me perilliset pääsemme nopeammin perintöön käsiksi, lisäksi se helpottaisi paljon sote kuluja.
Eläkeloisten hoitoa vähennettävä jotta
25
226
Vastaukset
- Anonyymi
Juu näyttää että tässä kuolee itse ensin,elävät juuttaat 100 vuotiaaks josta höperönä 30v.
- Anonyymi
Onko aloittajalla äiti ja isä, joista hän haluaa päästä eroon ja käsiksi perintöön!!??? Tuntuupa surulliselta tuollaisen pojan tai tytön toivomukset!
Raha tuntuu merkitsevän enemmän kuin vanhempien rakkaus! Kyllä maailma on mennyt kovaksi! Onneksi minun lapseni eivät toivo meidän kuolemaa, päinvastoin yrittävät kaikin tavoin pitää meidät elossa! Olen kiitollinen lapsilleni, ihanat lapset! - Anonyymi
Sillä tavalla!! Kovin epäkunnioittavasti puhutaan vanhuksista!! Kyllä se kolahtaa omaan nilkkaan tuo ilkeys! Niin se yleensä käy!! Kosto tulee, ennen kuin arvaatkaan!
- Anonyymi
Sairas ajatus ja sinä..
- Anonyymi
Kummeli : Perintöä odotellessa.....
- Anonyymi
Eikö kyvyt riitä ihan omalla työllä hankittuun rahaan.
- Anonyymi
Työ ei nappaa,ei mitenkään.
- Anonyymi
Mitä köyhä perintörahalla tekee? Juo ja kus*e sen kuitenkin jo alle vuodessa.
- Anonyymi
Kyllä se kuolema tulee. Juuri tässä hautasin ystäväni, jolla jäi vanhat vanhemmat suremaan
- Anonyymi
Juu, kyllä me eletään liian kauan, eläkeläiset. Eipä ole enää taitoa tai kykyä siihen mitä oikeasti haluaisi.
Mutta rakastetaan lapsiamme ja lastenlapsiamme ja heistä on suuri ilo. Kun itse muistaa omat isovanhempansa ja näkee heidän piirteitään uusissa sukupolvissa.
Tunnen itseni oikeutetuksi ja onnelliseksi!
Ja rahahan ei ketään tee onnelliseksi! - Anonyymi
Pelle aloittaja. Sinun vanhemmat ei kuulu suuriin ikäluokkiin. Me lapset ei nimittäin puhuta vanhemmistamme tuohon sävyyn. Meidät on kasvatettu kunnioittamaan vanhempiamme.
Eläkeläisten ei kannata kuunnella näitä juttuja. Eivät edusta yleistä mielipidettä.- Anonyymi
Melkoisena tyhmyytenä pidän aloittajan viestiä!! Sivistymätön ahnehtija ja lienee laiskimus!
- Anonyymi
Täytyneekin tässä ruveta käyttämään kertynyt varallisuus, ettei ns. perilliset hermostu odottelemiseen.
- Anonyymi
Onneksi omat lapset ovat kouluttautuneet niin että ovat varakkaampia kuin me vanhemmat .
Kannatti kituuttaa että he voivat opiskella - Anonyymi
Hävitän kaiken omaisuuteni eläessäni.
Perilliset tulevat pettymään.- Anonyymi
Testamenttaan rahallisen omaisuuteni kodittomille kissoille, talo ja kesämökki saa jäädä kakaroille. Eivät selviä perintöveroista ilman rahaa ja jäävät kuseen.
- Anonyymi
Sitten kun en jaksa enää puuroa keitellä muutan hotelliin asumaan. Kyllä siinä saa perintönne kulumaan.
- Anonyymi
Se on juurikin näin. Eläkeläisistä ei ole kuin haittaa tälle yhteiskunnalle, kalliiksi tulevat muttei mitään hyötyä.
- Anonyymi
Sanotko samoin kun itse olet siinä tilanteessa, eläkeloisena?
Ettekö ahneet perinnönodottajat ole osanneet pyytää rahoja vanhuksiltanne ajoissa?
Ettekö ole osanneet laitoksissa makaavien vanhustenne raha-asiat ohjata itsellenne ajoissa?
Jos ette, syyttäkää itseänne.
Ja lopettakaa hallituksen haukkuminen, juurihan he edesauttavat toivottua hoidon vähentämistä, joten kyllä pian alkaa päitä tippua niidenkin toimien kautta.
- Anonyymi
Mitä vanhemmaksi ihminen tulee, sitä suppeammaksi käy aivotoiminta.
Tätini aikoi myydä tuttavilleen talonsa ns. puolella markkinahinnasta. Ja muuttaa keskustaan omistamaansa kaksioon. Kunhan irtisanoo vuokralaisen.
Ei mitään ymmärrystä eurosta eikä kaupanteosta.
Vahinkoa ei kuitenkaan sattunut.
Olkaa Suuri Ikäluokka ylpeitä itsestänne. Siten lankeatte omaan loukkuunne!- Anonyymi
Nykynuoriso tuntuu olevan mieleltään heikkoja, kun mielenterveys syistä ovat työttöminä ja saavat kaiken maailman korvauksia.
Minä olen sitä mieltä, että työ on paras lääke kenelle hyvänsä. Tulevat yhteiskunnalle turhan kalliiksi nämä vetkuttelijat!
Eiköhän muuteta taktiikkaa ja lopetella näitä joutavia korvauksia ja pannaan ihmiset töihin. Ei Luojakaan laiskoja elätä, niin sanotaan, miksi yhteiskunnan pitäisi veromaksajien rahoilla laiskoja elättää!
- Anonyymi
Sitäpä voi testamentata jäämistönsä muuallekkin kuin loisperillisille, mikäli nyt jotain jää Purran jäljiltä.
- Anonyymi
Kyllä perilliset kuolee ennemmin. Ne eivät liiku, ovat kehopositiivisia, kännäävät ym.
Ei ole eläkeikää olemassakaan, kun on arkku laudat jo hommattava - Anonyymi
Eläke on rasistinen, koska matut eivät saa eläkettä tullessaan maahan.
- Anonyymi
Matuja ei pitäisi ottaa vastaan maahan!!! Vain työperäistä muuttoa maahan eikä turhia elätettäviä!
Ei maan talous nouse, jos hirveä joukko on pelkillä tuilla! Helposti saa sairaslomaa ja pian alkaa vaatia eläkettä jo ennen eläkeikää ja kohta monet suoraan koulunpenkiltä.
Maailma on mennyt turhan leppoisaksi! Työ se on, joka ihmisen tiellä pitää ja turhat kotkotukset mielestä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1822569Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki252399Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from582129- 1082073
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702034Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen382023Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la631374- 1251195
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241107- 55968