Jospa työkkärin virkailijat lopettaisivat valehtelun! Mitenkä olisi?

Anonyymi-ap

Kannattaisiko kokeilla sellaista konseptia kuin "rehellisyys?"

Hain kesällä erästä koulutuspaikkaa työkkärin suunnitelman mukaan. Koulu ilmoitti että kurssia ei voida toistaiseksi aloittaa aikataulun mukaan, koska opettajaa ei ollut kyseiselle oppiaineelle. Edellinen opettaja oli kesän aikana lähtenyt talosta.

Työkkärin haastattelussa virkailija väitti että en ole hakenut koulutuspaikkaa sopimuksen mukaan ja siitä on seuraamuksia työmarkkinatukeen. Sanoin että minulla on sähköpostia koulun opintosihteeriltä joka sanoo että kurssia ei voida toistaiseksi aloittaa. Hän ei halunnut nähdä viestä, vaan väitti että koulun nettisivuilla kurssi on edelleenkin haettavissa ja hänen pitää tehdä päätöksiä koulun virallisen tiedon mukaan ja minun olisi pitänyt hakea sitä sovitun aikataulun mukaan.

14

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On helpompi puristaa kivestä vettä kuin saada suomalainen virkamies vastuuseen!

    • Anonyymi

      Tee hallintovalitus.

    • Anonyymi

      Tuo on niin tyypillistä. Onko heillä ohje, että aina syyllinen työnhakija. Minäkin sain huudot päälleni, kun tein vain kuin pyydettiin ja työantajaa ei hakijat paljoa kiinnostanut.

    • Anonyymi

      Menettelyvirhe vähintäänkin ja selvästi huolimatonta työtä!

      Virallisen valituksen paikka!

      Kyllä työkkärin virkailijan on selvitettävä tällaiset asiat muillakin keinoilla kuin vain nopealla vilkaisulla koulun sivuille. Onhan heillä puhelin jolla voi soittaa koulun opintosihteerille tai oppilaanohjaajille ja kysyä koulutuksen virallista tilannetta. Monien koulujen sivuilla on päivittämättömiä tietoja useammankin vuoden takaa ja pelkästään niihin ei pitäisi koskaan luottaa.

      Laiskoja ämmiä koko talo täynnä!

      Mistähän heillekin palkka maksetaan?

    • Anonyymi

      Aika pistää näitä virkailijoita pihalle tuhatmäärin kun valtio alkaa pian vähentämään virkamiehiä säästöjen vuoksi!
      Monet näistä eivät ansaitse edes palkkaansa sillä vähäisellä ja huolimattomalla työllä jota tekevät.
      Yksityisellä puolella toimivilla pitää olla näyttöä työnsä tuloksista jotta heidät voidaan pitää talossa. Se on tulos tai ulos menettely. Yrityksillä kun on varaa maksaa vain sen verran palkkaa kun on tulojakin. Valtion työntekijät ovat oppineet laiskottelemaan, koska palkka ei ole kiinni työn tuloksista.

    • Anonyymi

      Paskanjauhantaa koko juttu, itse olet jotain ryssinyt ja saat ansios mukaan

      • Anonyymi

        Joko työkkärin virkailija itse siellä heräsi puolustamaan rötöksiään? 🧐

        Tällaiset kommentit kertovat paniikista joka on lisääntynyt työkkärin virkailijoiden keskuudessa, kun he huomaavat ihmisten olevan tietoisia omasta oikeusturvastaan ja he osaavat tehdä valituksia virheellisistä menettelyistä.🤪

        Enää ei voi vain sanellella kun etenkin nuoremmat ihmiset osaavat vastustaa virkamistyranniaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joko työkkärin virkailija itse siellä heräsi puolustamaan rötöksiään? 🧐

        Tällaiset kommentit kertovat paniikista joka on lisääntynyt työkkärin virkailijoiden keskuudessa, kun he huomaavat ihmisten olevan tietoisia omasta oikeusturvastaan ja he osaavat tehdä valituksia virheellisistä menettelyistä.🤪

        Enää ei voi vain sanellella kun etenkin nuoremmat ihmiset osaavat vastustaa virkamistyranniaa.

        Joo, te viranomaiset näitä foorumeita varmasti lukeekin. Taidat olla yksinkertaisempi tapaus miltä vaikutat


    • Anonyymi

      Tee poliisille rikosilmoitus.

      • Anonyymi

        Häpäset ittes, ne nauraa sulle :D :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häpäset ittes, ne nauraa sulle :D :D

        Viranomaisella on virkavelvollisuus. Aloittajan mukaan onmtapahtunut virkarikos ja myös julkisen asiakirjan väärennös, mikäli vääriä tietoja on kirjattu järjestelmään.


    • Anonyymi

      kysymys. järjestettiinkö kyseinen kurssi kuitenkin. siihen aloittajalta ei tullut vastausta.

    • Anonyymi

      Tee kantelu ja oikaisuvaatimus. Täällä uliseminen ei asiaa auta. Monessa ketjussa on ohjeita kantelujen ja oikaisu tai valituksen tekemiseksi, kuten myös kaikissa päätöksissä on oltava.

    • Anonyymi

      No, sinähän olet hakenut kouluun. Tee opintotukihakemus. Sittenhän saat mustaa valkosella. Pyydä vielä lähettämään sähkösesti Työkkariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe