Hankala ex

Anonyymi-ap

Mä olin 20 vuotta parisuhteessa, josta viimeiset 10 vuotta naimisissa. Paljon oli ongelmia, miehen hirveä rahapeli ongelma, pettämisiä ja lopulta paljastui eron jälkeen myös että miehellä oli ollut 2 vuotta kestänyt salasuhde.

Mä oon tosi onnellinen ja helpottunut erosta. Mutta exä piinaa jatkuvasti. Lähettää miljoona viestiä kuinka pitää palata yhteen ja soittelee ja painostaa, pakottaa palaamaan yhteen. Oon sanonut nätisti ja rumasti ja vaikka millä tapaa etten enää ikinä palaa yhteen. Silti tää jatkuu koko ajan.

Hänen pitäis hakee joka toinen viikko lapset päiväkodista ja olla heidän kanssaan muutama tunti. Koko sen ajan tekstaa mulle kuinka lapsilla on tylsää ja heillä ei oo mitään tekemistä ja mä olen syypää tähän. Hän muutti kerrostaloon ja siellä ei kuulemma keksi mitään tekemistä. Ja mä olen julma kun en ota häntä takaisin ja lapset ei saa tehä mitään kivaa.

Säälittää lasten puolesta kun hänellä katsovat vaan telkkaria. Pilaa mun oman ajan ja samalla lasten päivät. Että mä vihaan tota exää ja ennen kaikkea sitä että mun pitää sietää edelleen tätä paskaa vaikka olen eronnut. Mitä tässä voi tehä?

4

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan ensiksi, siivoa kielenkäyttösi.

      Sinulla on ilmeisesti ollut vaikeaa ja lukijat tajuavat sen. Nyt olet päässyt monesta hankaluudesta eroon, mutta ilmeisesti tuo sinua itseäsi alentava kielenkäyttösi yhä seuraa mukana. Ethän halua lastesi puhuvan noin? Heille tulee siitä ongelmia aivan tarpeettomasti.

      No, se tuosta.

      Voitko olla vastaamatta miehen puheluihin. Hat vain lapset miehen luota aiemmin sovittuun aikaan. Vältä sotkeutumasta miehen verbalisiin verkkoihin, vain anna olla.
      Voitko itse hakea lapset päiväkodista useammin vai estääkö työ-ohjelmasi sen?
      On todella ikävää että mies ei viitsi nähdä vaivaa, edes niiksi muutamiksi tunneiksi jotka hän on valinnut olla lastensa kanssa, lukea, leikkiä, viedä ulos, kysellä heidän kuulumisiaan jne..

      Kuten kaikki teidämme, nämä liian lyhyet, muutamat lapsuusvuodet ovat todella tärkeät lapsen kehitykselle. On liian paha yrittää tuhota heidän luovuus ja mielenkiinto vain oman laiskuuden tähden!

    • Anonyymi

      Noista pääsee yleensä eroon vasta kun löytävät seuraavan elättäjän ellet keksi syytä saada lähestymiskieltoa hänelle

    • No et oikein voi mitään. Kyllä hän luultavasti rauhoittuu ajan mittaan jonkin verran. Olet kuitenkin päässyt jo paljon "skasta" eroon.

      Yritä vain ignoorata hänen viestinsä, äläkä ainakaan lähde mukaan erilaisiin väittelyihin ja syyttelyihin.

      Kyllä lapsista kasvaa ihan kunnollisia ihmisiä huolimatta siitä, että siellä katsovat telkkaria. Kyllähän he sinun luona kuitenkin saavat virikettä. Kun lapset vanhenevat, he voivat aika pitkälle itse päättää kumman luona viettävät aikaansa. Teini-ikäistä lasta ei enää voida pakottaa vaihtamaan kotia vasten tahtoaan.

    • Anonyymi

      No ... tuohon ei auta kuin aika ja se, että asetat hänelle selkeät rajat. Ilmoitat, että sä et vastaa hänen viesti- ja puhelupommitukseensa ja sitten toimit sanojesi mukaan. Et lähde mukaan hänen keskusteluihinsa, puhut vain oikeasti pakolliset arkeen liittyvät aiheet ja jätät kaiken muun omaan arvoonsa. Pidä huoli lastesi turvallisuudesta ja jos koet yhtään, että heille saatettaisiin tehdä jotain, niin ota hyvin matalalla kynnyksellä yhteyttä viranomaisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8384
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      485
      7631
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      221
      5702
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4765
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4654
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      109
      4486
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      160
      4476
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4375
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4206
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe