSUOMALAINEN ON AINA RAISKAA MASSA LAPSIA
- Anonyymi00196
kapitalismi on epäonnistunut systeemi. kapitalismi ylläpitää pienen eliitin tuloja ja valta-asemaa, kansainvälisesti. mitään toivoa paremmasta tulevaisuudesta ei ole, jos läntinen maailma, ja maailma ylipäätään, jatkaa tällä samalla systeemillä
- Anonyymi00204
Paljonko palkka hybridi pedofiili keskuksessa? Koiran palkkasi vuoksi, sielusi myit.
- Anonyymi00197
Suvakit ovat vaan innoissaan kun saadaan Suomeenkin ison maailman tuntua. On jengejä, huumeita ja yöaikaan voi saada turpaan jos erehtyy liikkumaan ulkona
- Anonyymi00208
eipä taida nuo valkoisen heteromiesten murheet ja tarpeet valitettavasti olla ihan nyt intersektionaalisuus hölynpölyn piirissä.
- Anonyymi00200
tähän yle soittaa sateenkaarilipun!
sitten koulutus leirillä jätti munainen ransu panee sua että opit suvaitsevaksi! - Anonyymi00201
Oletko se sinä Tomppa? Sulla jäi se viisi markkaa maksamatta kun soitin poliisille puhelinkopista ja sanoin "haista vittu" sinne pollareille. Ei ole reilua jättää maksamatta luvattuja rahoja.
- Anonyymi00215
ACAP, siat on teurastettava
Jokainen poliisi (=suomalaisia vihaava maanpetturi) ansaitsee julkisen teloituksen
Ketjusta on poistettu 66 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36512317Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555387Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962588Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151972Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167880Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74762Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716