Tähtimies tuijottaaa

Anonyymi-ap

Miten nainen suhtautuisi mieheen, joka harrastaa tähtitiedettä.
Heti elokuussa iltojen pimetessä ja ensimmäisten tähtien ilmestyessä mies on ihan täpinöissään ja toistelee naiselle, illalla näen vanhat tuttuni taivaalla, kun ensimmäiset tähdet pilkistävät elokuun illan hämärässä.
Tähtimeiehnolohuoneen keskellä on tähtimiehen silmäterä, jota on koko huhtikuusta heinäkuun loppuun säilytetty tarkoin pölysuojuksen alla ja säännöllisesti pölyt pyyhitty, ettei tähtimiehen silmäterä Celestronin lyhytpolttovälinen 40cm peilillä varustettu tähtikaukoputki pölyynny.
Nainen saa olla apuna yhdessä tähtimiehen kanssa siirtämässä yli 80kg painoista tähtikaukoputkea pihalle betoniselle alustalle, eikä tähtikaukoputkea parane mennä nurin kaataman, on se yli 10 000€ arvoinen laite ja tähtimiehen silmäterä.
Nainen saa tottua siihen, että yöt varsinkin elokuusta marraskuun loppuun kuluvat niin, että tähtimies istuskelee pihamaalla tähtitaivasta katselemassa ja radipuhelimella antaa ohjeita naiselle:
- Tuo minulle lämmin villapaita.
- Tuo lämmintä kaakkaota.
- Tuo lämmintä mustikkakeittoa kermavaahdolla
- Tuo lämpimät lapaset
- Tuo kuumaa mehua, täällä on vilpoisaa.

Nainen saa tottua myös siihen, että tähtimies istuu pihamaalla klo 16- 06 aamulla ja
kömpii sänkyyn ja ohjeena on, että tähtimiestä ei saa häiritä klo 06-16 välisenä aikana, kun pitkän yön jälkeen täytyy saada levätä.
Olisko mukava, tällainen mies, joka tähtitiedettä harrastaa intohimoisesti.....

0

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        191
        3507
      2. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        12
        3100
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        63
        2489
      4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        9
        2125
      5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        41
        1910
      6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        6
        1858
      7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        39
        1682
      8. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1571
      9. Mikä kaivatussasi

        kolahti? 💥
        Ikävä
        72
        1123
      10. Kenen luo menisit nyt

        jos se olisi mahdollista?
        Ikävä
        74
        1110
      Aihe