Millaisen kuvan uskotta multinikki aitolaisen antavan konservattivisesta uskosta? Onko hän evankeliumin asialla vai kuseeko omiin ja teidän muroihin?
Miten uskotte fundikset tässä asiassa?
17
254
Vastaukset
- Anonyymi
Rehellisen huonon kuvan, sellaisia aitolaiset ovat.
- Anonyymi
Hän on ainoa aitolainen-nimitystä käyttänyt.
Muita ”aitolaisia” ei ole, eikä muut vastaa hänen kommenteistaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hän on ainoa aitolainen-nimitystä käyttänyt.
Muita ”aitolaisia” ei ole, eikä muut vastaa hänen kommenteistaan.Ainoa itsestään ainakin nimimerkissä käyttänyt
ja se tuli muistaakseni Aito avioliitto-yhdistyksestä.
Ateisti-laiset ja liberaali-laiset käyttävät samaa yleistyksessä hassua nimitystä uskovista ja muistakin, määritelmät siitä vaihtelee ja syytetään yleistäen yhden anonyymin tai muun kirjoittelijan kommenteista. Harhaanjohtava ja turha koko nimitys,
- Anonyymi
Aitolainen on ihan trolli
Juu. Hän esiintyy Raamatun tuntevana vaikka käytännössä hän ei tiedä edes mitä Jeesus on käskenyt.
- Anonyymi
torre3 kirjoitti:
Juu. Hän esiintyy Raamatun tuntevana vaikka käytännössä hän ei tiedä edes mitä Jeesus on käskenyt.
Tietää ainakin sinua paremmin
Anonyymi kirjoitti:
Tietää ainakin sinua paremmin
Eipä siltä ole näyttänyt. Hän esimerkiksi sanoo, että häntä ei koske Raamatusta kuin pari asiaa.
- Anonyymi
torre3 kirjoitti:
Eipä siltä ole näyttänyt. Hän esimerkiksi sanoo, että häntä ei koske Raamatusta kuin pari asiaa.
SauIi ja kymmenet muut ovat vedeIIeet sinua perään.
- Anonyymi
Toisaalta voidaan miettiä, minkälaisen kuvan aloittaja antaa itsestään ja tämän palstan muista trolleista? Vaikutelma on toisia haukkuva ja ylimielinen tekopyhyys.
- Anonyymi
Sitä täällä piisaa
- Anonyymi
No toisaalta ei hän väärässä ole tuon nimimerkin kohdalla. Totuushan on että kirjoitukset toisinaan hyvinkin asiattomia.
- Anonyymi
En nyt muista, mitä 'aitolainen' on kirjoittanut. Jos hän on kirjoittanut normaalin avioliiton raamatullisuudesta, hän edustaa kristittyjä. 'Aito kristitty' kuulostaisi oudolta. Jokainen kristitty on pelastettu syntinen. Kukaan meistä ei ole toista parempi, sillä pelastumme kaikki vain armosta, uskon kautta Jeesuksen sovitusvereen. Jos luulee olevansa pelastunut oman pyhyytensä kautta, ei ole pelastunut. Jos luulee voivansa 'varmistaa' pelastumistaan omilla töillään, ei ole pelastunut. Jumalan kunniaksi tehdyistä teoista uskoon tulon jälkeen saa palkkioita Kristuksen tuomioistuimessa, joten ne ovat hyvä asia. Pelastuminen kuitenkin on täysin ilman omia ansioitamme.
Maailman tilanteesta päätellen, ja varsinkin Lähi-Idän, uskovien ylöstempaus tapahtuu pian. Silloin paljastuu, ketkä olivat aidosti Jeesukseen luottavia ja ketkä omahyväisiä uskonnollisia tai jumalankieltäjiä. Luulen, että kaikki pienet lapset pääsevät mukaan, myös teidän pilkkaajien viattomat pikkulapset. ”Millaisen kuvan uskotta multinikki aitolaisen antavan konservattivisesta uskosta?”
En tiedä ketä nimimerkkiä tarkoitat, mutta jos yleensä asiaa katsoo näiden uuskonservatiivien osalta, siitä voi vähän jotain sanoa.
Olen huomannut, miten uskova käsitetään aina joksikin uuskonservatiiviksi, jopa ateistien taholta. Kun nuo itse rajaavat kaikki muut uskovat ja kristityt pois, pitävät itseään ”ainoina oikeina”, niin ikävä kyllä samalla he tulevat luoneeksi aika vastenmielisen kuvan ylipäätään uskovista.
Suurin osa uskovista ei siis ole tuollaisia.- Anonyymi
Eiköhän tuo vastenmielinen kuva synny vain niiden päässä, jotka eivät usko Raamatun olevan Jumalan sanaa , vaikka sanovat olevansa uskovia, ja yrittävät uusilla "tutkimuksilla" mitätöidä
Jumalan sanan auktoriteetin:
" ikävä kyllä samalla he tulevat luoneeksi aika vastenmielisen kuvan ylipäätään uskovista."
Jeesuksen seuraaja ei välitä siitä, mitä mieltä maallistuneet ihmiset ovat, vaikka nämä olisivat kirkon palveluksessa. Todellinen uskova joutuu aina pilkattavaksi, kuten Jeesus sanoi:
"Te joudutte pilkattavaksi minun nimeni tähden."! Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän tuo vastenmielinen kuva synny vain niiden päässä, jotka eivät usko Raamatun olevan Jumalan sanaa , vaikka sanovat olevansa uskovia, ja yrittävät uusilla "tutkimuksilla" mitätöidä
Jumalan sanan auktoriteetin:
" ikävä kyllä samalla he tulevat luoneeksi aika vastenmielisen kuvan ylipäätään uskovista."
Jeesuksen seuraaja ei välitä siitä, mitä mieltä maallistuneet ihmiset ovat, vaikka nämä olisivat kirkon palveluksessa. Todellinen uskova joutuu aina pilkattavaksi, kuten Jeesus sanoi:
"Te joudutte pilkattavaksi minun nimeni tähden."!Niin, tiedän ettette välitä kenestäkään muista kuin omistanne. Kuitenkin sitten väitettä levittäneen evankeliumia. Tosi asiassa haluatte karkottaa nekin, jotka saattaisivat olla kiinnostuneita.
Mutta, taitaa olla niin että "pilkkaa" ja kritiikkiä tulee käytöksestä ja vähemmän kristillisestä asenteesta.- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
Niin, tiedän ettette välitä kenestäkään muista kuin omistanne. Kuitenkin sitten väitettä levittäneen evankeliumia. Tosi asiassa haluatte karkottaa nekin, jotka saattaisivat olla kiinnostuneita.
Mutta, taitaa olla niin että "pilkkaa" ja kritiikkiä tulee käytöksestä ja vähemmän kristillisestä asenteesta.Siinä toteutui hyvin tuo:
"Eiköhän tuo vastenmielinen kuva synny vain niiden päässä, jotka eivät usko Raamatun olevan Jumalan sanaa"! Anonyymi kirjoitti:
Siinä toteutui hyvin tuo:
"Eiköhän tuo vastenmielinen kuva synny vain niiden päässä, jotka eivät usko Raamatun olevan Jumalan sanaa"!:D Eli saa olla ilkeä ja vastenmielinen, panetella ja vaikka valehdella, kunhan edustaa "oikeaa" puoluetta eli tässä tapauksessa tiettyä kristinuskon suuntaa?
Se, että joku koetaan vastenmieliseksi tai muuten epämiellyttäväksi käytökseksi, ei ole edes kristinuskon mukaista käyttäytymistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2085441SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784429Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803178SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2392600Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1342391Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur971754Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2441387Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49985- 62906
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall27904