Trumpin murhayritys onneksi vaan yritys

1-57
Trumpetti tärisee suuresta riidasta.
Sopimus rikottu: Kasvojen nostaminen taivaaseen:
Verinen suu ui veressä;
maidolla ja hunajalla voideltu kasvot makaa maassa.''
3126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...

Äänestä

Tarkoitat kai huvitus. Kokko juttu on täyttä fuulaa.

Äänestä

NIISKWANTED

Miten tuo bulling ja vainoaminen saadaan loppumaan?

ULKOMAAT
Syyttäjä keksi ovelan keinon: Trumpille uusi rikossyyte
Donald Trumpia syytetään juonittelusta vaalituloksen kumoamiseksi vuoden 2020 presidentinvaaleissa. IL

Vieläkö joku amerikkalainen epäilee, että syyttäjät eivät juonittelisi presidentinvaalissa kollegansa puolesta lain ja oikeuden varjolla Trumpia mobaten, kiusaten ja pyrkien estämään Trumpin valinta?!! Miten viranhoidossa voi toimia noin räikeästi johdossa olevaa presidenttiehdokasta ja kansalaista vastaan? Se turmelee entisestään amerikkalaisten luottamuksen oikeuslaitokseen ja sen toiminta alkaa näyttäytyä yhä enemmän kollegiaaliselta edunvalvonnalta ja puoluepolitikoinnilta. Vai onko mielipiteeni mielestäsi oikea? Tuolta se objektiivisessa katsannossa näyttää. Onneksi korkein oikeus on reflektoinneissaan lainkäytössä tasapainoittava tekijä?
”Onko Stefanus kivitettävä?” Täh?
Joo, olet oikeassa, Stefanusta ei pitäisi kivittää! Täh? Ettäkö älä vertaa Trumpia Stefanukseen? En en, mutta ilmiö on sama!

Millä edellytyksillä noita juonittelijoita voisi syyttää vainosta ja lain ja oikeuden varjolla väärinpeluusta? Täh? Eikö millään? ”-No se!” Mutta oikeuden totuuden, oikeuden riippumttomuuden, oikeuden objektiviteettivaatimusten, oikeuden riippumattomuuden ja puolueettomuuden arvovalta pitäisi säilyttää toimimalla Trumpiakin kohtaan arvostavasti samalla tavalla kuin juristikollegoita kohtaan. Ja vastaajan oikeusturvanormeja noudatettava. Vai leviääkö leukaperät sadistin naurusta? Se olisi kamottavaa katseltavaa.

Tässä ei toimi edes suomalainen kansanviisaus: ”Rakkaudesta se hevonenkin potkii.” Täh? -joo, ei.
Siis ei tuossakaan sanonnassa ole totuuden häivääkään, vaikka se korvamatona ja suumatona mutumaailmassa tunneväittämänä, ”-Niin on, jos siltä näyttää.” – tavoiteellisissa todellisuusmäärityksissä mutupolitoinnissa tarttuukin.

Tuntuu tosi pahalta ja ahdistavalta tuo Trumpin kiusaaminen ja jahtaaminen.

Vasta avatussa vaalikampanjatilaisuudessa muistutettiin useissa puheissa Jumalan armosta, voimasta, vaikutuksesta ja vallasta. Jeesuksen omien sanojen mukaan tärkeimmät kaksi käskyä ovat: Rakasta Jumalaa kaikesta mielestäsi, sielustasi voimastasi, ymmärryksestäsi… ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. (Tarkista Raamatusta)

Näkyykö tuossa Trumpin kohdistetussa bullingissa ja vainossa epäoikeudenmukaisuuden, väärän vallan ja pahan tahdon karma?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

1-57
Trumpetti tärisee suuresta riidasta.
Sopimus rikottu: Kasvojen nostaminen taivaaseen:
Verinen suu ui veressä;
maidolla ja hunajalla voideltu kasvot makaa maassa.''

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu