Mulla alko eilen ärsyttävä häiriö tempran vilkun releessä. Kun vilkku ei ole päällä oikealle eikä vasemmalle tikittää rele tupla/tripla nopeudella (verrattuna normaaliin vilkuttamiseen). Hätävilkut ei toimi, eli kun laittaa hätärit päälle loppuu releen tikitys (mutta ei ne tpsin toiminu ennenkään).
Räpelsin johtoja vilkun viiksen juuresta sekä vilkunreleen takaa ja sain sen hetkittäin asettumaan auton ollessa paikallaan. Kun lähtee liikkeelle tikitys alkaa. Ajoittain saattaa hetkeksi loppua mutta taas kun vilkkua käyttää tai muuten vaan niin... tikitiki ;=D Ideoita mistä johtuu, onko muut fiude henkilöt törmänneet vastaavaan?
fiat tempran -95 vilkku rele nakuttaa koko ajan
tikitikitikitikitiki
2
1133
Vastaukset
- tipotiip
Tipossa naksutteli omia aikojaan. Vika oli ilmeisesti vilkku "viiksessä". Ainakin sen vaihto auttoi poistamaan releen omia-aikojaan naksuttelun. Delta-autosta en menisi vakavissani kysymään vaan purkamoista tai yksityisiltä auton purkajilta voi saada todella edullisesti.
- tilapäinen tempuristi
CRC 5-56 kytkimen voiteluun ja releen kantoihin niin mulla ainakin loppui tikitys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?972018- 981478
- 1121187
- 771075
- 1211062
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 51877
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58836- 36822
- 33723