Kärsin kai lievästä masennuksesta ja sain Cipramil-reseptin. Nyt pelottaa, että se aiheuttaa lihomista tai turvotusta. Onko kellään kokemuksia? Lisääntyykö ruokahalu?
Masennuslääkkeet
Laihduttaja
5303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moikka.
Lihottaa ne.Myös ruokahalöu nousee,mulla on tullu 3kkssa jo 12kg lisää.
Jos tuo pitää paikkansa, niin taidan jättää pillerit syömättä ja mieluummin olla lievästi masentunut ja lievästi ylipainoinen kuin reilusti ylipainoinen, jolloin en voi olla onnellinen, vaikka millaisia "onnellisuuspillereitä" napsisin.
Moikka.
Kyllä pitää paikkansa, vaikka lekurit eivät sitä myönnäkkään.
Mä oon ollu Atkinsin dietillä 3kk ja tona aikana paino noussu 12kg.
Paljonhan se ois ilman diettiä?
Olen koko pienen ikäni syönyt masennuslääkkeitä, aina lääkäreistä riippuen niitä on vaihdeltu ja annoksia muuteltu, cipramil olen myös jossain vaiheessa syönyt. Painoa on kertynyt todella paljon. Mutta minä tuskin koskaan pääsen lääkkeistä eroon.
Jos vain pystyt olemaan ilman lääkkeitä, suosittelen!
Itse jouduin aikoinaan syömään masennuslääkkeitä ja kesti pitkään ennen kuin löytyi minulle sopiva lääke. Kaikki on varmasti ihmisestä kiinni, mutta itse lihoin lääkityksen alussa puolessatoista kk.ssa 13kiloa, vaikka olen aina ollut hoikka ja sopusuhtainen. Aikaisemmin masennus on aina aiheuttanut minulle laihtumista ja ruokahaluttomuutta, joten en voi keksiä äkkinäiselle lihomiselle muuta syytä, kuin masennuslääkkeet, ja niiden aiheuttamat hormonaaliset muutokset. Myös ihoni meni todella huonoon kuntoon, ja aknen kanssa on nyt aikuisiällä saanut kamppailla. Muutoin koin lääkkeistä olevan paljon apua itselleni, ne palauttivat toimintakykyni ja pääsin taas arkeen ja elämään kiinni. Ystäväni käytti myös masennuslääkkeitä, mutta hän ei lihonut eikä hänelle tullut muitakaan ikäviä oireitä. Itse jouduin vaihtamaan merkkiä useaan otteeseen päänsäryn takia. Jos lihot tai koet muita ikäviä oireita, vaihda ihmeessä merkkiä, vaikka lääkärisi ei uskoisikaan oireidesi johtuvan määräämästään lääkkeestä. Itse tunnet parhaiten, mikä juuri sinun elimistöllesi sopii ja mikä ei!