Rationaalisesti ajateltuna lääketiede on Jumalaa tehokkaampi

Lääketiede on parantanut ja hoitanut lukuisia ihmisiä, mutta Jumala ei yhtäkään.
179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No tuohon ei järin suurta rationalisuutta tarvita.

Vielä 1800-luvulla puolet väestä pääsi täysi-ikäiseksi. Toinen puoli kuoli nuorempana. Viime vuonna Suomessa yleisin ikä jossa kuoltiin oli muistaakseni 86 vuotta. Se oli suurin kuolleiden ikäluokka. Ennen lääketieteen nousua 1800-luvulla yleisin ikä jossa kuoltiin oli 0 vuotta eli ennen 1-vuotis syntymäpäivää. Eikä Jeesus tehnyt asialle mitään. Tarvittiin lääketiede.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lääketiede on parantanut ja hoitanut lukuisia ihmisiä, mutta Jumala ei yhtäkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu