https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/fd59b66b-221a-487e-8f04-fa9ddab2c368
"Keittiön pienkoneiden sovellus muuttuu maksulliseksi – ”Jokainen kokkauskerta maksaa meille”
Olisitko valmis maksamaan kuukausimaksua saadaksesi käyttöön kaikki keittiön pienkoneen ominaisuudet? Yhtiö perustelee ratkaisuaan sillä, että jokainen sen sovellusta hyödyntävä ruoanlaittokerta maksaa sille rahaa.
Muun muassa sous vide -kypsentimiä valmistava yhdysvaltalainen Anova on ilmoittanut ryhtyvänsä perimään mobiilisovelluksensa uusilta käyttäjiltä kuukausimaksua.
Sovellus mahdollistaa laitteen monipuolisen hallinnan ja monitoroinnin puhelimesta. Yhtiön mukaan maksullisella tilauksella avautuvat ominaisuudet ovat eri laitteissa erilaiset. Kaikkia Anovan myymiä sous vide -laitteita voi kuitenkin käyttää myös ilman mobiilisovellusta, mutta silloin jää paitsi etähallintaominaisuuksista."
Ei *ittu mitä touhua.
Harrastaako palstalaiset etäohjattavia vispeleitä, mitä järkeä on edes tuollaisilla sovelluksilla vai kehutaanko kahvipöydässä, että tämän kakun vatkasi etäohjattava
sous vide vispeli, kun kytkin sen älypuhelimesta vispaamaan suihkussa ollessani ja tämä vispeli ihan itsenäisesti aloitti vispaamisen ja sekoitti kakkutaikinan, kun olin suihkussa, eikös ole hienoo, että on tällaisia etäohjattavia kodinkoneita.
On niin heinoo, kun voi etäohjauksella kytkeä näitä pienkoneita päälle, istun vaan olohuoneen sohvalla romanttista elokuvaa katselemassa ja älypuhelimesta etäohjaan sous vide laitteen tekemään ruokaa.
Kodinkone kuukausimaksulliseksi
4
136
Vastaukset
- Anonyymi
Mit vit...!?
Vanha kunnon nuotio ja siihen kattila porisemaan. Puulastalla voi sekoittaa.😌
xLiner - Anonyymi
Tokihan firma saa laskuttaa sovelluksistaan... Vaikea kuvitella kuka tarvitsee kodinkoneita etähallinnalla, ei kiinnosta minkään vertaa.
- Sheena - Anonyymi
Maksaa kalsarit ja kännitkin.
- Anonyymi
Siinä kohtaa, kun se kodinkone tekee itsestään ruoan valmiiksi saakka, kun sille ladataan vain resepti, voin alkaa maksaa kuukausimaksua. Saisi myös hoitaa raaka-aineiden tilaamisen ja muutenkin varastojen täydentämisen itsekseen. Jos mä kuutenkin joudun edelleen itse laittanaan sen ruoan, niin ei kiitos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain34712155Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-16311190Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2796542Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555337Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1953822- 1763623
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin612679Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1692340Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva442185Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131904