Mistä vuokrata pieni tontti

Anonyymi-ap

Olisiko kokemusta mistä kannattaisi etsiä ja kysellä tonttia, metsäpalstaa tai muuta yksityisen omistamaa maata vuokralle? Ajatuksissa olisi hankkia kesäkuukauksiksi joko suuri teltta (malli jossa mahtuu seisomaan, on katos, keittiöntapainen nurkkaus ja sisälle kestävämpiä kalusteita. Maassa ei olisi tarkoitus siis nukkua vaan roudata paikalle esim kevyt sänky, pöytä jne. Ideana siis asua joitakin kuukausia mahdollisimman halvalla ja käydä töissä samalla, palkka suurimmalta osalta säästöön. Toinen vaihtoehto olisi ostaa joku asuntovaunun rämä ja asustella siinä kesä. Googlettamalla ei löytynyt suoraan tonttia tilapäiseen vuokraukseen. Ei torista, vuokraovesta eikä oikotieltä. Kaupunkikaan ei ilmoittele tällaisesta sivuillaan. Mistä siis voisi kysellä noin puoleksi vuodeksi rauhallista paikkaa. Sähköä tai vettä ei tarvitse olla, ne hoidan muuten. Kokemuksia?

11

578

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta jokin pieni maapläntti. Itse olen katsellut jos jostain löytyisi järven rannalta pieni tontti. Sellaisessa paikassa mihin olisi mahdollista ajaa asuntoautolla.

      • Anonyymi

        Kausipaikka jostakin, rakenne sinne mökki ja tynnyrisauna.


    • Anonyymi

      Laita torille ilmoitus ja kerro missä päin tontin pitäisi sijaita.

    • Anonyymi00005

      Menet vaan jonkun maille ja mieluiten rantaan. Laita kyltti että yksityisalue. Voit alueen rajata jollain aidalla, vaikka piikkilankaa.

    • Anonyymi00006

      Voisko autopurkaamot olla avuksi?

    • Anonyymi00007

      Voin kysyä mahtuuko matkakulkimia velini suulintaakse vielä ensikesäksi.
      Sarjahauskuuttaja

      • Anonyymi00008

        Eikö siellä ole paljon vatukkoa ja nokkospuskia.


      • Anonyymi00013

        Anna olla sen matkakulkimes Niuvan ruudussa.


    • Anonyymi00009

      Ota selvää alueen metsän ja maanomistajista, kysäiset että etsinnässä paikka. Joku sanoo että 200€ vuosi ja voi asua toistaiseksi. Tiedä vaikka tarjoaa paikan ison vesistön rannalla. Maanomistaja maksaa tuolla vuoden vakuutusmaksut omaan autoonsa ja jopa traktorin vakuutuksen.

      Autossa / asuntovaunussa, siirrettävässä mökissä asuminen voi yleistyä. Käsittämättömiä hintoja joku vapaaehtoisesti alkaa maksamaan osakkeesta! Ajatelkaa joku iso asuntoauto, eläisi ihan täysin isoissa kaupungeissa vs 100 000eur tai enemmän 15-30m2 kerrostalossa huoneistossa jossa kulut korkeat.



      Tein reilun 10 neliön pienen talon eli oikean mökin, terassilla, harjatto. On se 320cm korkea harjalle alaosan rungosta. On kyllä mukava asua keväästä. Tämän siirtää pienellä traktorilla matalahkon kärrin päällä minne vain. Ylivoimainen paikka pihapiirissä, telkkari, hyvä sänky, nahkainen ergonominen nojatuoli pyörivä, kompressori kylmäkaappi.

    • Anonyymi00010

      Täällä Puijolla on hyvät maisemat.
      Palstavahti Joksuillaan

    • Anonyymi00011

      Tontteja voi katsella myös huutokaupat sivuilta. Tontilla voi joku mökkirähjä olla ja voi saada vaikka muutamalla satasella tai muutamalla tonnilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe