Lapsen yhteishuoltajuus. Lapsi vuoroviikoin äidillä ja isällä. Pitääkö maksaa elätysmaksu?

Anonyymi-ap

Kun mies ja nainen eroavat ja heillä on alaikäisen lapsen yhteishuoltajuus, onko isompituloinen aina velvollinen maksamaan toiselle elätysmaksu jos lapsi asuu vuoroviikoin äidillä ja isällä?

Lapsi asuu siis viikon äidillä ja viikon isällä ja molemmat vanhemmat ovat töissä.

Kun lapsi on toisella vanhemmalla, toinen vanhempi tekee paljon ylitöitä saadakseen isommat tulot, että pystyy maksamaan laskut, velat yms. menot ja että voi tarjota lapselleen kaiken mitä teini-ikäinen lapsi tarvitsee.

Pienempituloinen vanhempi on myös töissä, mutta hän ei tee ylitöitä, jolloin palkka on luonnollisesti pienempi,

Tuloerojen vuoksi, onko paremmin tienaava vanhempi velvollinen maksamaan toiselle mitään jos kumpikin vanhemmista huolehtii kaikista lapsen kuluista vuoroviikoin, kun lapsi on heidän luona?
Lapsen harrastukset, vaatteet, puhelimet ym. ym. äiti ja isä ovat eron jälkeen maksaneet aina puoliksi.

Järjen mukaan, heistä kumpikaan ei pitäisi maksaa mitään toiselle koska molemmat ovat työelämässä, eikä kumpikaan heistä näe oikeasti nälkää. Mutta mitä laki sanoo?
Tällaisista tapauksista ei löytynyt mitään tietoa, lapsen elätysmaksuja koskien.

10

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapsi on kirjoilla jommankumman kumman luona. Jos se jonka luona asuu hakee ttt Kelasta niin sit pitää alkaa elatusmaksu hommiin,
      ja se maksaa jonka luona ei ole kirjoilla.

      • Anonyymi

        Mutta eikö tuo ole vähän epäreilua jos vanhempi, jonka luona lapsi on kirjoilla, saa muutenkin lapsilisän, lapsi asuu vuoroviikoin molemmilla ja kumpikin vanhemmista on töissä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta eikö tuo ole vähän epäreilua jos vanhempi, jonka luona lapsi on kirjoilla, saa muutenkin lapsilisän, lapsi asuu vuoroviikoin molemmilla ja kumpikin vanhemmista on töissä?

        Onhan se juu.
        Mutta toivottavasti ne vanhemmat pystyy keskenään suplimaan sitä asiaa jotenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta eikö tuo ole vähän epäreilua jos vanhempi, jonka luona lapsi on kirjoilla, saa muutenkin lapsilisän, lapsi asuu vuoroviikoin molemmilla ja kumpikin vanhemmista on töissä?

        Ymmärtääkseni lapsilisä kasketaan mukaan sen saavan vanhemman tuloihin. Siksi en ymmärrä miten juuri erityisesti lapsilisä liittyy tähän asiaan.


    • Anonyymi

      Elatusmaksut saisi lopettaa kokonaan. Tai sitten pitäisi huolehtia, että ne rahat menee lasten elättämiseen. Eikä omiin menoihin.

      • Anonyymi

        Joo, eihän kenenkään tarvitse omista mukuloistaan huolehtia. Käyttäkää sitä kumia tai pistäkää piuhat poikki, niin ei tarvitse tuotakaan miettiä.


    • "Kun mies ja nainen eroavat ja heillä on alaikäisen lapsen yhteishuoltajuus, onko isompituloinen aina velvollinen maksamaan toiselle elätysmaksu jos lapsi asuu vuoroviikoin äidillä ja isällä?"

      Ei se mene sen mukaan kumpi on parempituloinen, vaan sen mukaan kumpi on ns lähivanhempi. Etävanhempi maksaa elatusmaksua tulojensa mukaan.

      "Tuloerojen vuoksi, onko paremmin tienaava vanhempi velvollinen maksamaan toiselle mitään jos kumpikin vanhemmista huolehtii kaikista lapsen kuluista vuoroviikoin, kun lapsi on heidän luona?
      Lapsen harrastukset, vaatteet, puhelimet ym. ym. äiti ja isä ovat eron jälkeen maksaneet aina puoliksi."

      Viittaan edelliseen vastaukseeni. Elatusvelvollisuus ei riipu siitä, kumpi tienaa enemmän, vaan siitä kumpi on lähivanhempi.

      "Järjen mukaan, heistä kumpikaan ei pitäisi maksaa mitään toiselle koska molemmat ovat työelämässä, eikä kumpikaan heistä näe oikeasti nälkää. Mutta mitä laki sanoo?
      Tällaisista tapauksista ei löytynyt mitään tietoa, lapsen elätysmaksuja koskien."

      Laki sanoo, että etävanhempi maksaa elatusmaksuja. Jos hän ei ole kykeneväinen maksamaan, maksaa maksut valtio.

      Huom. Vanhemmat voivat kuitenkin sopia keskenään, ettei elatusmaksuja makseta. Toisaalta jos jompi kumpi vanhemmista haluaa tuollaisen sopimuksen myöhemmin kiistää, voi etävanhempi joutua maksamaan elatusmaksuja jopa takautuvasti. Siksi suosittelen vahvistamaan elatussopimuksen aina lastenvalvojalla.

      Asiasta löytyy netistä valtavasti tietoa ja lisäksi tietoa saa pirauttamalla kunnan lastensuojeluun.

      • Anonyymi

        Ei etävanhempi maksa mitään. En ole saanut penniäkään vaikka kolme oli ja kuulema parempituloinen. Varmaan syy oli kun olen mies. No tottakai olisin voinut viedä oikeuteen ,mutta lapset oli tärkeämpi kuin raha.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei etävanhempi maksa mitään. En ole saanut penniäkään vaikka kolme oli ja kuulema parempituloinen. Varmaan syy oli kun olen mies. No tottakai olisin voinut viedä oikeuteen ,mutta lapset oli tärkeämpi kuin raha.

        EIhän se elatusapujen vaatiminen ole lapsilta poissa, vaan lapsia varten.

        Jos etävanhempi ei maksa, on mahdollisuus saada raha Kelalta.


    • Anonyymi

      Ei tarvii, kaikki voi sopia, meillä yksi lapsi ja kirjoilla äidillään, molemmat tienataan melkeen samanverran, toki äidille tulee lapsilisä, myös molemmilla uudet kumppanit, hyvin on mennyt kaikki toiminut oikeen mallikkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1824
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1361
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      63
      1357
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1181
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      949
    Aihe