Ensi kesän 2025 rippileirikouluja aletaan markkinoida koulujen avustuksella jo syksyllä, jopa elokuusta alkaen 8. luokan oppilaille eli 13-14-vuotiaille alaikäisille - erityisesti myös kirkon jäsenyyteen kuulumattomille.
Koulujen ei pitäisi toimia maksullisten vaikuttamisleirien markkinointialustana. Kirkko tavoittaa kyllä jäsenensä ja seurakuntataloilla on tiloja. Lapsilähetystyö kouluissa on kyseenalaista.
Ateistiperheiltä aktiivisuutta asian käsittelyyn. Kavereiden kanssa ei ole pakko päästä joka paikkaan. Jotain muuta kivaa tekemistä on mahdollista kehittää.
Rippikoululeirimarkkinointi kouluissa ei ole ok
49
786
Vastaukset
- Anonyymi
Rippikoulukin eksyttää!
- Anonyymi
Kouluja ei tule markkinoida. Eikä kirkkoa. Ei myöskään ruokajakelua tai ei diakoniatyötä. Ei ulkomaan apua. Ei mitään kristillistä. Se on eksytystä.
- Anonyymi
Löytyy oikeaa kristillisyyttäkin, heitä on vain yksi ryhmä!
- Anonyymi
Kouluissa katsomusrauha. Pro sitouttamattomuus.
- Anonyymi
Sitten 18vuotta täytettyään maksavat kirkollisveroa 😠
- Anonyymi
minä kävin rippikoulun sellaisen kanssa , jonka uskovaiset viimeiseksi ottaisivat kirkkoon 🤣🤣🤣
- Anonyymi
pappi sanoi näyttävän enkeliltä 🤣olikohan se siinä rippikoulukuvassa oton jälkeen 🤔
- Anonyymi
Ateistivanhempien aktiivisutta tarvitaan.
- Anonyymi
Voisi pohtia, voisiko kaikille olevaa kansalaisleiriä olla olemassa? Ongelmanahan on, että ateismia harjoittava joutuu nykypäivänä sivuraiteille, koska heillä ei ole kontaktia valtaosaan muita nuoria. Mutta, jos olisi olemassa kansalaisleiri, ei ateismin piirissä pääsisi syntymään niitä peikko, metsän peikko, sängyn peikko stooreja. Ja sitä kautta ajatusalusta olisi mahdollinen ihmisten vuorovaikutukseen, eritekeskustelujen sijaan.
- Anonyymi
Ateismin harjoittaja on järjen jättiläinen ja selviää evoluution taistelussa voittajana 🙂
- Anonyymi
Tässä vaihtoehto ensi kesäksi: https://www.protu.fi/protuleireilla-ennatysmaara-nuoria-erinomaista-palautetta-leirilaisilta-ja-huoltajilta/
- Anonyymi
Huolehditaan myös, että lapsi ei koulussa ja päiväkodissa päädy evl kirkon uskonnollisiin tilaisuuksiin ja kirkkoretkiin (jotka eivät ole mitään ekskursioita).
- Anonyymi
”Koulun tulee myös varmistaa, ettei tilaisuuksiin tai niissä esiteltävään toimin-taan osallistuminen synnytä oppilaiden välistä ryhmäpainetta, eikä osallistumis-ta käytetä kiusaamisen välineenä.”
Hurskastelua!? - Anonyymi
Joka tapauksessa - ei typerälle ryhmäpaineelle ja rahalupauksille.
- Anonyymi
Kognitiivista purkua. Onnistuuko.
- Anonyymi
Miksi koululaisille tungetaan propaganda valheita , mitä jos puukottaa julistajat koulussa ? tuomitaanko siitä ? minä en tuomitse 🙂
- Anonyymi
Lapsilähetystyölle stoppi.
- Anonyymi
Kirkko saakoon yrittää, mutta ei kouluissa, koulupäiviin liitettynä.
- Anonyymi
Seurakuntakotiin, mars.
- Anonyymi
Kirkko haastaa ateistiset vanhemmat. Vielä lapset?
- Anonyymi
Ateistiperheillä omanarvontuntoinen vastaus kirkon lapsilähetystyölle.
- Anonyymi
Koulun pitäisi olla vapaa lapsilähetystyöstä, joka kohdistuu uskonnottomien kotien 13-14-vuotiaisiin.
- Anonyymi
Koulun toiminta uskonnollisesti sitouttamattomaksi. Ei lähetystyökeirimarkkinoinnille.
- Anonyymi
Pitää tehdä rikosilmoitus ei kai tässä muu auta. Olen jo käynyt psykiatrialla.
Nämä rippileirit saivat minut sekaisin.
Vaikka en ole itse käynyt ko. leirillä
Tiedän että se on rikos - Anonyymi
Lapsilähetystyölle stoppi.
- Anonyymi
Koulusta on tehty kirkon markkinointialusta. Ei oo oikein.
- Anonyymi
Koulun pitäisi olla uskonnollisesti sitouttamaton paikka, jossa olisi katsomusrauha.
- Anonyymi
Ateismi perheessä lisää älykkyyttä sekä ehkäisee kirkon propagandaa.
- Anonyymi
Juu, mutta ryhmäpaine voi olla kova. Yksilöllisyys kunniaan.
- Anonyymi
Osa rehtoreita uskovia ex-usosia, osa taas sosiaalisen paineen alla, tai kermapeeseide n painostuksessa.
- Anonyymi
Kaatuiko maito? Huono vertaus, joskaan ilmoittautumisen voi perua. En tuu!
- Anonyymi
Korkki kiinni
- Anonyymi
Rippikoulu eksyttää kirkko oppiin!
- Anonyymi
Juuri näin kamalaa eksytystä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin kamalaa eksytystä!
Sen harhan erottaa Raamatun kautta, siksi sitä kannattaa lukea
- Anonyymi
Nollalinja lapsilähetystylle.
- Anonyymi
Jos hetken huumassa kyllä, sen voi perua vielä.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18672134/raamatun-luomiskertomuksessa-ja-aatamin-ja-eevan-myytissa-on-kyse-pakanuudesta-sykretismista-
Aloitetaan ehkäpä mielikuvasta paratiisista, ja se eroaa hämmästyttävästi siitä, mitä kuvittelemme alkuperäisessä tekstissä. Tämä ei ole yllättävää, kun otetaan huomioon, että Raamattu on muotoutunut monien vuosisatojen aikana ja heijastanut uskonnollisen vakaumuksen muuttuvia malleja. Näin ollen siinä kuvattu ei ole aina ollut johdonmukainen. Itse asiassa kaikki on vain typeriä stereotypioita.
Raamattua ei myöskään voi ottaa kirjaimellisesti -monen sanan merkitys oli alun perin vain allegoria tai metafora. Alkuperäisissä abrahamilaisissa uskonnoissa on erotettavissa kaksi ”virallista” eskatologista käsitettä.
- Anonyymi
Hei, jos nyt tuli ilmoittauduttua, ilmoittautumisen voi perua. Ilmoittaa vain, että en tuu.
- Anonyymi
Koulujen ei pidä alistua kirkon kynnysmatoiksi.
- Anonyymi00044
Jos tuli ilmoittauduttua, peru. Älä nene käännytysleirille.
- Anonyymi00045
Älä lähetä ja maksa lastasi kirkon käännytysleirille. Keksi jotain muuta tekemistä sille ajalle.
- Anonyymi00046
Protu-leirit 2027 on vaihtoehto!!
Vuoden 2026 kesän protuleirit on jo taidettu varata helmikuun alussa. Peruutuspaikkoja voi kysellä., vaikka etusija onkin heillä, jotka hakivat määräaikana eivätkä mahtuneet.
Mutta kesälle 2026 on myös muita mahdollisuuksia. Leirejäkin. - Anonyymi00047
Koulun rehtorille noottia. Ei ensi syksynä.
- Anonyymi00048
Lapsilähetystä uskonnolliseen leiritykseen saamiseksi.
- Anonyymi00049
Mitä muita leirejä on kesällä 2026? Urheiluseuroilla Luonto-liitolla?
- Anonyymi00050
Annetaan nootti rehtorille.
- Anonyymi00051
Peru ilmoittautuminen. Töttöröö.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761