Hän on itse ollut aina todella itkuherkkä, mutta ei jotenkin osaa kohdata mua, kun olen romahdellut. Vähättelee tavallaan tai sanoo mun ottavan ihan liian raskaasti tietyt asiat, kun näkee mun itkevän ihan kunnolla.
Ikään kuin en saisi surra niin paljon vaikka itkusta lähinnä vain kyse? Muistan joskus ihmetelleen itkemistäni isovanhemman kuoltuakin, että onko nyt joku muukin syy itkuun, kun itken niin paljon.
Äidin reagoiminen suremiseeni ihmetyttää
6
731
Vastaukset
- Anonyymi
Koska isovanhempi kuollut?
-kaakko - Anonyymi
Ei toisen tunteita saisi vähätellä, suru lähtee suremalla.
- Anonyymi
Vaikuttais siltä että äitis ei kestä kattoo sun tunteita. Jos tulee tilanteita että sinä suret kovin, hae tukea muilta kuin äidiltäs. Hän voi myös olla kylmä muiden tunteita kohtaan.
- Anonyymi
Minä joskus nuorena itkin kun oli paha mieli ja äiti tiuskaisi vain, että mitä pillität. Silloin päätin, etten ikinä itke äidin nähden. Nyt vanhemmiten äiti on kertoillut omasta äidistään kaikkea, mitä mummo on äidilleni sanonut; vähätellyt koko ajan ja lytännyt ihan täysin, ettei osaa mitään eikä ole minkään arvoinen. Kuolinvuoteellaan mummo oli pyytänyt äidiltä anteeksi tekojaan/sanojaan. Sanoin äidille että pelkäsi taivaspaikkansa puolesta (mummo oli todella uskovainen) ja siksi pyysi anteeksi. Nyt olen huomannut, että äiti kohtelee minua ihan samalla tavalla kuin äitinsä häntä kohteli, mutta multa on turha kuolinvuoteella pyydellä anteeksi, kärsiköön tekojensa ja sanojensa vuoksi. Se on oma valintansa, mitään jällennäkemistä taivaassa ei ole olemassakaan.
- Anonyymi
Tämä juuri sukupolvesta toiseen toistuva kuvio.Mummoni itki itkut nurkan takana ja sitten reippaana eteenpäin.Äitini itki myös muttei sanonut syytä ikinä että miksi on paha mieli.Minä kovetin itseni etten itke äidin aikana koska syytös oli tätä luokkaa että- mitä sä taas poraat tai- et itke. Oma tytär syyttää että meillä ei näytetä tunteita ja itkukaan oo sallittua.Romahdin tästä ja yritän vielä korjata tilannetta,en ollut tajunnut että toistin samaa mitä minulle.Jospa tietyt asiat saadaan poikki ettei se jatku enää seuraaville.
- Anonyymi
Joillakin ihmisillä tuntuu olevan mielestään omistusoikeus tunteiden näyttämiseen. Vain he itse saavat näyttää tunteensa koska vain heidän erityislaatuisilla tunteillaan on väliä, ei muiden.
Eräs läkkäämpi helluntaiveli tuli vittuilemaan minulle oman sisarukseni hautajaisissa koska itkin. Tämä vanhempieni uskonystävä oli helluntailaisille tyypilliseen tapaan oikea teatraalisen itkemisen virtuoosi. Aina liikuttuneessa tilassa kyynel silmäkulmassa huuli väpättäen parkumassa uskovaisten tilaisuuksissa ja kaikkialla. Nessuun niistelemässä nenäänsä ja pyyhkimässä silmiään kun niin kovasti tunteiluttaa.
Sitten kuitenkin hautajaisissa vainajan lähiomaisen itku otti niin koville että paskiainen päätti tulla piikittelemään kuinka "meidän uskovaisten suru ei ole tuollaista epätoivoista surua koska meillä on ikuisuustoivo sydämessä".
Tunteilu voi olla vallankäytön muoto. Jos äitisi ei kunnioita kaikkien muiden tunteita, mutta tekee numeron omistaan, hän on vain säälittävä itsekäs ja julma manipulaattori. Todennäköisesti hän on tosiasiassa mielensä syövereissä yhtä jääkylmä tunne- elämältään kuin tuo mainitsemani tunnerunkku helluntaiveli oli. Tunteilu on vain keino hallita ja kontrolloida muita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001763- 591160
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4411126- 1701043
- 58821
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän130814Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84753
- 51708
- 57671