Milloinkohan viimeksi?

Anonyymi-ap

Katsoin jonkin leffan netistä? En muista. A Quiet Place: Day One, tuohan on jäänyt täysin pimentoon minulta ;D. Sen voisin katsoa. En lue mitään. Miksi? Siksi, koska minun täytyy ensin katsoa se leffa ennenkuin tänne viljellään spoilereita kiusakseni ;).

10

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mikähän itse tuijotin mikä jäi mieleen jodda uimaralla ihan sitten joku tankkeri-laiva alkaa ytululemaan kohti kuin joku ohjausvika olisi törmää kokonaan rantaan.

      tosi hauska joku juttu missä tuo tyttö miley cyrus lähtee ajamaan autolla... Black Mirror jaksossa Joan is awfulkin oli aika hyvä

      nellixin juttuja

      • Anonyymi

        Mikä se oli sen vajan ja peurojen merkitys?!??


    • Anonyymi

      itse innostunut netflixin jutuidta kun niin oyin yilauksia htiluä paljon rtilaisia.
      lokakuun alkuun asti vieläkin tilaus voimassa.

    • Anonyymi

      analogiseen aikaan itselläni oli joskus Canal+ ja oma satelliittiantenni... sitten ei pidempään aikaan no nyy Netflix hah

    • Anonyymi

      ihan pska jo nimestä tietää, twisters elokuvakki jo netis näkkyy hd, kelailin, ihan pska , mitää kattomista kun tuuli ulvoo välillä

    • Anonyymi

      Se lässähti sen alienin viemärihukkumisscenen jälkeen. Se on vähän kuin arpaa heittäisi että mikä leffa on lopulta hyvä ja mikä vähemmän hyvä. Joskus idea on hyvä mutta toteutus vaillinainen. Frankenstein theory oli tuollainen eli konseptiltaan hyvä, mutta käytännössä jotakin jäi silti uupumaan. Edelleenkin odotan sitä että tehtäisiin kunnon elokuva Castlevaniasta, siis sellainen mikä ei ole piirretty. Van helsing oli tavallaan semmoinen elokuva. Niin, sehän olisi helppoa tuhota äänistä triggeröityvät alienit. Helikopterilla tai dronella vain roikottaa ilmasta jotain kajaria täysillä missä on örinäheviä. Sitten odottaa kunnes riittävän suuri joukko alieneita on kerääntynyt sen äänen alapuolelle ja heittää räjähteitä perään samalla kun vetää äänentoistolaitteen turvaan. Lentotukialus olisi turvallinen varikko lentohärveleille. - Ap.

      • Anonyymi

        Tänne vois joku kirjoittaa, että mitä sarjoja tai leffoja kannattais kattoa.


      • Joo. Olin pettynyt tuohon Quiet Place: Day One. Siinä oli kissa, jotain hyvää siis. Mutta se oli ennalta-arvattava, tylsä, mitäänsanomaton. Visuaalisesti ihan ok.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tänne vois joku kirjoittaa, että mitä sarjoja tai leffoja kannattais kattoa.

        Riippuu minkälaisista tykkäät? Osaa sitten vähän tähdätä tikkaa taulun oikeaan kohtaan.


    • Mielennyrjäyttäjät kuten: Primer, The Endless, Coherence ovat mielestäni parhaimpia. Leffat mitkä saavat minut kyselemään kysymyksiä, kuten: Mitä?

      Toinen hyvä genre on Found Footage leffat. Niissä on se jokin mikä vetää puoleensa. Paranormal Activity tosin oli kuraa. Melkein nukahdin siinä ensimmäisessä, vaikka sitä hehkutettiin täysiä. Alkuperäinen Blair Witch! Rec! Dyatlov Pass (Devil's Pass), perustuu tositapahtumiin. Ehkä Found Footagessa kiehtoo se, että ne saattaisivat olla mahdollisia.

      Scifi-Kauhu yhdistelmänä on myös loistavaa settiä. Event Horizon on mielestäni paras sillä saralla, vaikka vannoutunut Alien fani olenkin. Alienin Prometheusta usea mollasi, mutta itse tykkäsin siitä. Covenant oli pettymys, olisivat saaneet enemmän kertoa tarinaa niistä "Insinööreistä". Mutta Fox päätti että Alien leffaan tarvitaan Alien. Romulusta on onneksi kehuttu. Se sijoittuu Alien 1 ja 2 väliin.

      Kauhua on kahtalaista. Gorea ja Psykologista. Psykologinen on mielestäni sitä ehtaa kauhua. Joskus ei tarvitse edes mitään näkyä ruudulla, jos tunnelma ja vainoharha on luotu. Riittää pelkästään ajatus siitä, että siellä saattaa jokin väijyä tuntemattomuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      39
      3858
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2653
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1744
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      120
      1512
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1489
    6. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1427
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      25
      1278
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1136
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1113
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      1025
    Aihe