Ymmärtäkää tämä niin terveytenne ainakin jonkinverran paranee.
Sianliha pois ja ottaa joka viikkoon ainakin yksi paastopäivä käyttöön, paastoaa ainakin sellaiset 16 tuntia mutta mieluiten 18 ja jos vaan jaksaa niin ihan 24 tuntiakin.
Sianliha pois ja ottaa joka viikkoon ainakin yksi paastopäivä käyttöön, paastoaa ainakin sellaiset 16 tuntia mutta mieluiten 18 ja jos vaan jaksaa niin ihan 24 tuntiakin.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kiitos muistutuksesta! Se on nyt kinkkuvoileivän aika.
Avaaja lisää: Kiitos kiitoksista, nyt lähden Heseen syömään naudanliha-annoksen
Sianliha haiseekin pahalle.
Heseruoka on epäterveellistä, osti sieltä sitten mitä vaan, en voi suositella.
Kuolet vaikka et kävisi eläessäsi kertaakaan Hesessä.
Kysymys onkin siitä että menee kunto ja terveys pilalle ja hautaan pääsee ennenaikaisesti kun syö kemikaaleilla höystettyä prosessoitua "ruokaa" jonka päälle mättää sikaa.
Hautaan pääsee aina oikea-aikaisesti.
Niin jos pitää huolta rasvan määrästä, niin ei se sika ole pahempaa kuin muut lihat?
Sianliha on yleisesti haitallista, ei se ole se pelkkä ihra siinä.
Höpön höpön. Sianlihakin on mainio hemiraudan, proteiinin ja sinkin lähde. Lisäksi paljon muutakin. Rasvakaan ei ole mikään kummoinen myrkky, jos harrastaa muutakin kuin sohvalla lojumista, mutta kinkkukeikkeleissäni näyttäisi olevan vain 3 % rasvaa.
Sianliha on karsinogeenista eli syöpää aiheuttavaa.
Ihminen ei periaatteessa muuta tarvitsekaan kuin sianlihaa. Toki nestettä pitää myös juoda, siis muutakin kuin sian verta,
Karsinassahan ne kasvavatkin.
<< Sianliha on yleisesti haitallista, ei se ole se pelkkä ihra siinä.
Höpön höpön. Sianlihakin on mainio hemiraudan, proteiinin ja sinkin lähde. Lisäksi paljon muutakin. Rasvakaan ei ole mikään kummoinen myrkky, jos harrastaa muutakin kuin sohvalla lojumista, mutta kinkkukeikkeleissäni näyttäisi olevan vain 3 % rasvaa. >>
Kyllä se niin vaan on, että sika on terveydelle haitallista muun punaisen lihan tapaan (vaikka siellä joitakin ihan hyödyllisen oloisia komponentteja onkin). Ei kyseessä tietenkään mikään myrkky ole, mutta ei kai sitä aivan älyttömästi kannata syödä - vaikka tietysti hemmetin hyvää onkin oikein laitettuna.
Kyllä se vaan pitää hyväksyä, että viimeisten vuosien aikana on tullut hyvin selkeää tieteellistä dataa siitä, että punainen liha on terveydelle haitallista (ainakin siinä määrin kun länsimaalaiset sitä syö). Harmi sinänsä, mutta eihän se täytekakkukaan terveyttä edistä vaikka hyvää on sekin.
Kuuleppas entisajan metsätyömiehet vetivät rasvaista evästä jos saivat että jaksoi haaruksiavahvassa hanngessa uurastaa. Siihen tarvittiin energiapitoista evästä . Ja vaikka nämä läskinsyöjät oli normaalivartaloisia keveillä mutta rautaisilla lihaksilla varustettuja. Suurin osa kuoli viiskymppisentietämillä jo sen läskin aiheuttamaan sydänsairauteen ja huom ne ei olleet kyllä lihavia. Sika on vaarallinen eväs ihmiselle. Se on varma.
Tulipa nälkä. Metukkaleipää.
Kaikki ruoka on ihmiselle vaarallista. Kukaan ruuansyöjä tässä maailmassa ei ole henkiin jäänyt. Nekin, joilla ei ruokaa ole, hamuavat sitä koko ajan, kauhea kiusaus syödä jotain. Ja mihin se johtaakaan.
Nyt ovat sitten alkaneet rummuttaa joka puolella miten kahvi onkaan vaarallista. Varsinkin yli 60-vuotiaille, jotka tunnetusti ovat kovia kahvin kiskojia.
Tuollainen aivopesuhan on selvästi sen merkki, että kohta nostavat kahvin hintaa ja paljon. Koska kahvin viljely vähenee radikaalisti. Suomalaisten pitää tajuta, ettei heille kahvi sovi. Kun jättävät oma-aloitteisesti sen pois, ongelma häipyy.
Kas kun eivät pyyhkäise koko ihmiskuntaa pois täältä, maapallo säästyisi.
Jouluruokalaulu - ihminen on sitä mitä se syöööö.
Vai paastoa ja sianlihan välttelyä, oliko muuta typerää asiaa?
Otsikko on valheellinen, kyseessä lienee jonkun islamistin propaganda.
Suomessa tosi paljon sikafarmareita ja ymmärrän tietysti että otsikko ei tunnu silloin kivalta, mutta kun se nyt vaan on tosi että sika ei ole ihmisravinnoksi sopivaa.
Sen täytyy olla propagandaa. Sijanlihahan on vanha suomalainen perinneruoka.
Onko suomalaiset erityisen tervettä kansaa?
Parmankinkku on italialaisten herkkua. Ovatko italialaiset tervettä kansaa?
Aivot ovat saaneet tarpeeksi ravinteita. Suomessa ei esim. katkota kauloja, kuten joissain toisen ravinnon maissa.
Anatomisesti sika on ihmisen kaltainen - erinomaista rasvaa.
https://youtu.be/G5YFCP33-Y4
Mitä lähempänä eläin on ihmistä, sitä huonompi se on ravitsemuksellisesti. Ehkä siksi ihmissyönti ei ole terveellistä. Pitäisi siis saada jotain, mitä itsellä ei ole.
Syö sinä vain hyönteisiä. Minulle ne eivät lelpaa mutta sika kyllä.
No minä nyt en syö eläimiä lainkaan, koska rakastan itseäni niin paljon, että tarjoan itselleni vain parasta.
Muslimeilla omat tavat. Älä tuputa niitä muille.
Siansyönti on kyllä Raamatussa myös niin juutalaisilta kuin kristityiltä kehotettu olemaan käyttämättä.
Ei Jumala sikaa ole kieltänyt muutenvaan syömästä vaan siksi koska se on haitallista ihmiselle.
Kaiken Luoja kyllä tietää mikä meille on hyvää ja mikä ei.
Mutta sitten kun ihminen sanoo että: "MINÄ tiedän paremmin!" ja syö silti, niin ongelmia tulee, mutta ei vaan myönnetä...
Sanoi mohamud muhamed mahamud. Eikö?
Trikiini loisii sian lihassa - sika on luonnossa raadonsyöjä ja siksi sika on kielletty syötävä siinä kuin karhun lihakin.
Raamattu ohjeisti välttämään sian lihan syöntiä - se oli saastainen.
Otamme siis mallia Papua Uusi Ginea eli ryhdymme syömään IHMISIÄ!
Jokainen voi valita ITSE syökö Porsasta vaiko Ihmisen lihaa!
sian liha on hyvää ja terveellistä, siinä on rasva sopivaa ihmiselle.
Mutta naudan liha ja lampaan liha ovat epäterveellisiä juuri rasva koostumuksen vuoksi.
On turha uskoa esim.. uskontojen houreita, jotka koskivat vain trikiini asiaa.
Kun epäsiisteissä basaari oloissa sellainenkin vaiva syntyy.
Nämä ruoka yms. pelottelut on enemmänkin uskonto hörhöjen juttuja.....
Kuten lasten silvonta ja kidutus teurastua,, - se on vanhaa tuhoa ja läpi pahaa julmuutta vain.
Paaatopäivän sijaan olen päättänyt pitää yhden pastapäivän. Nopeat hiilarit saavat "koneen" käyntiin tehokkaasti.
Kun ei saa sikaa syödä, niin ihmisestä tulee kiukkuinen. Saattaa lähteä vaikka Iraniin sotaretkelle.