Todellisuudessa rasismi on mitätön ongelma.
Rasismi on vanhanaikaista klikkimetsästystä
30
203
Vastaukset
- Anonyymi
Suurempi ongelma on kantasuomalaisten syrjintä verrattuna maahanmuuttajiin.
- Anonyymi
Videot joissa Suomalaisia lapsia ryöstetään, pahoinpidellään videoidaan ei ylitä uutiskynnystä. Eikä päättäjät niihin uskalla puuttua. Surullista että Suomen turvallisuus pilattu.
- Anonyymi
Missä matu, siellä ongelma.
- Anonyymi
Monet on tullut työpaikkaan, eivät rikoksia tekemään. Nyt nuo nippuuntuvat ja se on tietysti väärin niitä kohtaan, jotka ei aiheuta ongelmia Suomessa.
Pitäisi rajata, rikos= poistaminen maasta. Niin eivät pilaisi kunnollisten mainetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monet on tullut työpaikkaan, eivät rikoksia tekemään. Nyt nuo nippuuntuvat ja se on tietysti väärin niitä kohtaan, jotka ei aiheuta ongelmia Suomessa.
Pitäisi rajata, rikos= poistaminen maasta. Niin eivät pilaisi kunnollisten mainetta.Rikolliset pois.
- Anonyymi
Rasismi on älykääpiöiden tapa harjoittaa syrjintää.
Jokaisella kansalaisella on oikeus on vihata kaikkia tasapuolisesti.- Anonyymi
Heikot vihaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heikot vihaa.
Kerrotko tuon uhreille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrotko tuon uhreille?
Mitä itse kerrot?
- Anonyymi
Tyhjää hölinää, milloin sotealueiden ongelmat korjataan?
- Anonyymi
Sotet on syytä hyljätä ja palattava vanhaan toimivaan järjestelemään...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sotet on syytä hyljätä ja palattava vanhaan toimivaan järjestelemään...
Ei tainnut toimia sekään.
- Anonyymi
Kylläpäs taas lähti laukalle.
Selvähän se on, että rasistin mielestä rasismi ei ole ongelma.- Anonyymi
Rasismi, homous, pride jne. ovat samoja ideoiltaan. Kyseessä on narsistisen yksilön omien halujen ja etujen ajaminen sekä tyydyttäminen.
- Anonyymi
Mikä on rasismia?
Kaikki maahanmuuttovastaisuus?
Haittamaahanmuutto vastaisuus?
Vai esim se, kun Saksalaiset kyllästyneet mm tekemiin rikoksiin?
Onko rasisti, jos ei pidä maahanmuuttajien rikoksista kantaväestöä kohtaan?
Asiasta ei puhuta.
- Anonyymi
Suomi ei ole rasistinen maa, ei.
- Anonyymi
Rasismi on tuontitavaraa ulkomailta täysin tuntematon käsite suomessa
- Anonyymi
Ylen typerät klikkipellet eivät osaa kuin ulista samasta asiasta.
- Anonyymi
Ketkä ylläpitää tätä Suomalaisten nöyryytys ja syyllistyskamppanjaa?
- Anonyymi
Jos se on rasismia, ettei halua samaa mitä maahanmuutto on tehnyt Ruotsissa, sitten taitaa valtaenemmistö suomalaisista olla rasisteja.
- Anonyymi
Saksassakin...
- Anonyymi
Rasismi- syyttely on vasemmiston tapa laittaa maahan muuttokriittisiltä turvat tukkoon.
Lapsellista hönöilyä.
Ketä he luulevat huijaavansa ?
Kuka on oikeasti niin sokea, ettei huomaa ? - Anonyymi
Rasismia käytetään törkeästi hyväksi.
Siihen ei toimittajat uskalla/ saakkaan puuttua, olis ideologian vastaista.
Saksassa kansan mitta täys.
Ovatko mielestänne rasisteja, kun eivät halua yhtään väkivaltaa tulijoilta? - Anonyymi
Ketkä ylläpitää tätä Suomalaisten nöyryytys ja syyllistyskamppanjaa ?
- Anonyymi
Onhan se huomion hakemista ja edun tavoittelua vähemmistöstatuksen perusteella.
- Anonyymi
Rasismi on jälkeenjääneiden lässytystä.
- Anonyymi
Sana rasismi pitää korvata sanalla realismi.
Toki aina on olemassa rasismia, kaikkia ihmisiä ei voi "käännyttää", normaalisti ihmisiä pitää tietenkin kohdella tasavertaisesti, koska se kuuluu sivistykseen. Voiko sitten koulukiusaamista, ikäsyrjintää, tai tätä rasismiakaan koskaan kitkeä kokonaan pois? Aina löytyy joku, joka tekee niitä, kuten nuoret joilla empatiakyky ei ole vielä kokonaan kehittynyt.
Todellinen rasismi tarkoittaa abartheidia, ja sellaista ei ole Suomessa tietenkään Jos kaupan kassa ei hymyile minulle, sen täytyy olla rasismia, eli uhriudutaan helposti.
Suomessa on jo paljon tummia ihmisiä joka puolella, ennen heitä oli paljon vähemmän ja silloin ulkopuolisuudenkin kokeminen oli paljon suurempi, ja todennäköisyys joutua kiusatuksi. - Anonyymi
Isossa mittakaavassa emme ole mitenkään rasistinen maa, siitä on todisteena sekin, että tänne halutaan todella paljon tulla, vaikka ilmastommekin on mikä on.
Suomalaisten vähäisestä rasismista kertoo sekin, että intiaanit sanovat meidän olevan ainoita valkoisia, jotka eivät ole ylimielisiä heitä kohtaan.
Eräässä kilpailutuksessa intiaanit hyväksyivät suomalaisten tarjouksen, vaikka se ei ollut edes paras, vain siksi, että suomalaiset katsoivat heitä suoraan silmiin.
Lapsellinen itseruoskinta on syytä lopettaa, on yksilön vastuu mitä rasismiinkaan tulee, sitä ei lapselliset holhouskampanjat paranna, ne vain ärsyttävät, koska niissä oletetaan suomalaisten olevan tyhmiä turvenuijia. - Anonyymi
Tilastot kieltämättä ovat rasistisia ja siksi niitä ei nykyään saa käyttää. Jokainen on yksilö sanotaan, eikä tilastosta voi vetää mitään johtopäätöksiä.
Ehkä tuota tilastojen kieltämistä voisi joksikin kirjarovioksikin kutsua. - Anonyymi
Rasismikorttikin ajan myötä kuluu käytössä ja lopulta kun sitä käytetään ihan liikaa ja väärissä merkityksissä niin se haalistuu ja häipyy kuin pieru saharaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4268107Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145618Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1154674Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1994505Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334478Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523977Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603873Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773747Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava423679SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853491