https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b1eb2888-20aa-4fd1-b821-0ca44a034c1b
Työtä ei saa, tukia leikataan, ei varaa lääkkeisiin, ruokaan, ei asuntoon.
On hyvä muistaa että nykyinen hallitus tekee hartiavoimin töitä että tulevaisuus olisi parempi. Nykyinen tilanne on syntynyt Marinin hallituksen aikana.
Työtä ei saa, tukia leikataan, ei varaa lääkkeisiin, ruokaan, ei asuntoon.
On hyvä muistaa että nykyinen hallitus tekee hartiavoimin töitä että tulevaisuus olisi parempi. Nykyinen tilanne on syntynyt Marinin hallituksen aikana.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Just joo Marinin hallituksen vika että työttömyys räjähtänyt, tukia leikataan ja siitä johtuen ei varaa lääkkeisiin, ei ruokaan eikä asuntoon.
Toivon että jokainen joka harkitsee itsemurhaa näiden säälimättömien leikkausten(veronalennuksia jopa lähemmäs 200 euroa kuussa vuoden alusta kaikista suurituloisimmille joten rahaa on) vuoksi kohdistaisivat vihansa oikein!
Viha pitää kääntää pois itsestä oikeisiin syyllisiin.
Mitä se auttaa?
Meidän on yhdessä vaadittava muutos. Ei se kotona vihaaminen auta eivätkä sairaat ja nälkäiset enää jaksa.
Ranskassa viha on kaduilla poliitikkoja vastaan.
Viha on sellainen asia joka tuhoaa itse vihaajankin ellei vihasta päästä irti. Pitää vaan toimia niin että vihervassut ei pääse enää valtaan sotkemaan asioita. Se ei tarvitse vihaa vaan oikean numeron siellä kopissa.
miksi tappaisit itsesi- ... kun voimme ottaa vallan kapinoimalla hallituksen persukokoomus-natseja vastaan?
Hitler oli näkyvin merkki tästä. Hänellä viha oli päällimmäisenä.
Jatkan. Vihervassut ei haluakaan taloutta kuntoon. Heille on tärkeintä saada maa konkkaan ja siten eurostoliiton holhouksen alle.
Järjestöille annetaan ,1,3 MILJARDIA vuodessa. Ne rahat voisi suunnata työttömille.
Nyt rahat menevät järjestön henkilökunnan ökyelämään.
Nykyinen hallitus on pakotettu Marinin hallituksen toimien takia tiukkaan talous linjaan.
Nykyinen hallitus on ollut kasassa niin vähän aikaa, että he eivät ole tehneet mitään toimia jotka nykyisen ahdingon Suomelle on tuonut.
Marinin hallitus antoi esmerkiksi Italialle 11 miljardia talojen korjauksiin, Uniper katastrofi vienyt miljardeja koska nyt yritys tahkoo huimaa tulosta. jne jne
Viimeinen lauseesi on täyttä porvarivaletta.
Ja ensimmäinen täysin totta. Kiitos kommentista
Kähmijöitä pelottaa että EU alkaa tutkimaan mikä suomen taloudessa mättää ja mihin suomen varallisuus valuu.
Uniper teki tappiota 200 miljoonaa päivässä. Hallitus ei sen myynnistä päättänyt, vaan Fortumin johtoryhmä. Saksa pääomitti Uniperia 50 miljardilla, että sai sen tuottamaan tulosta. Olisiko meillä ollut 50 miljardia yhden yrityksen pelastamiseen?
Eikä Suomi antanut Italialle mitään, vaan osallistui EU:n elpymisvälineen 728 miljardin lainoittamiseen. Tosiasiat:
Suomen maksuosuus elpymisvälineen avustusmuotoisesta tuesta (421,1 miljardia euroa) on noin 7,2 miljardia euroa. Tämä osuus lisättynä koroilla tulee maksettavaksi vuosina 2028–2058. Tästä suurimman ohjelman eli elpymis- ja palautumistukivälineen osuus on noin 5,7 miljardia euroa.
Käytännössä EU rahoittaa avustusmuotoisen tuen unionin budjetista ja ottaa sitä varten lainaa. Kun EU maksaa lainaa takaisin, jäsenvaltioiden maksut nousevat. Valtiovarainministeriö arvioi, että Suomen vuosittaisiin EU-maksuihin tulee vuosina 2028–2058 noin 230–540 miljoonan euron korotus lisättynä korkokuluilla. Korkokulujen määrää on tässä vaiheessa vaikea arvioida, sillä se riippuu muun muassa korkotasosta ja takaisinmaksuaikataulusta.
Suomen laskennallinen vastuu elpymisvälineen lainamuotoisesta osuudesta (385,8 miljardia euroa) on kokonaisuudessaan noin 6,6 miljardia euroa. Suomen vastuu realisoituisi ainoastaan, jos elpymisvälineestä lainaa ottanut jäsenvaltio ei pystyisi maksamaan lainaansa takaisin tai takausvastuussa olevat jäsenvaltiot eivät pystyisi suoriutumaan vastuustaan.
Totta.
ei uskalleta mennä hyvä tuloisten rintamalle, koska hallitus vaihtuisi muuten,
hallitus on jo epä onnistunut työssään, joka jättää jälkensä taas uuden laskun,
Onneksi kulutus on nyt tapettu Suomesta totaalisesti ja konkurssiaalto kasvaa tsunamiksi.
Ensi vuonna on kylmää kyytiä...
Parempi hakea leivät kaupasta ja käyttää ne rahat lääkkeisiin!
Nykyhallitus on tämän tilanteen ylpeä räätäli. Me tiedämme sen kaikki. Ihmisillä on ihan oikea hätä. Ja väsymys. Ja kasvava toivottomuus. Ja Orpo sekä Purra kehuvat itseään ja peräänantamattomuuttaan ja leikkaavat lisää. Ennätysmäinen velanottotahti takaa, että tulevaisuus on vielä karumpi etenkin, kun velkarahalla ei edes rakenneta kasvua vaan näännytetään kansa. Innovaatiot ja kehitys puuttuvat jatkossakin, kun ne nyt painetaan maahan. Ja ihmiset kuolevat hiljaa pois olemasta vaivaksi.
Ennustettu itsari aalto ? No se olisi vain myönteinen tapahtuma yhteiskunnan tarjoamien tukien / palveluiden suhteen . Myös tulevaisuudessa eläkkeen maksaja voisi netota hieman .
Ysäri toisinto, tuolloin sanottiin että ysärin virheitä ei toisteta, kuinkas kävikään?
Persut petti kaikki lupauksensa hillotolpasta. Taas kerran.
Kyllä.
En ymmärtänyt vastaustasi selvnnä
Turhaan viisastelet.
Nykyinen sadistiroistohallituksemme laitettava oikeaan vastuuseen kansanmurhasta.
Juuri näin. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b1eb2888-20aa-4fd1-b821-0ca44a034c1b
Miksi töitä ei saisi. Suomessahan on työvoimapula. SDP on ehdottanut jopa 40000 henkilön nettomaahanmuuttoa Suomeen työvoimapulaa helpottamaan.
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) pitää vähintään 50 000 maahanmuuttajan tuloa välttämättömänä. Persuja paitsi kaikki puolueet kannattavat maahanmuuttoa.
Maahan, jossa ei ole työvoimaa tulevaisuudessa, ei investoida: teollisuus menee sinne missä on tekijiöitä. Suomessa on jo 2030 100 000 työikäistä nykyistä vähemmän. 2050 kolmannes suomalaisista on eläkkeellä: jonkun on tehtävä työt ja maksettava palvelut. Suomi on ainoa Pohjoismaa, jossa väestö vähenee. Talous ei kasva ilman väestön kasvua - se on taloudellinen fakta.
Se on RKP:n ehdotus. Lukee Iltasanomien nettisivulla.
Sana SUOMI on nykyisin pelkkä KIROSANA!
Ei, vaan nykyinen hallitus sitä ihmisiä murhiin ajaa
Ei aja. Tuo on hölynpölyä kuten hyvin tiedät. Suomessa on yksi maailman parhaista yhteiskunnista. Muualla ihmiset joutuu ponnistelemaan paljon enemmän elääkseen. Toki moni suomalainen on passivoitunut ja päässyt elämässään helpolla eikä pärjäisi maailmalla.
Nyt en ymmärrä lainkaan. Eikö sen PurraOrpon hallitusohjelman pitänyt olla aivan erinomaisen hyvä?
Ainakin yrittävät saada Suomen taloutta kuntoon, toisin kuin Sanna Marinin hallitus.
Hehe.
Älä viitsi persuilla.
Suomessahan on työvoimapula.
Niin kuulema on ja tarvitsemme tuhansia ulkomaisia tänne työvoimaksi.
Se tilanne on syntynyt Teemu Keskisarjan mukaan jo 20 vuotta sitten kun alettiin elää kuin pellossa ja veräjä auki.
Sieltä asti on eletty ainakin velkaa ottaen. Ei sillä tavalla valtion talouden rakenne ikinä tervehdy.
Punikit kuvittelee että velalla se tervehtyy mutta niin ei käy. Toisaalta punikeille on se ja sama mikä on valtion talouden tila. He haluavat maan konkkaan että saisivat maan eurostoliiton holhouksen alle.
Ei tämä ennätystahtinen velanottajahallitus ole punikkihallitus. Mikä hallitus tämä jäljet enää koskaan siivoaa, kun kahmitaan velkaa ja ajetaan talous lamaan. Kansa nälkiintyy ja sairastaa ja senkin hinta tulee maksettavaksi sitten myöhemmin.
Juuri näin.
Jo on perrkele, että vuosikymmeniä jatkunutta työttömien nöyryyttämistä ei saada lopetetuksi. Sietämätön hyvävelimafia kahmii etuja tavallisten kunnollisten kansalaisten kustannuksella. Tälle on tehtävä loppu vaikka väkisin.
Onko työttömyys aina hallitusten syy?
Mitäpä sanoo perustuslaki oikeudesta työhön?
Sipilän aikana uutisoitiin aika monta tapausta, kun elantonsa menettäneet maanviljelijät päätyivät lopulliseen ratkaisuun. Marinin aikana uutisoitiin pelottavan usein nuorten itsemurhista ja siinä ohella myös aikuisten. Ei voi kuin toivoa, että Orpon hallitus saisi korjattua Sipilä/Marin parivaljakon aiheuttamia ongelmia. Sote on kuitenkin niin karmivassa kunnossa niin taloudellisesti kuin rakenteellisestikin, että sen korjaaminen on pitkä urakka.
Sen hallituksen syytä joka istuu silloin kun itsari tehdään! Taas yritetään syytellä Tohtori Sanna Marinia. Kyllä SDP vie taas potin ensi vaaleissa ja sitten kaikilla on taas rahaa ja maahanmuuttajia ystävinä ja rakastajina.
Epätoivo kasvaa kaikkialla
Kansaa on hyvä välillä kouluttaa.
Hyvä vaan jos vasemmistolaiset elämäntapaluuserit älyävät tappaa itsensä, yhteiskunta pääsee eläteistä ja luontokin kiittää kun tyhjäntoimittajat lakkaavat hönkimästä hiilidioksidia.
Et sinä sitä yhteiskuntaasi saa koskaan toimimaan vaikka kuinka päässäsi haaveilet. Maahanmuuttajia tulee hallitsematon vyöry ja minä autan heitä niin että et enää tunnista suomeasi. Sitten se natsien itsariaalto vasta alkaakin, pitää aina väistellä hyppääviä jotka mossahtavat katuun jääden huvittavaan asentoon jäsenten sojottaessa milloin minnekin.
Ekonomistit varoittivat hallituksen valitseman talouslinjan vaikutuksista. 9 miljardin säästöt tarkoittavat 9 miljardia pois kulutuskierrosta. Se raha on poi paitsi köyhiltä, myös yrittäjien asiakas- ja kassavirroista.
Yritysten myynti vähenee, koska ihmiset käyttävät vähemmän rahaa kulutukseen. Sen seurauksena yritysten tilaukset tukusta tai alihankkijoilta vähenevät, jolloin vaikutus siirtyy seuraavalle portaalle,.. sitten tukkukauppiailta ja alihankkijoilta tavaran maahantuojille ja tuottajille. Vähenevä kulutus siis leikkaa laajasti yrittäjien tuloja.
Kun kassavirta vähenee ja tulot kasvavat (kuten alv. nosto), yrittäjän on tehtävä säästöjä tai nostettava hintoja. Usein molemmat. Yrittäjä voi nostaa hintoja ja laskea pakollisia kuluja, kuten palkkamenoja. Monet pienet ja keskisuuret yrittäjät toimivat niin pienillä katteilla, että vaihtoehdoksi jää työntekijöiden irtisanominen.
Konkursseja tehdään nyt enemmän kuin kertaakaan 2000-luvulla. Työttömyys kasvaa Suomessa 2. nopeinta tahtia EU:ssa. Tämä johtuu täysin Purran ja Orpon talouspolitiikasta. Muissa EU-maissa talous ja työllisyys kasvavat - yskähdellen - mutta kuitenkin. Suomessa talous supistuu ja työttömyys lisääntyy. Avoimien työpaikkojen määrä on n. 50 000 pienempi kuin vuosi sitten. Työttömiä on yli prosentti enemmän kuin vuosi sitten.
Säästöt ja suurituloisimpien veronkevennykset eivät ole koskaan tai missään tuottaneet talouden ja työllisyyden kasvua. Ne ovat vain lisänneet eriarvoisuutta ja tuloeroja. Köyhien köyhyys syvenee ja määrä lisääntyy. Rikkaista tulee entistä rikkaampia. Keskiluokka kapenee.
Nobel-palkittu ekonomisti Paul Krugman on todennut, että jos vaihtoehtoina ovat työttömyyden kasvaminen ja velan kasvaminen, silloin velkaantuminen on parempi vaihtoehto. Miksi? Koska työttömyys kasvattaa valtion menoja ja leikkaa valtion tuloja.
Toinen Nobel-palkittu ekonomisti, Joseph Stiglitz väittää, että 2. maailmansodan jälkeen tehdyistä tutkimuksista mikään ei tue väitettä, että säästöillä ja veronkevennyksillä luotaisiin työtä ja talouskasvua. Sama todetaan IMF:n sisäisessä raportissa.
Marinin kauden jälkeen Suomen velkaantuminen oli EU- ja OECD-maiden keskiarvoa vähäisempi ja alijäämä keskitasoa pienempi. Suomen työllisyysaste oli ja tuottavuus (dollaria per työtunti) oli EU- ja OECD-maiden keskiarvoa parempi. Suomi oli yksi viidestä EU- ja ETA-valtiosta, jossa tuloja ja omaisuutta on velkoja enemmän (muut olivat Norja, Ruotsi, Tanska ja Luxemburg). Suomi oli Norjan jälkeen toiseksi vähiten velkainen EU/ETA-valtio kun omaisuus ja saatavat huomioitiin. Marinin kaudella työllisyysaste nousi parhaimmalle tasolle sitten 1980-luvun.
Jos Orpo ja Purra olisivat jatkaneet aloitettua linjaa, Suomen talouden tila olisi paljon nykyistä parempi. Esimerkiksi vihreään siirtymään investoidaan aivan vitusti rahaa ympäri maailman, mutta Orpon ja Purran hallitus luopui koko touhusta ja keksi oman typerän pseudonyymin - puhdas siirtymä. Marinin kaudella Suomeen suunniteltiin yli 90 miljardilla eurolla vihreän siirtymän investointeja sillä premissillä, että Suomi jatkaa kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa. Persut ja Kokoomus päättivät hylätä EK:n ja teollisuusliittojen aneluista huolimatta ilmastopolitiikan ja nyt ne vitun investoinnit menevät Ruotsiin ja Saksaan.
Suomi jää joka helvetin päivä jälkeen tässä vuosisadan tärkeimmässä teollisessa vallankumouksessa. Viimeisin hölmöily oli kun USA ehdotti Suomeen korkean tason AI- ja kvanttilaskentakeskusta NATOon liittyen, Häkkänen totesi, ettei Suomea kiinnosta,.. ei kiinnosta! Vittu saatana mitä urpoja!
Sen sijaan nämä vitun paskamahat pitävät kiinni turkistarhauksesta, joka toimii vain verorahoilla. Myös turvetta halutaan käyttää, vaikka sekin toimii vain veroilla. Julkista terveydenhuoltoa ajetaan alas, vaikka se hinta-laatu-suhteeltaan lukeutui maailman parhaimpiin. Samalla yksityisiä terveyspalveluja tuetaan 500 miljoonalla - siis näiden kustannukset ovat nousseen yli 50 %, kun kävijämäärät ovat kasvaneet vain 1,3 %; ne rahat päätyvät ulkomaisten sijoittajien tileille - eivät suomalaisten terveydenhuoltoon.
Sitten se saatanan tunnin juna, joka on todettu kannattamattomaksi. Se rahoitetaan myymällä valtion omistuksia seuraavista tuottavista valtion yhtiöistä: Gasum, Neste, VR, Finavia (Finnair) ja Posti. Tämä on historian tuhoisin hallitus.
Kansaa onkin hyvä herätellä totuuteen. Ilmaisia lounaita ei ole.
>>On hyvä muistaa että nykyinen hallitus tekee hartiavoimin töitä että tulevaisuus olisi parempi. Nykyinen tilanne on syntynyt Marinin hallituksen aikana.<<
Marin vietti kavereineen jauhojuhlia Suomen kansan laskuun, ei piitannut Suomesta vähääkään.
Varasti kaiken minkä pystyi itselleen ja punamusta-sosialistikaverilleen jauho-Zelenskyille. Jakoi hynämme ympäri maailmaa ja oppi mafialta kuinka "hienompi väki" ajelee 50 metrisillä, timanttilattiaisilla limusiineilla.
Jewtube näyttää poistaneen videon, jossa Marinin huumekaveri Zelenskyi ympäri aineissa sössöttelee kohti kameroita.
Eikä saa edes harrastaa mitään kun pelkona on tukien loppuminen.
Essee | Työtön pelkää jäävänsä tekemisestä kiinni
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011907971.html
Lehmä käynyt rotevasti ojaansa kiireellä.
Persula der Vans.