Mikä meitä ihmisiä vaivaa ?
Tapetaan toisiamme jonkun uskonnon, rahan tai vallan takia . Joskus jopa rakkauden, joka ilmenee sairaalloisena mustasukkaisuutena ja omistushaluna.
Uskovaiset, jotka palvovat jotain Jumalaa / Jehovaa/ Allahia/ Buddhaa ja mitä näitä nyt on , ovat monesti niin kiihkoilijoita etteivät hyväksy kuin sen oman ” jumalansa”….. uskonto, suurinta huuhaata , mitä keksitty on. Ja nyt tietysti uskovaiset hyökkäävät kimppuun ? Siitä vaan.
Valta turmelee ihmisen. Se on kyllä totta. Monet diktaattorit ja johtajat rakastuvat valtaan niin että ovat valmiita tekemään mitä vain pysyäkseen vallassa. Sairasta on sekin.
Oikeasti hyviä ihmisiä on todella vähän. Pahoja vaikuttaa olevan koko ajan enemmän. Miksi ?
Ihminen on ihmisen pahin vihollinen
9
169
Vastaukset
- Anonyymi
Säälittää kaikki siviilit, jotka joutuvat keskelle sotaa, tahtomattaan.
- Anonyymi
Brysselissä taas EU maiden ministerit latelevat lupauksia Ukrainan auttamiseksi. Mutta mikä on todellisuus ? Ukraina uupuu. Ihmisiä kuolee. Sotilaat loppuvat.
- Anonyymi
Ihminen on ihmiselle kuin susi.
- Anonyymi
Israelin juutalainen on palestiinalaisen pahin peto!
- Anonyymi
Rahaa pyydetään lainana, muttei makseta takaisin.
Erikoista, että lainaan suhtaudutaan, kuin sitä ei tarvitsisi maksaa takaisin... - Anonyymi
Pahoja tulee lisää koska ihmisiä tulee lisää, se että pääsevätkö pahat ihmiset valtaan on sitten jo oma juttunsa.
- Anonyymi
Niin sanottu pahuus on seurausta epätasa-arvosta, joka voi olla materiaalista ja henkistä osattomuutta, jokainen tietää, että härnäämäällä ja kaltoinkohtelulla, saadaan koirakin vihaiseksi ja epäluuloiseksi.
- Anonyymi
Sitä epätasa-arvoa on sitten ollut ainakin koko kirjoitetun historian ajalta, varmaan jo sitä ennenkin.
- Anonyymi
Jalkapallofanit johtavat valtioita. Siksi sotia käydään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1584206
- 103113
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1352690- 252278
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472164Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191808Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s381686Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301684Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581266Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341141