Raakkusuhde

Minkälaisia ovat teidän tunteenne ja suhteenne raakkuja kohtaan?

Omalta kohdaltani se vertautuu aikalailla suhteisiin virtahepoihin. Saattavat olla aika harvinaisia, enkä ole kumpaakaan koskaan nähnyt.

Olen erinäisten virtaavien vesien rannoilla elänyt koko elämäni, mutta nyt vasta valkeni, että ne kaikki ovat olleet ihan pilalla. Niissä kun ei ole yhtään raakkuja. Ketä voin asiasta syyttää? Kuka on pilannut veteni ja elämäni?

10

340

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kaivoihinkin voi mennä sitä sotkua metsien mylläämisen seurauksena.

      10 miljoonaa euroa taitaa olla sopiva korvaussumma stora ensolle tuosta yhdestä joesta

      • Anonyymi

        Kaivoissa voi olla radonia. Olen kuullut että iilimatojakin voi olla siellä seassa. Antaa lisävivahteen veden makuun 😋. "Makuuni".


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kaivoissa voi olla radonia. Olen kuullut että iilimatojakin voi olla siellä seassa. Antaa lisävivahteen veden makuun 😋. "Makuuni".

        Raadot ja raadon.

        Raadot kaivoissa voi aiheuttaa nopean sairastumisen. Iilimadot ei ilman isäntiä viihdy.

        Radonia on joillakin alueilla aika paljon ja radioaktiivisella säteilyllä on terveysriskinsä.


    • Anonyymi

      Pietarin trollitehtaalla on sitten aamukokouksessa päätetty tuollainen asia jotta nyt kysellään tsuhnilta heidän suhdettansa raakkuihin.

      No kuuleppa minäpä Helsingin Malmilaisena sitten vastaan tuohon ja me Malmilaiset ollaan sitten kovempia äijiä kuin mitä on Juha "Lössö" Mieto, joka paskantaa mämmiä suolitukoksen seurauksena.

      Keravanjoki oli täynnä raakkuja 1950-luvulla vaan sitten persujen teolliset jätevedet tappoivat raakut. Keravanjoki jota persut nimittävät Vantaanjoeksi oli pohjamutia täynnä rakkuja joko kuolleina taikka elävinä. Enimmäkseen kuolleina.

      Junantuomat sudeettisavolaiset sitten kirkuen vaativat Helsingin kaupungin tuhoavan sitten loputkin raakut Malmin uimarannalta Juppiajan jälkeisessä krapulassaan vaikka raakut olivat suojeltu jo joskus vuonna 1955.

      Jotta on noita raakkuja tuhottu ennenkin sillä se on persukulttuuria se ja ottakaa ne tissiliivit pois ennekuin alatte viherpiiperöimään raakuista !

      • Tätä juuri kaivattiin: sitä omakohtaista suhdetta raakkuihin.

        Tiedän, että esi-isät perkasivat jokia jo ennen kuin kummempaa teollisuutta oli rannoille pesiytynyt. Syitä oli ainakin kaksi. Perkaamaton joki käyttäytyi arvaamattomasti tulvien suhteen, joten maatalous oli onnen kauppaa, mistä sitten seurasi että toisina vuosina niitettiin mitä kylvettiin ja toisina vuosina ei ehkä edes kannattanut kylvää. Vähän myöhemmin sitten joki oli mainio väylä tukkien uittoon.

        Sitä en tiedä miten joki ja raakut vaikuttivat entisten malmilaisten elämään. Kolmesataa vuotta sitten malmilla näkyy olleen kymmenkunta tilaa. Kaikki mahtuivat kirkonkirjassa neljälle sivulle. 150 vuotta myöhemmin väkeä oli 40 sivun verran. Osa junantuomia jo ennen kuin oli edes junia.


    • Anonyymi

      Valkoista makkaraa syövää heteromiestä pitää suojella.

      Nyt useampi on menettänyt asuntonsa ja eikä niiden rahat riitä enää kuppilassa istumiseen.

      Ei ollut PS, valkoisen makkaraa syövän heteromiehen puolue, vaikka siitä kovin puhuttiin.

    • Anonyymi

      Itse tiedän, että Suomessa tehometsätaloudella pilataan niin metsää, kuin elinkeinoja.

      Raha jyllää ja siinä saa mennä metsät p.skaks, purot, ojat ja suot...

      Raakut ei tuo rahaa pöytään, niin fiksumpi säästää polttoainetta ja koneita, sekä tyyriitä miestyötunteja js vetää soosiks raakut, purot ja whe... kunhan lana levittää ja rahnaa kilisee, että saa Cooppia S-ryhmän liikkeistä hslvalla. Ou jee.

      • Kaikkeen tähän huoleen nähden on aika yllättävää miten paljon huolestunut kansalainen omakohtaisesti panostaa. Ei ole esim. pakko sijoittaa omaa varallisuuttaan puolen miljoonan asuntoon, koska vaihtoehtoisesti voi sijoittaa paljon vähemmän ja ostaa osalla esim. raakkujoen rantaa ja huolehtia siitä sillä tavalla kuin katsoo sen ansaitsevan.


    • Anonyymi

      Kunnon sanktiot monelle, että muistetaan.
      Vilma

    • Anonyymi

      Raakku, tuo aikamme Martin Luther King.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      36
      10535
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      125
      10118
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6314
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4872
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4697
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4041
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3393
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3117
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      220
      3039
    Aihe