Pomo pompottaa!!!!

Olen ollut yhtiön palveluksessa n.3 v. Ja nyt n. puoli vuotta sitten se alkoi... Pomo valisti minut silmätikukseen ja emme ole kylläkään ennen ottaneet yhteen mutta pian minulla palaa päreet. Hän juoksuttaa minua omilla asioillaan tahallaan työajan jälkeen ja seuraa kokoajan toimiani... Työni olen kunnolla tehbyt ja vain kehuja saanut, paitsi nykyään pomo vain etsii syitä mistä minulle valittiasi. Pomoni on n.30v. mies ja itse olen vasta 24 v. typykkä. Kaikki muut työpaikalla pitävät minusta paljon ja tulen kaikkien kanssa hyvin toimeen mutta päreet alkavat jo palaa pahemman kerran pomooni!!!
4993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei.

Tämä ongelmasi on ihan tyypillinen 'pomo haluaa pesää'-ongelma. Eli kun hän on asemassa jossa ei (ainakaan suoranaisesti) voi harrastaa kanssasi seksiä, mutta todellakin haluaisi, hän alkaa kärsimään ja pätemään. Niinpä hän yrittää saada jonkinlaisen otteen sinusta ja näyttää kuka on äijjä talossa. Jos teille avautuu tilaisuus harrastaa seksiä (hänen aloitteestaan), on suurempi todennäköisyys että suostut hänen vaatimuksiin sillä hän nyt pohjustaa tuollaiselle hyvää taustaa. Eli jos hän saa sinusta henkisen yliotteen, niin sitä auliimmin suostut hänen vaatimuksiin (suihinotot ja muut vähän kinkkisemmät seksin lajit).

Nyt kannataakin miettiä kahta vaihtoehtoa - joko irtisanoutua työstä ja jättää tuo kaikki taakse, tai suostua suoraan hänen vaatimuksiin ja suorastaan itse vaatia sitä mitä äijjä haluaakin. Eli annat vain pesää hänelle niin kyllä se siitä.

Hyvää kevään ja kesän jatkoa =) !!

Äänestä
  • ota yhteyttä lähimpään työsuojelupiiriin. siellä kertovat mihin laki pykälään tartut. saattaapi tulla sun pomolle kusiset paikat ja lopputili

    Äänestä

Yleensä pomoillakin on omat pomonsa. Kerro tälle ylemmälle taholle että joudut juoksemaan pomosi yksityisasioilla. Ei kai sellainen nyt laillista ole, ei ainakaan ilman palkkaa???

Ei 6 v niin suuri ikäero ole, että sinun pitäisi ajatella että se äijä on jotenkin sinua kokeneempi tms.

Ehkä kannattaisi sanoa sille että ellei se kyttäys lopu tulee valitus seksuaalisesta häirinnästä. Mitäs muutakaan syytä miehellä on naista vahdata - jos tämä tekee työnsä hyvin.

Äänestä

Olen itse 32v mies ja 20 alaiseni joukossa 5 naista. Ei tulisi mieleenkään sen kummemmin pistää sen enempää mies- kuin naisalaisiani juoksemaan omia asioitani. Tulisi aika äkkiä siirto muihin tehtäviin, kun moinen kantautuisi omien esimiesteni korviin.
En tiedä minkä kokoisessa firmassa olet töissä, mutta jos ei ole mikään paja jossain napapiirin tuntumassa, niin en oikein usko missää yrityksessä olevan varaa antaa moisen esimieskäyttäymisen jatkua. Joten pomo se on pomollakin ja jos ei oman esimiehen kanssa keskustelu tehoa, niin siitä seuraavan juttusille.
Jos ei vielä sekään, niin sitten kannattaa katsoa muita hommia ja lähteä firmasta siten, että syy tulee kaikille selväksi.

En myöskään kehoittaisi "jakamaan pesää" päästäkseni ongelmista. Vaikka heppu sitä todennäköisesti jahtaakin, niin se olisi oman työurasi kannalta pahimpia mokia mitä voisit tehdä. Voit olla varma, että sen jälkeen ainut millä saat olla rauhassa siinä firmassa on jakaa sitä pesää vähän useammallekkin sedälle (ja ehkä tädille). Se ei ehkä tunnu niin ihmeelliseltä tänäpäivänä, mutta vinkkinä kaikille nuorille naisille ettei kannata turvata työpaikkaansa olemalla esimiehen "käytettävissä tarpeiden mukaan". Tuossa 30 ikävuoden jälkeen voi olla ikävä huomata, että jos ainut uranetenemisen väline on jalkojen välissä voi äkkiä huomata olevansa helposti korvattavissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä tehrä? kirjoitti:

Olen ollut yhtiön palveluksessa n.3 v. Ja nyt n. puoli vuotta sitten se alkoi... Pomo valisti minut silmätikukseen ja emme ole kylläkään ennen ottaneet yhteen mutta pian minulla palaa päreet. Hän juoksuttaa minua omilla asioillaan tahallaan työajan jälkeen ja seuraa kokoajan toimiani... Työni olen kunnolla tehbyt ja vain kehuja saanut, paitsi nykyään pomo vain etsii syitä mistä minulle valittiasi. Pomoni on n.30v. mies ja itse olen vasta 24 v. typykkä. Kaikki muut työpaikalla pitävät minusta paljon ja tulen kaikkien kanssa hyvin toimeen mutta päreet alkavat jo palaa pahemman kerran pomooni!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu