Toi oli jopa Putinin suusta kuultuna huvittava
juttu?
juttu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Kukaan ei ole uskaltanut kertoa Putlerille, että sota alkoi jo kaksi ja puoli vuotta sitten, eikä ole sujunut kovin hyvin, vaan on ryssitty oikein reippaasti.
Väärin, sota alkoi jo 10 vuotta sitten.
kumma kun krim valtauksen jälkeenkin venäjä sai pitää jalkapallo MM 2018 ko se oli?
ja ja.. suomes trump ja putin käsikynkkää 2018 kokoustaa.. siihen rahat leivät repimäll köyhien suusta suomessa..
kaksinaamaisia korruptoituja näin todennetusti päättäjämme....
Erikoinen juttu, että Venäjä suurvaltana käyttäytyy kuin ihmispersoona (diktaattori), joka suhtautuu muihin aliarvioiden ja ylimielisesti. Samalla tavalla tilanteet eskaloituu, kuin samoin käyttäytyvällä ihmisellä, ettei löydy ymmärrystä, eikä tukeakaan muilta kuin heiltä, jotka ovat hyötyjiä Venäjän tavasta toimia. Ei kannattaisi pitää itseä muita parempana "narsisti".
Ihan oikein Venäjälle, että saavat maksaa ns. omaa lääkettään, mitä olivat niin naiveja ja tyhmiä, vastuuton toimija ei synnytä säälin tunteita, eikä samalla tavalla halua auttaakaan, koska jokainen järjellinen ihminen ajattelee asioita oikeudenmukaisuuden kautta ja Ukrainan sodassa hyökkääjä on selkeä epäoikeudenmukaisuuden tavoittelija.
Putin on paljastanu itsensä jo niin moneen kertaan, ettei ole tarvetta enää epäilläkään niitä pahoja väitteitä, jotka on todettu jo monesti todeksi. Valitettavaa on se, että tästä niin monet syyttömät ovat kärsijän roolissa (Ukraina, Eurooppa, Venäjän kansa suurimmaksi osaksi). Putinistit saavat sitä itseään, mitä ovat kerjänneetkin aina.
Ai kauhee!!
Meinaako se ihan että lähettää sotilaita ja tankkeja Ukrainaan?
Ei lähetä, sen sijaan saattaa lähettää sotilaita ja tankkeja Ukrainaan.
Ei kait nyt sentään. Olisi aika raju toimi rauhanmies Putinilta.
Vähän arvelinkin että kyllä tuo erikoisoperaattio viellä sodaksi muuttuu.
Ukraina taas virittelee omaa erikoisoperaatiotaan Venäjän maille.
Jos Putin niin julistanut ,niin se tietää sammaa kuin Suomelle 10.6.1944.
Putler julistaa Ukrainan olevan valloitettu ja kääntyy teloittamaan kaikki ketkä näkivät tapahtuman.
Mitäs huvittavaa tuossa?
Onhan se absurdia ett reilut pari vuotta sitten Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, aloitti sodan jo tuolloin ja nyt vasta puhuu julkisesti sodasta. Nyt venäläisille annetaan kuva, ett Ukraina se paha onkin, kun on kehdannut hyökätä Venäjän rajojen sisäpuolelle, Putin ei osannut kuvitella Ukrainan pystyvän tekemään jotain tuollaista.
Ei tuossa sodassa mitään huvittavaa ole. Sairas ukko Putin päätti pari vuotta sitten väkisten yrittää liittää itsenäistä Ukrainaa Venäjään hyökkäämällä sinne. Muka erityisoperaatio, hyökkäyssotaahan tuo on ollut, Ukraina vaan on nyt pistänyt luuta kurkkuun Putinille kunnolla. Pientä nuo Ukrainan hyökkäykset Venäjän puolelle on ollut, Venäjä on tarkoituksella tulittanut koko ajan Ukrainassa kouluja ja sairaaloita, asuintaloja jne... ja miehitetyillä alueilla tappanut siviilejä, syyllistynyt sotarikoksiin.
Venäjä käyttää sitä samaa röyhkeyttä mitä USA on käyttänyt pitkän aikaa. Israelin tilanne myös paha,koska Iran uhkaa sodalla. Itä ja länsi nyt pahimmassa jamassa sitten 40 luvun ..
Älä valehtele. Venäjä ei aloittanut sotaa, vaan aloitti hyökkäyksen 2022. Kun Venäjä tunkeutui Krimille, jo sitä ennen oli alkanut kuolonuhreja vaatinut ammuskelu ja tehty laiton vallankaappaus. Siksihän Venäjä tunkeutuikin Krimille, ja koska ns. "separatistien" tukeminen ei korjannut tilannetta, alkoi suurempi hyökkäys 2022. Ei se ollut sodan aloitus, kuten valheellisesti väitetään.
Iran ei ole ongelma isral psytyy tuhomaan sen itse ei tarvise edes usan apua iranilla on jopa pari sukellusvenettä ne on tosin ostettu p-korealta vuosia sitten aika surkeat on iranin asevoimat.
Mitkä olivatkaan ne maat jotka usa on liittänyt itseensä sotimisen avulla?
Millähän Israel sen tuhoisi? Ellei sitten pirujumalansa avulla.
Israelin armeija on palon tehokaampi kuin iranin ja sen lisäksi isrealilla on ydin pommeja iranille ei ole toki sen lisäksi israelin pitää tuhota vielä osa libanonia hizzbolah ja osa jemniaä huthit näille isreal präjää ilman amerikan tuke jos muut arabinaat liittyy sitten tarvitaan amerikka jo. Iran tuhoaisi isaelin jo tänään jos vain kykenisi oilsi tehnyt sen jo 80-luvulla jos vain kykenisi mutta johan tuo iranin viime isku nähtiin ei yhtään mitään perille osuvat kyllä yhdellä ojuksella iranilaiseen kouluun iranilaiset.
Noinhan natsit tai kommarit venäjämielisinä psykopaatteina tilanteen näkevät. Heil Putler!
Jos "erikoisoperaatio" on tällaista pienempimuotoista roiskimista ja jatkuvaa vuoroin etenemistä ja perääntymistä, niin ehkä varsinainen sota on sitten jotain sellaista, mille nyt naureskellaan pikkumaisesti. Ehkä Venäjä ei olekaan näyttänyt todellista voimaansa, syystä tai toisesta. Toivottavasti ei tulla näkemään mitään sellaista, mikä saa ylimielisen naiivin länkkärin paskantamaan housuunsa :)
Ylimielisiä venäläisiä on jo yli 600 000 kuollut tai loukaantunut ukrainalaisten toimesta hahaha buahaha kyllä nyt läkkärit pelkää hahah buahahah.
Tai Venäjällä ei todellista voimaa olekkaan.
Niinpä. Nuoret miehet eivät halua vapaaehtoisesti tapattaa itseään Putinin aloittamassa sodassa Ukrainaa vastaan ja armeijassa isot kihot ovat vetäneet välistä, ottaneet asehankintoihin osoitetut rahat omiin taskuihin, eihän ne voinut tietää, ett Putin lähtee sotimaan Ukrainaan, siksihän armeijalla ollut ikivanhoja tankkeja käytössä ja Putin on joutunut hattu kourassa kiertämään pohjois-koreaa myöten hankkimassa uusia aseita Venäjälle.
Jos Venäjällä olisi jotain todellista voimaa mitä se olisi voinut Ukrainassa käyttää nykyisen rämpimisen sijaan, niin se olisi sitä jo ajat sitten käyttänyt. Enkä tarkoita käyttökelvottomia ydinaseita.
Kyllä Venäjä on puskenut Ukrainaan todellisella sotilaallisella voimallaan ja se voima ei riitä Ukrainan valtaamiseen, kuten on jo nähty.
Venäjällä alkaa olla vakavaa pulaa sotilaista, kun yli puoli miljoonaa ukkoa on jo kuollut tai haavoittunut. Vankilat ja syrjäkylät on jo tyhjiin kaavittu, eikä suurkaupunkien eliitin lapsia uskalleta pakkovärvätä jottei eliitti suuttuisi.
Vapaaehtoisten määrä laskee koko ajan, kun tyhmempikin pensasryssä alkaa tajuamaan että kukaan kylästä lähtenyt ei ole palannut muuta kuin ruumisarkussa.
Putina aloitti jo kymmenen vuotta sitten sodan Ukrainassa.
Niin, tähän astihan Putin on tappanut ukrainalaisia naisia ja lapsia ihan ystävällisissä merkeissä?
Tämän lisäksi suuri osa venäläistä kuollesta satoja tuhansia on ollut venäjän laidoilta etnisiä kansoja niitäkin putin tapattaa surutta eli kansamurhaa monia etsiä ryhmiä jo muutaman vuoden putin ja yk ei ole saanut mitään aikaan se herrojen keskustelukerho lahko voidaan lopettaa täysin turhana.
Onneksi Ukrot ovat puhtaita pulmusia, ihan vaan huvikseen ampuivat enkelipommejja itäosiin maata < 2022, missä asuu venäjänkielistä vähemmistöä.
Putin proaganda ei toimi suomessa vain pari anolaista uskoo.
onko se "putin propaganda" myös YK:n moittimana, eli yk myöd putin hallussa?
toki venäjä /nl ex. on ikuisuusjäsen yk ja liittoutuneet ikuisessa kiitollisuuden velassa Natsi saksan kukistamisesta, missä venäjän osuus ratkaisevin.
Yk on putin ja muiden digtaatorien hallussa olet oikessa esim. saudiarabia on naisten asoiden johdossa eikä yk ole tehnyt mitään vaikka putin on jo 2 vuotta hyökännyt yk on täysin turha järjestö paitsi näille digtaatoreille keiden asiaa se nykyään ajaa.
Putin harrastaa tällaisia hyväntahdon eleitä.
Mutta sitten Putiin joutuu menemään itse vankilaaaaan
Tai rintamalle etujoukoissa kuin Aleksanteri Suuri ja Napoleon.
Tai Putin sattuu tipahtamaan jonkun korkean rakennuksen yläkerroksesta niinkuin on hänen vastustajille käynyt.
Sen vuoksi Putin ei koskaan mene korkeisiin rakennuksiin, vaan kyyhöttää vain kellaribunkkerissaan.
Puttea harmittaa vieläkin Jeltsinin aikainen laki joka kieltää hyökkäilemisen naapurimaihin siitä joutuu vankilaaan
On huomioitava kaksi asiaa:
Putin on kertonut kansalle, että tuo hyökkäys Ukrainaan on ERIKOISOPERAATIO. Tuo tarkoittaa sitä, että sotilaat ovat "vapaaehtoisia" ja lähteneet "vapaaehtoisesti" hoitamaan erikoisoperaatiota. Saa nauraa noita "vapaaehtoisia".
Jos Putin sanoo, että julistaa SODAN, niin se tarkoittaa sitä, että Venäjällä lähtee käyntiin liikekannallepano, eli silloin kaikki kynnelle kykenevät (ei tarpeeksi rahaa omaavat) tiettyyn ikäluokkaan kuuluvat pakotetaan sotimaan.
Siinä riittää Putinilla perustelemista suu vaahdossa.
Venäjällä on jo ollut yksi liikekannallepano, eikä sitä ole missään vaiheessa lopetettu. Mutta se koski todellakin vain muita kuin rikkaan eliitin lapsia ja miehiä.
Kuuluu suuriin humoristeihin.
Itse asiassa sota alkoi jo silloin, kun Ukrainan presidentti Janukovich tapatti Maidanilla mielenosoitukseen osallistuneita ihmisiä (2013-2014).
Sitä ennen Janukovich oli pettänyt maansa ja omat kansalaisensa hylkäämällä EUn, jonka kanssa Ukraina halusi tehdä assosiaatiosopimuksenl, mutta Janukovich valitsi Venäjän. Sen jälkeen tuo vellihousupskaprse pakeni Putinin suojiin.
Näitä tapahtumia edelsi vilpillisiä presidentinvaaleja seurannut oranssi vallankumous (2004) joka antoi esimakua siitä mitä tuleman pitää.
Venäjä ja venäläiset ovat sortaneet vuosikymmeniä ukrainalaisia - jo ennen Maidania.
Venäjä on tuhlannut koulutetut sotilasvoimansa, upseeriston ja muut niin tarkkaan, että Venäjällä on enää keltanokkien armeija.
Ei taida olla koiulutettua porukkaa edes kouluttamaan keltanokkia.
Kokemattomat hölmöt määrätään marssimaan milloin minnekin ja Ukraina nekee ja tietää siirrot erukäteen. Niinpä Venäjän Kurskiinkin lähettämät täydennysjoukot sai tykistökeskityksen niskaansa eli sekin homma meni vihkoon.
Nyt Ukrainan tykistö tarkkailee dronien avulla ja muuten uusiatäydennysjoukkoja, joiden on pakko kulkea samoja teitä myöten eli uusia Raatteenteitä on luvassa.
Venäjä on pakottanut tai huijannut maahanmuuttajiakin omiin asevoimiin lupaamalla ett saavat Venäjän kansalaisuuden. Maahanmuuttajien ollut pakko sitten lähteä rintamalle.
Koska Putin valehtelee aina, olen huolestunut vasta kun hän sanoo tekevänsä rauhan Ukrainan kanssa.
Luottamus maskirovka-valepukkiin on Suomessa tasan nolla.
Juridinen juttu.
Maskirovkaa ja venäläistä saivartelua.
Putin aloitti erikoisoperaation, koska sodan aloittamisesta tulisi lain mukaan tuomio?
Kyllä tilanne näyttää täysin toisenlaiselta jos alueelle syntyy täysimittainen sota rajoitetun erityisoperaation tilalle.
Kyllä, silloinhan saattaisivat jopa pommit ja ohjukset lennellä ja osua kauppoihin, kerrostaloihin, kouluihin, kirkkoihin ja sairaaloihin. Eli ei mitään muutosta Venäjän nykyiseen hyökkäyssotaan.
Ja se yks vanha neuvosto-kloaakki, ulkoministeri, en muista nimee, julistaa saman ankkalinnalle!
Putin on naZi.
> Venäjä uhkaa julistaa sodan Ukrainaa vastaan?
Veikkaan että pas-kat lasahtaa joka ikisen ukrainalaisen housuun, kun Venäjä julistaa sodan Ukrainalle.
Silloin Venäjän asevoimat kasvaa muutamassa viikossa 10-kertaiseksi. Käyttöön myös otetaan aikaisemmin piilossa pidetyt salaiset superaseet.
Ukraina ei kestä viikkoakaan, kun Venäjä hyökkää noilla uusilla voimillansa. Medvedevin kaikki ennustukset tulevat toteutumaan.
Tror du ja.
Kiva kattoo itse veikkaan että venäjä on vahva ja tappaa ukrainalaiset.
Ainakin MV-lehden Putkonen hehkuttaa jatkuvasti, että Venäjä on käyttänyt vasta 10% teholla armeijansa voimia. Luolissa on valtavat määrät uusia aseita.
Kyllä se Venäjä oikeasti on käyttänyt niitä asevoimiansa jo ainakin 80% teholla.
Ydinaseet ovat sitten oma lukunsa, mutat tavanomaisista aseista 80% alkaa olla jo kulutettu 2,5 v. kestäneissä sotatoimissa..