Äidin reagoiminen suremiseeni ihmetyttää

Anonyymi-ap

Hän on itse ollut aina todella itkuherkkä, mutta ei jotenkin osaa kohdata mua, kun olen romahdellut. Vähättelee tavallaan tai sanoo mun ottavan ihan liian raskaasti tietyt asiat, kun näkee mun itkevän ihan kunnolla.

Ikään kuin en saisi surra niin paljon vaikka itkusta lähinnä vain kyse? Muistan joskus ihmetelleen itkemistäni isovanhemman kuoltuakin, että onko nyt joku muukin syy itkuun, kun itken niin paljon.

6

733

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska isovanhempi kuollut?

      -kaakko

    • Anonyymi

      Ei toisen tunteita saisi vähätellä, suru lähtee suremalla.

    • Anonyymi

      Vaikuttais siltä että äitis ei kestä kattoo sun tunteita. Jos tulee tilanteita että sinä suret kovin, hae tukea muilta kuin äidiltäs. Hän voi myös olla kylmä muiden tunteita kohtaan.

    • Anonyymi

      Minä joskus nuorena itkin kun oli paha mieli ja äiti tiuskaisi vain, että mitä pillität. Silloin päätin, etten ikinä itke äidin nähden. Nyt vanhemmiten äiti on kertoillut omasta äidistään kaikkea, mitä mummo on äidilleni sanonut; vähätellyt koko ajan ja lytännyt ihan täysin, ettei osaa mitään eikä ole minkään arvoinen. Kuolinvuoteellaan mummo oli pyytänyt äidiltä anteeksi tekojaan/sanojaan. Sanoin äidille että pelkäsi taivaspaikkansa puolesta (mummo oli todella uskovainen) ja siksi pyysi anteeksi. Nyt olen huomannut, että äiti kohtelee minua ihan samalla tavalla kuin äitinsä häntä kohteli, mutta multa on turha kuolinvuoteella pyydellä anteeksi, kärsiköön tekojensa ja sanojensa vuoksi. Se on oma valintansa, mitään jällennäkemistä taivaassa ei ole olemassakaan.

      • Anonyymi

        Tämä juuri sukupolvesta toiseen toistuva kuvio.Mummoni itki itkut nurkan takana ja sitten reippaana eteenpäin.Äitini itki myös muttei sanonut syytä ikinä että miksi on paha mieli.Minä kovetin itseni etten itke äidin aikana koska syytös oli tätä luokkaa että- mitä sä taas poraat tai- et itke. Oma tytär syyttää että meillä ei näytetä tunteita ja itkukaan oo sallittua.Romahdin tästä ja yritän vielä korjata tilannetta,en ollut tajunnut että toistin samaa mitä minulle.Jospa tietyt asiat saadaan poikki ettei se jatku enää seuraaville.


    • Anonyymi

      Joillakin ihmisillä tuntuu olevan mielestään omistusoikeus tunteiden näyttämiseen. Vain he itse saavat näyttää tunteensa koska vain heidän erityislaatuisilla tunteillaan on väliä, ei muiden.

      Eräs läkkäämpi helluntaiveli tuli vittuilemaan minulle oman sisarukseni hautajaisissa koska itkin. Tämä vanhempieni uskonystävä oli helluntailaisille tyypilliseen tapaan oikea teatraalisen itkemisen virtuoosi. Aina liikuttuneessa tilassa kyynel silmäkulmassa huuli väpättäen parkumassa uskovaisten tilaisuuksissa ja kaikkialla. Nessuun niistelemässä nenäänsä ja pyyhkimässä silmiään kun niin kovasti tunteiluttaa.

      Sitten kuitenkin hautajaisissa vainajan lähiomaisen itku otti niin koville että paskiainen päätti tulla piikittelemään kuinka "meidän uskovaisten suru ei ole tuollaista epätoivoista surua koska meillä on ikuisuustoivo sydämessä".

      Tunteilu voi olla vallankäytön muoto. Jos äitisi ei kunnioita kaikkien muiden tunteita, mutta tekee numeron omistaan, hän on vain säälittävä itsekäs ja julma manipulaattori. Todennäköisesti hän on tosiasiassa mielensä syövereissä yhtä jääkylmä tunne- elämältään kuin tuo mainitsemani tunnerunkku helluntaiveli oli. Tunteilu on vain keino hallita ja kontrolloida muita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe