Mää ossaankin

Japania. Aloitetaan - Kahisiko kusimuki. Kuhisiko mutakuti. Likavati tarumaki. Sekavako karukamu. Jne. Joku kommentoi että voisiko suomenkieli liittyä noihin itäisiin kieliin. Ural on ollut siinä vedenjakajana. Mongolit valtasivat silti melkein Suomen aikoinaan joten on hyvinkin mahdollista että sieltä on siirtynyt myös kielellisiä vaikutteita meidän jättipäidemme kieleen. - Jatkakaa. Lepo vaan. Inttitermein sanoen ihan lepo vaan, gonameininkiä. Karvat saa mun puolestani rehottaa ja meno olla letkeetä. Kaljanjuontia samalla kun poltamme aseet roviolla. Junttinatsit sotivat ja ovat herkimmin alisteisia manipulaatiolle. Se on matalaotsaisten tasapäiden touhua se ☝️.
10355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

muinaisaramean kieli olisi mukava osata.

hmph tuli projekti zippo-sytyttimen kivi tulikivi, kipinäjuttu vaihtaa kululnut loppuun... oikeasti onkin ainoa osa mikä pitäisi aina ostaa tuo kivi. muuten muut osat pystyy itse värkkäämään

Äänestä
  • Muinaiset kielet ovat siitä mielenkiintoisia koska ne saattavat olla erinäisten dokumenttien ja teosten alkuperäiskieliä. Raamattu on tästä oiva esimerkki. Mikäli Raamatun alkuperäinen sanoma on muuttunut kieltenkäännösten seurauksena niin sehän olisi korjattava. Erään huuhailijaksi tituleeratun eli Icken mukaan kun Raamatussa puhutaan Jumalasta niin alunperin siinä olisi kuulemma lukenut että Jumalten pojat saapuivat taivaasta ja lisääntyivät ihmisnaisten kanssa. Sittemmin se muuntui yksikkömuotoon.

    Eli tuossa on kyse juuri siitä perinteisestä salaliittoteoriasta minkä mukaan interdimensionaaliset alienit olisivat saapuneet aikoinaan Maahan. Raamatussa puhutaan lentävistä laivoista jotka ovat saapuneet Maahan ja pitäneet kovaa melua saapuessaan. Sitten on muinaiset temppelit ja symbolit. Kyllä niissä on yhtäläisyyksiä ja kosmisia juttuja. Kuninkaalliset ovat mukamas olleet alkujaan tuota alien-rotua mikä on sitten myöhemmin sekoittunut ihmiskunnan kanssa. En minä väitä uskovani sata lasissa noihin juttuihin vaikka olenkin kuullut niistä. Pidän mieleni avoimena eli en lyttää mitään uskomuksia. - Ap, EI hullu. * Ei mua oo ainakaan diagnosoitu virallisesti hulluksi (vielä tähän päivään mennessä 🙂).

    Äänestä

vaatteiden hankintaa kai aina syksyisin monella mulla on huppa4ri mutta nato-juttu missä huppu on vetoketkun takna sillei ja on vuorikin, irroitettaqva joa tarkenee... huppu todella suuri.

Äänestä
  • Nato eli sotamyönteisyys. xxl:stä saa halvalla maastokuvioidun t-paidan. Ostin sen taannoin estetiikan vuoksi. Jo rikki menneessä talvitakissani oli irrotettava huppu. Polkupyöräliikkeestä sain lahjaksi kommandopipon muutama vuosi sitten. Kovilla pakkasilla se on hyödyllinen vaikka aiheuttaakin yleistä pahennusta. Posket jäätyvät talvella kun on tarpeeksi kylmä. Mielestäni on hyvä hankkia eri olosuhteisiin sopivia takkeja: On lenkkeilytakit, on kevät-/syystakki, sitten on oikein kunnon untuvatakkikin. Iso lapanen on hyvä jonka sisään voi laittaa pienemmän lapasen tai vaikka sormikkaat. - Ap.

    Äänestä

Lommoposki lopsottaa haaraväissä imeksii.
KarvaIrmeli keikuttaa höpönassukka loppakorva ukonketales utareissa kiinni.
Urpo meisselin kanssa ladan takapuskuria värkkää Irmelin perskynkkä on vain tiellä, ei mahdu ladan takapuskuri.

Äänestä

Idänsuunnasta ei ole tullut mitään hyvää muuuta kuin ruoka.

Idästä tulee nöyristely, uhriutuminen ja "anteeksi, että olen olemassa-asenne". Just Japanissa se sellainfn yhteidön nimeen panostaminen on viety överiksi... Venäjällä vaan uhriutuvat...

Ei toinna haikailla idän perään.... osataan täällä tehdä muutenkin hyvää sapuskaa jo...

Äänestä

Ja nyt loppui se irvailu!
Ylijuristi Kokopiru Takanasi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Japania. Aloitetaan - Kahisiko kusimuki. Kuhisiko mutakuti. Likavati tarumaki. Sekavako karukamu. Jne. Joku kommentoi että voisiko suomenkieli liittyä noihin itäisiin kieliin. Ural on ollut siinä vedenjakajana. Mongolit valtasivat silti melkein Suomen aikoinaan joten on hyvinkin mahdollista että sieltä on siirtynyt myös kielellisiä vaikutteita meidän jättipäidemme kieleen. - Jatkakaa. Lepo vaan. Inttitermein sanoen ihan lepo vaan, gonameininkiä. Karvat saa mun puolestani rehottaa ja meno olla letkeetä. Kaljanjuontia samalla kun poltamme aseet roviolla. Junttinatsit sotivat ja ovat herkimmin alisteisia manipulaatiolle. Se on matalaotsaisten tasapäiden touhua se ☝️.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu