https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/8b2e8dfc-3aaa-415f-99e9-5aba31dd8f93?ref=ampparit:06ec
ja taas toyota voittaja-osasi ennustaa paremmin?
ja taas toyota voittaja-osasi ennustaa paremmin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Esimerkiksi BMW:n täyssähköautomyynti on kasvanut globaalisti 25 prosenttia tänä vuonna. Volvolla täyssähköautojen osuus nousi viime kvartaalilla 26 prosenttiin viime vuoden 16 prosentista."
Toyota joutuu myymään vanhaa Yarista ja muita malleja vanhentuneella tekniikalla isoja määriä halpaan hintaan niihin maihin joihin ne vielä kelpaa, muuten kassa olisi entistä kuivempi ja isot velat olisi uhka koko yritykselle.
Juuri äsken väitit että Toyotan on kalliita...
T&T jutussa kyllä tarkoitettiin globaalia myyntiä. Yarista ei maailman mittakaavassa paljon myydä. Corolla ja RAV4 on mitä Toyota myy eniten.
Toyotat ovat Suomessa ylihintaisia ja laatuunsa nähden muuallakin.
Panttimaksu syötiin RAVista juuri, eli hyvitysharha purettiin pakin edessä ja se sattuu kaikkia RAVin omistajia, mutta toisaalta nyt on hyvä mahdollisuus päästä merkistä eroon kun itse maksettu osuus hyvityshinnasta syötiin pois.
Toyota myy eniten autojaan kehittyviin maihin ja Usassa jossa ne ei paljon maksa ja valmistetaan paikallisesti.
Autokauppa on hiljaista maailmanlaajuisesti johtuen taloudesta, ihme juttu.